Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

STARÉ DOMY VYPRÁVĚJÍ ? 24.díl Dům čp.62 ? Třída Míru ? Lidová hvězdárna

obrázek k článku Stojíme na hlavní třídě před domem, kde v 1.patře bývala první Lidová hvězdárna v Čechách barona Artura Krause (1854-1930), jak to připomíná pamětní deska zřízená Českou astronomickou společností roku 2002 vlevo od vstupu do domu, v němž ve dvoře t.č. sídlí redakce Pardubického deníku. V květnu 2017 byl při rekonstrukci domu pěkně odhalen původní portál, na němž vyvstal znak rodu Krausů (viz foto autora). Do majetku Krausova rodu přišel dům r. 1854 (tedy právě v roce narození Artura), kdy vdova Terezie Říhová dům prodala Josefu Krausovi, pardubickému poštmistrovi. Jeho dědicem se stal Hugo baron Kraus, od nějž roku 1892 koupil dům Josefův syn Artur, v astronomické literatuře známý i jako Carchesius. Přestěhoval se sem však až roku 1912, kdy začal používat pro tento dům názvu Lidová hvězdárna (dále jen LH). Josef Klepešta, jednatel Čs. astronomické společnosti z Hradce Králové, v časopise Říše hvězd z roku 1930 (11-6, s. 104-106) vzpomíná na ni takto: ?Pardubická LH byla přístupna vždy široké veřejnosti. Její zakladatel byl nejvíce potěšen, ať kdokoliv se dožadoval přístupu. Trpělivě, bez omezení, vykládal a seznamoval s astronomií i člověka nejprostšího. Pamatuji sám, jak byl potěšen návštěvou starce, který přijel ze severu Čech, aby ještě před svou smrtí poznal LH, která mu neodmítla poučení o obloze.? J.Klepešta poznal A.Krause roku 1915 a často jej navštěvoval. Všiml si bohaté knihovny, specializované na astronomii i toho, že pan baron zdarma posílal knihy pravidelným dopisovatelům LH. Knihovna LH dostala ceny na několika bibliografických výstavách. Odbornou funkci plnila od roku 1913, kdy statisticky vyhodnocovala soustavná pozorování polohy slunečních skvrn a t. zv. protuberancí Zeissovým spektroskopem z německé Jeny. LH plnila i osvětovou funkci pro školy, jejichž exkurze sem vodívali dr. Josef Honzák a prof. Václav Skalický, populární pardubičtí matematikové a fyzikové.

Baron A.Kraus bydlel ve 2. poschodí se starší posluhovačkou a svou asistentkou slečnou A.Gabrielovou. LH ukončila svou činnost jen několik měsíců po smrti svého otce-zakladatele (1930). Na závěr ocitujme, co řekl Artur baron Kraus o astronomii: „Neměla by jako věda pro národ význam, kdyby zůstala jen v hlavách povolaných. Naším úkolem je výsledky vědy popularisovati. Není to vděčná práce, ale prospěje to kultuře.“ Jeho odkaz dnes úspěšně naplňuje pokračovatelka LH na Dukle – hvězdárna Artura Krause v Domě dětí a mládeže Delta, zřízená 7.dubna 1992. Astronomické „fajnšmekry“ odkazuji na hezkou stať P.Komárka „A.Kraus a astronomie“ v 66.sešitě AB-Zet Pardubicka o A.Krausovi (IV.kap., s.15-16).

 

         


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem