Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Pernštýnské náměstí

obrázek k článku V pořadí osmnácté číslo edice AB - Zet Pardubicka vydala v roce 2002 Společnost pro rozvoj Pardubicka.publikaci s názvem Pardubice - Pernštýnské náměstí. Jak je uvedeno v úvodu, jedná se o práci Miloslava Huňáčka, která je součástí jeho svazku "Pardubické zajímavosti". V této práci je popsáno celkem šestnáct pardubických náměstí.
Pernštýnské náměstí je centrem pardubické Městské památkové rezervace, která byla vyhlášena 5.3.1964. Náměstí má rozlohu 130 x 48 metrů, tedy 6 240 metrů čtverečných, dnes se na něm nachází celkem 30 domů. Náměstí zaujímá nejvyšší polohu ve Starém Městě. Mírně písečné návrší bylo po požáru roku 1507 srovnáno do roviny. Náměstí se nejprve říkalo "rynk", od poloviny 19. století neslo název "Hlavní náměstí". Roku 1918 bylo pojmenováno "náměstí Viléma z Pernštejna" a tento název byl v padesátých letech upraven na "Pernštýnské náměstí".

Do náměstí ústily v minulosti pouze tři ulice: Zelenoubranskou ulicí od Zelené brány, dnešní Pernštýnskou ulicí a Bartolomějskou ulicí. Průchod v jihovýchodním rohu náměstí ke kostelu Zvěstování Panny Marie byl po roce 1631 uzavřen branou kláštěra Minoritů. Dnešní Klášterní ulice byla otevřena na konci 19. století.
Kromě těchto ulic se z náměstí dalo vyjít i několika průchody. Jeden vedl domem čp. 3 s plastikou sv. Václava na Wernerovo nábřeží. Jiný průchod vedl domem čp. 82 na začátku Bartolomějské ulice ke kostelu sv. Bartoloměje. Další průchod vedl domem čp. 59 směrem na dnešní Smetanovo náměstí. Dnes již žádný z výše jmenovaných průchodů neexistuje. Bez zajímavosti nejsou ani trhy, které na náměstí v minulosti probíhaly. U kašny probíhaly od 16 do 19 století rybí trhy. Tržní řád z roku 1837 přesně stanovil rozmístění jednotlivých stánků na náměstí. Kolem sousoší se například prodávalo krupařské zboží, domácí chléb, zelenina či ovoce. Od radnice k Pernštýnské ulici prodávali řemeslníci dřevěné nádoby, košíky, koření či semena. V rohu u klášterní brány nabízeli své zboží vápeníci a na jižní a západní straně se obchodovalo s obilím.
Publikace pak seznamuje s historií náměstí i jeho domů, kde v minulosti žila celá řada významných pardubických osobností. Publikaci doplňují historické fotografie. 

Publikaci zakoupíte v E-shopu: Pardubice - Pernštýnské náměstí


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem