Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
22.05.2021 14:00

Komentovaná vycházka Stezkou Viléma z Pernštejna

Sraz před Zelenou bránou. Koná se v rámci 500 let renesance ve Východních Čechách

typ akce: Výlety do historie

12.06.2021 14:00

Komentovaná vycházka Stezkou Viléma z Pernštejna

Sraz před Zelenou bránou. Koná se v rámci 500 let renesance ve Východních Čechách

typ akce: Výlety do historie

04.09.2021 14:00

Komentovaná vycházka Stezkou Viléma z Pernštejna

Sraz před Zelenou bránou. Koná se v rámci 500 let renesance ve Východních Čechách

typ akce: Výlety do historie

09.10.2021 14:00

Komentovaná vycházka po Zámeckých valech

Sraz na Příhrádku. Koná se v rámci 500 let renesance ve Východních Čechách

typ akce: Výlety do historie

13.10.2021 18:00

Pardubice za Pernštejnů

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Koná se v rámci 500 let renesance ve Východních Čechách

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Měšťanská škola v Bohdanči v období I. a II. světové války

obrázek k článku Klub přátel Pardubicka vydal v roce 2002 v pořadí dvacátý sešit z edice AB - Zet Pardubicka s názvem Měšťanská škola v Bohdanči v období I. a II. světové války.
Autorem publikace je PhDr. Petr Borovec, který si jako námět pro publikaci vybral období školy, která byla otevřena 4.10.1896 a kterou od jejího založení prošly tisíce dětí a desítky učitelů. "Zcela určitě nejobtížnějším obdobím pro školu bylo překonání obou světových válek. Právě těmto obdobím je věnována tato publikace," uvádí její autor v úvodu. Budova Měšťanské školy v Bohdanči byla postavena za neuvěřitelných 6 měsíců, když základní kámen byl položen 19.4.1896. Hned v prvním školním roce fungování školní budovy školu navštěvovalo 206 žáků, z toho 123 chlapců a 83 dívek.
Zanedlouho po začátku prázdnin v roce 1914 vypukla světová válka. Státní úřady zpřísnily dohled nad školními budovami, stav učitelů byl omezen, bylo zavedeno dvousměnné vyučování, děti musely pomáhat vojenské výrobě.
7.12.1914 zabralo c.k.vojsko obě školní budovy, musely se najít nové prostory k vyučování. Městská rada vykázala dvě místnosti na radnici, dále se podařilo pro výuku získat dvě místnosti v lázních. Až do konce školního roku tedy probíhala v pondělí a ve čtvrtek výuka chlapecké měšťanské školy, v úterý a v pátek dívčí měšťanské školy a ve středu a v sobotu pak výuka školy obecné. Místnosti pro výuku se neustále měnily, učilo se i v sále hostince. Teprve na konci prázdnin 1915 vojsko budovu školy vyklidilo.

V průběhu války žáci museli sbírat ovoce či zeleninu pro potřeby vojska, sbírali léčivé byliny. Škola byla pak zabrána i v období druhé světové války, kdy od ledna 1941 sloužila pro ubytování říšské branné moci, došlo tedy k úpravě výuky, hledaly se jiné provizorní prostory pro výuku, výuka se v průběhu války různě upravovala, zkracovaly se přestávky i vyučovací hodiny na 40 minut.

Publikaci zakoupíte v E-shopu: Měšťanská škola v Bohdanči


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem