Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

PROJEV DR. J.KOTYKA PŘI ODHALENÍ PAMĚTNÍ DESKY F.MESSANYHO 15. února 2018

obrázek k článku Vážení přítomní, paní ředitelko, paní vychovatelky, milé děti. Chci tu velmi poděkovat městu Pardubice, paní ředitelce D.Jičínské a paní MUDr. A.Žákové za dnešní den, kdy vzpomínáme na původního majitele této krásné vily ? 1.primáře pardubické nemocnice, významného chirurga a obětavého lidumila MUDr. Františka Messanyho (1870-1936).

Tento kladenský rodák se vepsal nezapomenutelným písmem do dějin našeho města od roku 1903, kdy nastoupil do nově otevřené pardubické nemocnice jako její primář. Odešel z ní až po 24 letech roku 1927 do důchodu. Jeho přátelé u něj nejvíce hodnotili jeho lidskost a lásku k pacientům. Pod zdánlivě drsnou slupkou byl totiž člověkem jemného cítění a s duší dítěte. Ač mu práce v nemocnici zabírala i noci, měl velký smysl pro kulturu, literaturu a umění. Jeho vila byla – jak vzpomínají pamětníci – výtvarnickým, starožitnickým i národopisným muzeem. Roku 1912 odešel dr. Messany  na Balkán pomáhat ve válce zraněným Srbům. Řídil vojenskou nemocnici ve Valjevu tak dokonale, že za svou činnost obdržel nejvyšší srbské vyznamenání – řád sv. Sávy. „Ten chladnokrevný chirurg, vládnoucí nožem a lancetou, udivoval někdy až svou přímo dětskou dobrotou a silným sociálním cítěním k chudým“, vzpomíná na něj jeho přítel právník JUDr. Václav Hrbek ve svém nekrologu v novinách „Východ“ z 25.prosince 1936. Messany založil skvělou odbornou pověst pardubické nemocnice. Známá je jeho pomoc básníku Josefu Svatopluku Macharovi (1884-1942), když roku 1913 dr. Messany zachránil Macharovi doslova život při reoperaci slepého střeva. Svou vděčnost básník vyjádřil ve své sbírce „Krůpěje“ na jaře 1915. Zde jej přirovnal k patronu rytířů – sv.Jiří, jenž zabil draka Smrti. Ve své knize „Kriminál“ z roku 1918, před 100 lety, Machar pak popsal své výslechy                       u vojenského soudu, kde musel vysvětlovat svá slova vděčnosti dr. Messanymu vtělená do veršů:

 

            „Kdybych králem byl, tvou šíji ověnčil bych mnohou chloubou,

            Zlatým rounem, Leopoldem

            vlastnoruční list pak holdem

            přivěsil by baronií k tvému jménu“.

 

            Habsburský režim se nutně musel cítit dotčen tím, že básník chtěl ocenit dr. Messanyho povýšením do baronského stavu a nejvyššími habsburskými vyznamenáními Zlatým rounem     a Řádem Leopolda I. Nezbylo však než po dvou měsících vazby propustit básníka bez trestu.

            Ale zpět k dr.Messanymu. Jako důchodce si založil soukromou ordinaci, ale těžká cukrovka mu roku 1935 – v jeho 65 letech – začala působit deprese, z nichž se léčil v pražském Veleslavíně, kde zemřel 18.prosince 1936. Jeho ostatky byly zpopelněny v Pardubicích roku 1937. Dnes je však jeho urna nezvěstná, podobně jako urna jeho paní Matyldy zemřelé roku 1939. Paní Matylda byla pověstná svou lidovostí a humorem, byla to prostá žena, již dr.Messany kulturně pozdvihl podobně jako dr.Higgins hubatou Lízu v „Pygmalionu“ G.B.Shawa známém spíše jako muzikál „My fair Lady“ s nezapomenutelnou A.Hepburnovou. Myslím, že bezdětní manželé Messanyovi by byli velmi rádi, kdyby nyní mohli vidět, že jejich vila žije radostí a smíchem šťastných dětí z MŠ Koníček, jež se systematicky věnuje                          i vlastivědné výchově a pověstem z Pardubicka.

            Dovolte mi, abych ukončil svou řeč citací opět ze vzpomínky dr.Hrbka:

„Messany nebyl tuctový člověk. Byla to Osobnost. Lidé vynikající nad průměr mívají osud vysokých stromů, do nichž občas sjíždějí blesky prostřednosti, závisti a neporozumění. Všechno to snášel F.Messany s klidem jako bojovník, jenž musí také snášet rány. Pane doktore, vidím Vás s Vaší viržinkou v koutku úst, slyším Vaši paní a trefné úsudky. Měl jste mnoho nepřátel, zakusil jste mnoho neporozumění, ale jako slavný chirurg a veřejný činitel vryl jste se do společenské, politické i kulturní historie Pardubic, než abyste byl zapomenut.“

            Věčná čest památce dr. F.Messanyho, město tak splatilo svůj další dluh! Vážený pane doktore Messany, Pardubice si Vás stále váží!

 


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem