Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Jan Nepomuk Konečný, rodák rokytenský, spisovatel vídeňský a měšťan a radní pardubický

obrázek k článku Motto:
Posud každý má v živé představě bodrého stařečka,
pečlivě oholeného, s dýmkou v ústech po procházkách
se beroucího...

List „Pernštýn" 10.8.1887.

Budu vám vyprávět útržky ze života muže, jehož jméno mi ještě před šesti sedmi roky (jako asi nyní vám) neříkalo vůbec nic. Jméno Jan Konečný, nebo jak se psal v době své spisovatelské činnosti ve Vídni, Jan Nepomuk Konečný, jsem poprvé četl v seznamu čestných občanů města Pardubic, který zveřejnil archivář Zdeněk Bičík.1*
Protože Konečný byl do tohoto seznamu zařazen bez přesvědčivého, jednoznačného udání data udělení Čestného titulu (Bičík uvádí pouze „před rokem 1887") a protože se nikde jinde v souvislosti s čestnými občany Pardubic o Konečném nemluvilo, rozhodl jsem, že se pokusím poznat blíže tuto do té doby mi neznámou osobnost.
Jiří PertPpíše o Konečném stručně jako o rodáku z Rokytna u Sezemic a jako o spisovateli příruček češtiny ve Vídni, který zemřel v roce 1887 v Pardubicích. Ottův slovník naučný3) uvádí, že byl soukromým učitelem češtiny ve Vídni, načež že žil jako soukromník v Pardubicích, dr. František Ladislav Rieger4) potvrzuje, že se zabýval mnoho let vyučováním češtiny ve Vídni a dr. Constant von Wurzbach5), Konečného současník ve Vídni, uvádí totéž. Takže narodil se v Rokytně, působil ve Vídni, kde vyučoval češtině a psal gramatické příručky, pak žil jako soukromník v Pardubicích, kde zemřel. Co bylo mezi těmito jednotlivými etapami?

Jan (Nepomuk) Konečný se narodil v Rokytně u Sezemic na Pardubicku 12. listopadu 1816 v rodině chalupníka Jana Konečného a jeho ženy Marie v čp. 546). V Rokytně vychodil místní školu. Ve školním roce 1829/30 se s ním jako s třináctiletým žáčkem setkáváme ve škamnách první gramatikální7) třídy královéhradeckého gymnázia. V prvních dvou ročnících za něj otec platil školné, pak byl od školného osvobozen. Ve třetí třídě ve školním roce 1831/32 nebyl (pravděpodobně pro nemoc) klasifikován a třídu v následujícím školním roce opakoval. Gymnázium opustil po skončení 4. ročníku v roce 1834. Byl vynikajícím žákem, ve všech ročnících měl na konci roku vždy ve všech předmětech (v náboženství, latině, matematice, dějepisu, zeměpisu a ve vyšších třídách i v řečtině) samé výborné.8) V roce 1836 je již ve Vídni. Možno tak usuzovat z toho, že v předmluvě ke knize „Teoreticko-praktické navedení...", vydané v roce 18429), píše: „...již šest let privátně vyučuji českoslovanské řeči...".
„Teoreticko-praktické navedení..." bylo Konečného první jazykovou příručkou, kterou ve Vídni vydal. Ve druhém vydání vyšla v roce 1847 a ve třetím v roce 1849.
Tří vydání se dočkal i „Ouplný kapesní slovník" (1. vydání 1845, 2. vydání 1851 a třetí 1855).10)Uvědomíme-li si, že první vydání Slovníku připravil Konečný již jako 29 letý, bylo to na jeho mladý věk dílo rozsahem náročné, vypovídající o jeho píli i autorských schopnostech, přitom záslužné, vzniklé z ušlechtilých pohnutek, které nejlépe osvětluje Konečného předmluva ke Slovníku: „Již po dlouhý čas cítilo welectěné obecenstvo newyhnutedlnou potřebu stručného slowníku, jenžto by pokrokům naší literatury, za nejnowějších časů učiněným, vyhowěl; wšak nadarmo se po pomoci takowé ohlíželo. Dosawadní dílo toho druhu Thamem sepsané jest tak neauplné a chatrné, že sotwa nepatrnému požadowání swého času wyhowělo, neřku-li wyššímu našeho nynějšího literárního postawení. Při wždy úplněji nabyté přeswědčenosti o weliké potřebě slowníku kapesního pro jakéhokoli stawu osoby, zwláště v krajinách českoslowanských žijící, odhodlal se spisowatel tu práci na sebe wzíti. Použiw k tomu wýborného slowníku wysoce zasloužilého a slawného Josefa Jungmanna a wšech jiných zřídel toho druhy co nejpilněji, osměluje se nyní weledrahým ctitelům českoslowanského nářečí swou práci podati s tím doložením že, obzwláště w německo - českém díle, snažně hleděl, - aby slowník tento pouhou slow zbírkou nebyl, - vvšude, kde duch jazyka českého ve zwláštní původnosti swé wyswítá, slowné hmoty rozmanitými mluwenř způsoby co nejmožněji ožiwiti, a jej každému - duchownímu, důstojníku, ouřadníku, lékaři, umělci, učenci a.t.d. upotřebytelným učiniti. Pročež také wýznamy z oboru wědeckého, umění, průmyslu, řemesel bedliwě z dobrých pramenů se wyčerpaly a wzdělaly, tak že wšem třídám společnosti občanské slowníkem wyhowěno bude."

Celý článek naleznete ve Zprávách KPP rok 1997, číslo 11-12.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem