Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
14.08.2022 07:40

Zvičina

Mostek - Zvičina - Bílá Třemešná. Délka trasy 11 km. Odjezd v 7:40 hod. ČD + Arriva  Návrat 16:26 Arriva + ČD. Vedoucí L. Černíková. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.08.2022 07:50

Pramen Chrudimky

Čachnov - Filipov - pramen Chrudimky - Kameničky - Svatojanské Lázně - Skanzen Hlinsko. Délka trasy 17 km. Odjezd 7:53 hod. vlak ČD  Návrat 16:07 / 18:06 ČD. Vedoucí L. Kvapilová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.08.2022 08:35

Bitva na Chlumu

Dlouhé Dvory - Chlum – Lohenice. Délka trasy 15 km. Odjezd 8:35 hod. vlak ČD Návrat  15:53 / 16:26 ČD. Vedoucí P. Kožený. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

10.09.2022 14:00

Historie a stromy ve veřejném prostoru

Klub přátel Pardubicka pořádá v sobotu 10. září v rámci Dnů evropského dědictví pro zájemce z řad veřejnosti vlastivědnou a přírodovědnou vycházku pardubickými parky s vyprávěním o jejich historii a o stromech, jejichž výsadbu v minulých letech prováděl Klub přátel Pardubicka.

Stejně tak jako je historie míst, kde žijeme, naším kulturním dědictvím, jsou stromy ve veřejném prostoru kulturním dědictvím nejen pro nás, ale i pro budoucí generace po následující desítky možná stovky let.

Sraz účastníků je v sobotu 10. září ve 14 hodin u restaurace Rybárna u Matičního jezera, zakončení je plánováno v parčíku před úřadem městského obvodu Pardubice IV v Pardubičkách.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

Z Výroční členské schůze Klubu přátel Pardubicka

obrázek k článku Klub přátel Pardubicka uspořádal ve čtvrtek 4. dubna Výroční členskou schůzi. Pozvání na schůzi přijali místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská a vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek. Vicehejtman Roman Línek ve svém vystoupení hovořil o chystaných investicích Pardubického kraje, kdy např. největší chystanou investiční akcí bude výstavba nových pavilonů v areálu pardubické nemocnice za částku ve výši 1,5 mld Kč. Ing. Línek hovořil také o rekonstrukci pardubického zámku, kde vznikne zcela nový návštěvnický okruh, kterým bude Pernštejnská rezidence, chystá se výstavba nové výstavní budovy nad někdejší terasou, změnami projdou také stávající expozice, prostory někdejšího pivovaru nebo Východočeské galerie. Pro nové sídlo Východočeské galerie pak bude za téměř 300 milionů korun zrekonstruován areál Automatických mlýnů. Rozčarování panovalo však nad informací, že v době výstavby parkovacího domu v areálu nemocnice bude zřízeno dočasné parkoviště v prostoru archeologického naleziště v Pardubičkách.

V rámci schůze se hovořilo o hospodaření Klubu přátel Pardubicka v uplynulém roce. Počet členů Klubu v loňském roce dosáhl bezmála 700 členů a zvyšuje se tak nepřetržitě již od roku 2015. Klub přátel Pardubicka uspořádal v loňském roce téměř 100 akcí, velkou část z nich pro širokou veřejnost. Konalo se např. celkem 16 přednášek z cyklu Hovory o Pardubicku s účastí 800 osob, 51 turistických vycházek plus týdenní turistické soustředění, Klub uspořádal 12 komentovaných Výletů do historie a to ať již pěšky, historickým trolejbusem nebo autobusem, tři přírodovědné vycházky, několik akcí připravil také genealogický kroužek. Úspěšnou byla také akce Den pro Červeňák, zasloužili jsme se také o záchranu kaple Nejsvětější Trojice ve Svítkově, spolupracovali jsme s Východočeskou galerií.

Zásluhou Klubu přátel Pardubicka bylo také digitalizováno několik historických filmových dokumentů o Pardubicích, jejichž následná projekce vyvolala velký úspěch. Několika akcemi přispěl Klub přátel Pardubicka také do programu Městských slavností či do Dnů evropského dědictví. Několik přednášek upořádal Klub přátel Pardubicka také ke stému výročí založení Československa, součástí těchto oslav byla také výsadba lípy v předvečer 100. výročí založení Československa.

Zprávy Klubu přátel Pardubicka vycházejí v nákladu 800 výtisků a v loňském roce byl jejich celkový počet stran 408. Největší příjmy měl v loňském roce Klub přátel Pardubicka z členských příspěvků. Ty činily 145.840 Kč, z dotací ze statutárního města Pardubice pak příjmy činily 121.711 Kč. Největším výdajem byl v loňském roce tisk Zpráv KPP, který přišel na částku 128.000 Kč.

 

¨


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem