Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
22.05.2021 14:00

Komentovaná vycházka Stezkou Viléma z Pernštejna

Sraz před Zelenou bránou. Koná se v rámci 500 let renesance ve Východních Čechách

typ akce: Výlety do historie

12.06.2021 14:00

Komentovaná vycházka Stezkou Viléma z Pernštejna

Sraz před Zelenou bránou. Koná se v rámci 500 let renesance ve Východních Čechách

typ akce: Výlety do historie

04.09.2021 14:00

Komentovaná vycházka Stezkou Viléma z Pernštejna

Sraz před Zelenou bránou. Koná se v rámci 500 let renesance ve Východních Čechách

typ akce: Výlety do historie

09.10.2021 14:00

Komentovaná vycházka po Zámeckých valech

Sraz na Příhrádku. Koná se v rámci 500 let renesance ve Východních Čechách

typ akce: Výlety do historie

13.10.2021 18:00

Pardubice za Pernštejnů

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Koná se v rámci 500 let renesance ve Východních Čechách

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Příroda Pardubicka 2.

obrázek k článku V roce 2003 vydal Klub přátel Pardubicka ve spolupráci se Společností pro rozvoj Pardubicka v pořadí 26. sešit edice AB - Zet Pardubicka publikaci s názvem Příroda Pardubicka II., jejímž autorem je Vítězslav Haupt.
Publikace představuje z hlediska přírodních zajímavostí několik koutů Pardubicka. Jedná se například o parky, lesy či chráněná místa.
V publikaci je popsána flóra příměstských lesů, autor popisuje les u Doubravic, který se táhne k Hrádku a k Lázním Bohdaneč. Porost je zde zejména dubový a smrkový, četný je zde porost bezu a ostružníku. Další les zmiňovaný v publikaci se nachází v městské části Svítkov. Zde se kromě dubů a bříz nachází dále akáty. Ze silnice u pravé odbočky do Svítkova u hlavní silnice na Přelouč lze vidět hustší porost dubu červeného, který pochází ze Severní Ameriky.
Zmiňován je dále studánecký les a jeho porost, představeny jsou zde dále zajímavé stromy Bubeníkových sadů a Tyršových sadů včetně plánků s výběrem významných dřevin obou parků.
Publikace se dále věnuje arboretu ve Vysokém Chvojně, kde se nachází Přírodní rezervace Prachovská stráň s podobným bukovým porostem jako v případě Buků u Vysokého Cvojna. Na okraji lesa se pak nachází arboretum. Velmi významnými stromy zde jsou zejména borovice těžké, které dle odborné literatury dosahují výšek až sedmdesát metrů. Další raritou je například pazerav sbíhavý. Není jej možné přehlédnout, protože zdejší exemplář je údajně největším stromem v Česku.

Autor pak dále v publikaci popisuje Přírodní rezervaci Buky u Vysokého Chvojna, která je současně nejdéle chráněným územím ve východních Čechách. Území chráněné od roku 1884 o rozloze 28 ha patří mezi nejkrásnější přirozené lesy, které se dají v okolí Pardubic nalézt.
Publikace popisující přírodu Pardubicka popisuje také dřeviny zámeckého parku v Cholticích či několik památných a zajímavých stromů v Pardubicích a okolí. Mezi jinými také dub letní ve Svítkově, u Kamenné vily či na sídlišti Závodu míru nebo čtyři jerlíny japonské na Wernerově nábřeží v Pardubicích.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem