Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
13.11.2019 18:00

Beseda s účastníky Sametové revoluce

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí v Pardubicích. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

17.11.2019 08:40

Po historických památkách Kolína

Kolín – Starý Kolín – Hlízov – Malín – Sedlec – Kutná Hora. Délka trasy 15 km. Odjezd v 8:41 hod. vlakem z hl.n., návrat 16:02 hod. (16:46 hod.) vlakem ČD. Vedoucí L. Kvapilová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. 

typ akce: Turistické vycházky

24.11.2019 07:40

Vojenský výcvikový prostor Milovice

Všejany – Milovice – Lysá nad Labem. Délka trasy 13 km. Odjezd v 7:41 hod. vlakem z hl.n., návrat 15:55 hod. (16:55 hod.) vlakem ČD. Vedoucí P. Kožený.Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. 

typ akce: Turistické vycházky

27.11.2019 18:00

Pardubice černobíle

Série několika krátkých původně celuloidových filmů, které byly digitalizovány zásluhou Klubu přátel Pardubicka nabídne unikátné záběry na Pardubice.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Jak se vám líbí pardubická náměstí?

obrázek k článku Které pardubické náměstí považujete za nejhezčí a které za naopak nejodpudivější? V Pardubicích včetně okrajových částí se dnes nachází téměř dvacítka náměstí a náměstíček. Asi za nejobdivovanější je považováno Pernštýnské náměstí se svým renesančním vzhledem, který narušuje pouze budova radnice z roku 1895. Obdivován je Dům U Jonáše s plastikou biblického výjevu od Jakuba Teplého, obdivován je také morový sloup s rokokovou balustrádou od stejného autora.
Asi nejlépe je náměstí viditelné z ochozu Zelené brány. Tento pozůstatek středověkého opevnění města je zároveň spojnicí s dalším náměstím – s náměstím Republiky. To je naprostý opak toho poklidného historického Pernštýnského náměstí. Náměstí Republiky dominuje především architektura 20. století. Ať již je to budova někdejšího hotelu Grand od architekta Gočára, od téhož autora je i dnešní budova Komerční banky, za pozornost stojí budova dnešního infocentra i vedlejší budova někdejšího ředitelství pošt a telegrafů od architekta Machoně. Náměstí pak dominuje budova divadla z roku 1909. Bohužel však toto architektonicky velmi zajímavé náměstí protíná rušná čtyřproudá komunikace s často stojícími kolonami aut.

A co třeba Bělobranské náměstí, které bohužel utrpělo stavebními zásahy v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století. Za náměstí lze považovat například i romantický Příhrádek, který je spojnicí při cestě na zámek.
Když se vydáme do centra města, určitě za zmínku stojí náměstí Legií, které vznikalo v době, kdy tudy procházela trasa od někdejšího starého nádraží do města. Toto náměstí začalo vznikat jako centrum „Nového města“, které bylo budováno na přelomu 19. a 20. století. Není například bez zajímavosti, že toto ještě neexistující náměstí je zakresleno jako budoucí náměstí na plánu města z roku 1903. Stejně tak tomu je v případě Schwarzova náměstí. A takto by jsme mohli pokračovat například náměstím Jana Pernera před hlavním nádražím, kterému kromě stojících trolejbusů a chátrajícího lihovaru dominuje bazén s vodotryskem.
A nebo snad někoho uchvátilo Masarykovo náměstí s úžasným betonovým obchodním centrem a stromy vysázenými v překrásných betonových květináčích?
Co si myslíte o pardubických náměstích? Jaké považujete vy za nejhezčí a které naopak za nejošklivější? Hlasujte v naší anketě a přijďte si poslechnout povídání o pardubických náměstích ve středu 20. května od 17 hodin do prvního patra infocentra vedle Zelené brány. Klub přátel Pardubicka zde totiž pořádá další přednášku z cyklu Hovory o Pardubicku tentokrát právě na téma „Pardubická náměstí“. Dozvíte se zde například i něco o náměstích, které v minulosti v Pardubicích existovala a nebo měla existovat a dodnes neexistují.

O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem