Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
07.06.2020 08:40

NS Viselce a arboretum

Holice – NS Viselce – ryb. Hluboký a Blažek – Vysoké Chvojno – Hor. Ředice. Délka trasy 12 km. Odjezd v 8:40 h vlakem ČD z hl.n., návrat v 15:22 vlakem ČD. Vedoucí Z. Heranová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

14.06.2020 08:30

Bohdanečsko

Dobřenice – zámecký park – Klechtávecký ryb. – Křičeň – Bukovka – Lázně Bohdaneč. Délka trasy 15 km (9,5 km). Odjezd v 8:36 h vlakem ČD z hl.n., návrat v 15:00 MHD. Vedoucí L. Kvapilová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.06.2020 07:00

Za Havlem na Hrádeček

Mladé Buky – Hrádeček – Peklo – Trutnov. Délka trasy 13 km. Odjezd v 7:03 h vlakem ČD z hl.n., návrat v 16:26 vlakem ČD. Vedoucí P. Kožený. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.06.2020 08:40

Bitva u Kolína (18.6.1757)

Nová Ves – Bedřichov – Vítězov – Kamhajek – Křečhoř – Radovesnice – NS Štítarským údolím – Kolín. Délka trasy 17 km. Odjezd v 8:41 h vlakem ČD z hl.n., návrat v 16:21 vlakem ČD. Vedoucí Z. Řehák. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

16.09.2020 18:00

Pardubice na starých pohlednicích - křest knihy

Přednáška spojená s křestem stejnojmenné knihy, kterou bude možné přímo na akci zakoupit za zvýhodněnou cenu. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma, veřejnost zvána

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Jak se vám líbí pardubická náměstí?

obrázek k článku Které pardubické náměstí považujete za nejhezčí a které za naopak nejodpudivější? V Pardubicích včetně okrajových částí se dnes nachází téměř dvacítka náměstí a náměstíček. Asi za nejobdivovanější je považováno Pernštýnské náměstí se svým renesančním vzhledem, který narušuje pouze budova radnice z roku 1895. Obdivován je Dům U Jonáše s plastikou biblického výjevu od Jakuba Teplého, obdivován je také morový sloup s rokokovou balustrádou od stejného autora.
Asi nejlépe je náměstí viditelné z ochozu Zelené brány. Tento pozůstatek středověkého opevnění města je zároveň spojnicí s dalším náměstím – s náměstím Republiky. To je naprostý opak toho poklidného historického Pernštýnského náměstí. Náměstí Republiky dominuje především architektura 20. století. Ať již je to budova někdejšího hotelu Grand od architekta Gočára, od téhož autora je i dnešní budova Komerční banky, za pozornost stojí budova dnešního infocentra i vedlejší budova někdejšího ředitelství pošt a telegrafů od architekta Machoně. Náměstí pak dominuje budova divadla z roku 1909. Bohužel však toto architektonicky velmi zajímavé náměstí protíná rušná čtyřproudá komunikace s často stojícími kolonami aut.

A co třeba Bělobranské náměstí, které bohužel utrpělo stavebními zásahy v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století. Za náměstí lze považovat například i romantický Příhrádek, který je spojnicí při cestě na zámek.
Když se vydáme do centra města, určitě za zmínku stojí náměstí Legií, které vznikalo v době, kdy tudy procházela trasa od někdejšího starého nádraží do města. Toto náměstí začalo vznikat jako centrum „Nového města“, které bylo budováno na přelomu 19. a 20. století. Není například bez zajímavosti, že toto ještě neexistující náměstí je zakresleno jako budoucí náměstí na plánu města z roku 1903. Stejně tak tomu je v případě Schwarzova náměstí. A takto by jsme mohli pokračovat například náměstím Jana Pernera před hlavním nádražím, kterému kromě stojících trolejbusů a chátrajícího lihovaru dominuje bazén s vodotryskem.
A nebo snad někoho uchvátilo Masarykovo náměstí s úžasným betonovým obchodním centrem a stromy vysázenými v překrásných betonových květináčích?
Co si myslíte o pardubických náměstích? Jaké považujete vy za nejhezčí a které naopak za nejošklivější? Hlasujte v naší anketě a přijďte si poslechnout povídání o pardubických náměstích ve středu 20. května od 17 hodin do prvního patra infocentra vedle Zelené brány. Klub přátel Pardubicka zde totiž pořádá další přednášku z cyklu Hovory o Pardubicku tentokrát právě na téma „Pardubická náměstí“. Dozvíte se zde například i něco o náměstích, které v minulosti v Pardubicích existovala a nebo měla existovat a dodnes neexistují.

O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem