NS Chrastecká 2. část
Vrbatův Kostelec – Kostelecká hůra – Skutíčko – Kamenný val – Kozí hrádek – Skuteč . Délka trasy 10 km. Odjezd 7:54 hod. vlak ČD, návrat 15:01/16:05 hod. ČD. Ved. A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Čertův důl
Slatina nad Zdobnicí – Čertův důl – Rybná nad Zdobnicí. Délka trasy 5/7,5 km. Odj: 8:29 vlak ČD, návrat ČD v 15:28 h. Vede: A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné turisty. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Návštěva krytu civilní obrany
Kryt se nachází na Dubině na adrese Errno Košťála 1012. Možná doprava MHD č. 8 do zastávky Dubina, penzion s příjezem v 16:46 hodin.
typ akce: Výlety do historie
Údolím Chrudimky
Přírodovědná vycházka z Nasavrk údolím Krkanka, k Hradišskému vodopádu a rozhledně Boika pod vedením Jiřího Rejla. Odjezd bude autobusem v 8:05 hodin ze stanoviště 13 autobusového terminálu B v Pardubicích a následně s přestupem v Chrudimi do Nasavrk. Začátek vycházky v Nasavrkách je v 9 hodin u autobusové zastávky Nasavrky, náměstí.
typ akce: Přírodovědné vycházky
Kryštofovy kameny
Rtyně v Podkrkonoší – Kryštofovy kameny – Červený Kostelec. Délka trasy 13 km. Odjezd 8:29 hod. vlak ČD, návrat 17:18 hod. ČD. Ved. L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Pardubické drážky a železniční pluk
V těchto dnech vyšla publikace o pardubických drážkách a železničním pluku, kterou vydal Klub přátel Pardubicka jako v pořadí 48. sešit z edice AB ? Zet Pardubicka. Autorem brožury ?Pardubické drážky a železniční pluk? je ing. Ladislav Podivín, který čtenáře seznamuje nejen s působením železničního pluku v Pardubicích. Ten zde sídlil od počátku roku 1919 až do roku 1994, kdy bylo železniční vojsko na našem území zrušeno.Brožura se věnuje zejména unikátním úzkorozchodným vojenským drážkám, kterými bylo ve své době protkáno město a jeho okolí a jejichž pozůstatky jsou dodnes na několika místech patrné. Mnozí možná dnes ani netuší, že úzkorozchodné vojenské dráhy vedly nejen dnešní ulici Na drážce, ale pražce a železniční koleje byly položeny například v oblasti Pardubiček, Nemošic, Židova či Skřivánku.
Čtenáři se dozvědí mnohé skutečnosti o unikátech technického vojenského cvičiště, mezi něž patřila například lanová dráha, zjistí, proč se jednomu z dodnes stojících mostů ve vojenském prostoru podél Chrudimky říkalo „Červeňák“ a poznají nejen z unikáních historických fotografií další mostní stavby a konstrukce, z nichž mnohé dodnes stojí ve vojenském prostoru. Málokdo dnes možná ví, že oba břehy Chrudimky spojují v oblasti Vinice a Pardubicek dva mosty.
Součástí zajímavé publikace je řada historických fotografií, ale i plánky sítě vojenských polních drážek.
Pokud se tedy chcete dozvědět třeba více tom, čemu se říkalo „Špitálka“,můžete si brožuru ing. Ladislava Podivína „Pardubické drážky a železniční pluk“ zakoupit v kanceláři Klubu přátel Pardubicka každé úterý a čtvrtek mezi 10 a 17 hodinou nebo v MUSEU železniční dopravy v bývalé vodárně na nádraží v Rosicích nad Labem.