Bledule v Králově zahradě a k pramenům Svitavy
Semanín - Králová zahrada - Psí kuchyně - Památník včelích matek. Délka trasy 16 / 7 km, odjezd 8:18 h.vlak ČD z hl.n., návrat 17:00 h. vlak ČD. Ved. Z. Řehák. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.
typ akce: Turistické vycházky
Devatero kvítí v zámeckém parku
Kostelec nad Orlicí - Častolovice. Délka trasy 6 km. Odjezd vlakem ČD z hl.n. v 8:35 h, návrat vlakem ČD v 15:27 h. Vede M. Timarová. Jedná se o turistickou vycházku tzv. tými B - tedy určenou pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Meandry struhy
Veselí u Přelouče – Lepějovice – Klenovka - Přelouč. Délka trasy 6,5 km. Odjezd vlakem ČD z hl.n. v 9:23 h, návrat vlakem ČD v 14:40 h. Vede M. Timarová. Neděle velikonoční. Jedná se o turistickou vycházku tzv. tými B - tedy určenou pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Filmy o přírodě Pardubicka
Projekce filmů zachycujících přírodu Železných hor, Natura 2000 Pardubického kraje a prezentace záchranné stanice Lipec. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského nám. v Pardubicích. Vstup zdarma, veřejnost zvána.
typ akce: Hovory o Pardubicku
Vysoké Mýto a okolí
Přírodní okruh kolem města - Rybník Velký a Malý Chobot - vrch Vinice - Bučkův kopec. Délka trasy 12/10 km, odjezd 8:07 h. vlak ČD z hl.n., návrat 15:00 / 16:00 h. vlak ČD. Ved. L. Kvapilová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.
typ akce: Turistické vycházky
Pernštýnské náměstí

Pernštýnské náměstí je centrem pardubické Městské památkové rezervace, která byla vyhlášena 5.3.1964. Náměstí má rozlohu 130 x 48 metrů, tedy 6 240 metrů čtverečných, dnes se na něm nachází celkem 30 domů. Náměstí zaujímá nejvyšší polohu ve Starém Městě. Mírně písečné návrší bylo po požáru roku 1507 srovnáno do roviny. Náměstí se nejprve říkalo "rynk", od poloviny 19. století neslo název "Hlavní náměstí". Roku 1918 bylo pojmenováno "náměstí Viléma z Pernštejna" a tento název byl v padesátých letech upraven na "Pernštýnské náměstí".
Do náměstí ústily v minulosti pouze tři ulice: Zelenoubranskou ulicí od Zelené brány, dnešní Pernštýnskou ulicí a Bartolomějskou ulicí. Průchod v jihovýchodním rohu náměstí ke kostelu Zvěstování Panny Marie byl po roce 1631 uzavřen branou kláštěra Minoritů. Dnešní Klášterní ulice byla otevřena na konci 19. století.
Kromě těchto ulic se z náměstí dalo vyjít i několika průchody. Jeden vedl domem čp. 3 s plastikou sv. Václava na Wernerovo nábřeží. Jiný průchod vedl domem čp. 82 na začátku Bartolomějské ulice ke kostelu sv. Bartoloměje. Další průchod vedl domem čp. 59 směrem na dnešní Smetanovo náměstí. Dnes již žádný z výše jmenovaných průchodů neexistuje. Bez zajímavosti nejsou ani trhy, které na náměstí v minulosti probíhaly. U kašny probíhaly od 16 do 19 století rybí trhy. Tržní řád z roku 1837 přesně stanovil rozmístění jednotlivých stánků na náměstí. Kolem sousoší se například prodávalo krupařské zboží, domácí chléb, zelenina či ovoce. Od radnice k Pernštýnské ulici prodávali řemeslníci dřevěné nádoby, košíky, koření či semena. V rohu u klášterní brány nabízeli své zboží vápeníci a na jižní a západní straně se obchodovalo s obilím.
Publikace pak seznamuje s historií náměstí i jeho domů, kde v minulosti žila celá řada významných pardubických osobností. Publikaci doplňují historické fotografie.
Publikaci zakoupíte v E-shopu: Pardubice - Pernštýnské náměstí