Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

STARÉ DOMY VYPRÁVĚJÍ - 27.díl -Kamenná vila - ul. U Kamenné vily čp.144

obrázek k článku Stojíme před vilou známou z detektivního filmu J.Stracha /scénář A.Vašíček), ale i barbarským vandalským útokem na tepaná vrata, jak o tom svědčí i naše fotografie č.1. Tuto novorenesanční vilu postavil v letech 1913-23 zřejmě pro svého přítele hradeckého biskupa Josefa Doubravu (zemřel v únoru 1921) známý pardubický architekt Boža Dvořák (1864-1954), rodák z Valů u Přelouče. Jako docent dějin církevního umění na biskupském semináři v Hradci Králové pojal tuto vilu sevřenou v prostoru mezi Matičním jezerem a železniční tratí v tomto stylu.

Vila má kamenný spárovaný plášť s terakotovými obklady oken inspirovanými zřejmě pernštejnskou cihelnou v Bohdanči. Žádost o povolení stavby byla podána 22.července 1923, i když podle P.Panocha se začalo stavět již od roku 1913. V průběhu Velké války (1914-18) však stavební práce ustaly. Po válce pak měla pardubická městská rada nedostatek bytů pro lidi, kteří nebyli schopni platit nájem, takže staviteli Dvořákovi bylo nařízeno vilu pronajmout těmto sociálně slabším. Kolaudace vila proběhla 29.září 1921, po půl roce po nastěhování nájemníků. B.Dvořák ještě roku 1934 protestoval u městského zastupitelstva proti užívání vily k nájemním účelům, protože vilu vystavěl jen jako „objekt musejní“ (dopis z 26.7.1934). Mělo snad jít o expozici Doubravovy sbírky sakrálního umění.

            B.Dvořák prodal vilu v listopadu 1922 poštmistru Růžičkovi, jeho příbuzní vilu obývali až do roku 1995. V současnosti je vila majetkem pražské firmy „Kamenná vila s.r.o., Švédská 635/8, 150 00 Praha-Smíchov“. Jak je vidět, firma se o vilu nestará a přes upomínky Národního památkového ústavu není schopna nahradit poškozená vrata u hlavního vchodu věrohodnou replikou.

            Jednopatrová vila, dokončená v dubnu 1923, má tvar kubusu a je kryta valbovou střechou. Na severní straně je v 1.patře tříosé okno se dvěma reliéfy. Uprostřed Smrt hraje na housle (na Dvořákově hrobě na Městských hřbitovech v Pardubicích je vytesán M.Bašem, jeho zetěm, Anděl blažené smrti), po stranách níže je okřídlený kráčející lev (symbol evangelisty sv.Marka). V 1.patře je ve slepém okně reliéf s postavou českého národního patrona sv. Václava, pod jehož sochou je nápis „Nedej zahynouti nám, ni budoucím“. Vpravo na nároží v přízemí je socha sv. Františka od Dvořákova zetě sochaře M.Baše jako sv. Václav a další skulptury na průčelí vily. Jde např. ještě  o nárožní sochu sv. Jeronýma (s knihou a berlou), v supraportě portálu sv. Jiří s drakem, na jižní straně výjev sovy, Pegasa, pottiů a válečných trofejí, což je zřejmě symbol vyjadřující ideový symbol antiky s křesťanstvím (skvěle vyjádřený např. v románu ruského klasika D.Merežkovského „Julián Apostata“). Původní zahrada byla t. č. přeměněna na parkovací plochu. Tak Komerce zvítězila nad Uměním!

            Interiér vily je tvořen chodbou vstupního traktu zdobenou štukovými růžicemi a maskami. Vzdušný salon měl zřejmě sloužit komorním hudebním produkcím. Vila má malované stropy                  a intarzované dveře, na schodišti je barevná vitráž Madony (podle návrhu M.Alše z roku 1912). Národní malíř patřil k osobním přátelům B.Dvořáka, jemuž se plně podařilo ovládnout jeho způsob malby i svérázný rukopis.

            Věřme, že se Kamenná vila dočká brzy lepší budoucnosti pod jiným soukromým majitelem     a povstane pod odborným vedení restaurátorů jako Fénix z popela komerce.

 

Literatura : P.Panoch, Život a tvorba pardubického architekta a ochránce památek B.Dvořáka,                      bakalářská práce 1995 (FF OP Olomouc, katedra dějin umění).

                   Slavné vily Pardubického kraje (ed. P.Panoch), nakl. FOIBOS 2009.

 


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem