Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
24.11.2019 07:40

Vojenský výcvikový prostor Milovice

Všejany – Milovice – Lysá nad Labem. Délka trasy 13 km. Odjezd v 7:41 hod. vlakem z hl.n., návrat 15:55 hod. (16:55 hod.) vlakem ČD. Vedoucí P. Kožený.Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. 

typ akce: Turistické vycházky

27.11.2019 18:00

Pardubice černobíle

Série několika krátkých původně celuloidových filmů, které byly digitalizovány zásluhou Klubu přátel Pardubicka nabídne unikátné záběry na Pardubice.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Jak jsme putovali po stopách barona Krause

obrázek k článku Sobotní připomínka 160. výročí narození barona Artura Krause se vydařila. Na třicet účastníků putování se nejen svezlo historickým autobusem, mělo možnost také vystoupat více jak 150 schodů do zámecké věže Hláska, kde měl baron Kraus na konci 19. století svou první astronomickou pozorovatelnu. Dále účastníci shlédli expozici věnovanou baronu Krausovi, podívali se ke Krausovu rodnému domu, k domu, kde bývala první veřejná lidová hvězdárna v Čechách, zúčastnili se uložení listin do schránky pro příští generace, měli možnost podívat se hvězdářským dalekohledem a navštívili hrobku rodiny Krausů na pardubickém hřbitově.
 Historický autobus Škoda 706 RTO před pardubickým zámkem Expozice věnovaná baronu Krausovi na pardubickém zámku 
 Před rodným domem barona Krause na třídě Míru  V tomto domě na třídě Míru byla od roku 1912 první lidová hvězdárna v Čechách
 Ukládání listin do schránky pro budoucí generace  Ukládání listin do schránky pro budoucí generace
 Hvězdářský dalekohled v hvězdárně barona Krause na Dukle.  Astronom Martin Komárek a pozorování Slunce projekční metodou.
 Účastníci putování v autobuse Škoda 706 RTO.  Na úspěchu putování po stopách barona Krause se podílel i pan řidič.
 Hrobka rodiny Krausů na pardubickém hřbitově.  Náhrobek Arthura barona Krause v rodové hrobce
 Interiér rodové hrobky rodiny Krausů  

O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem