Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
01.10.2023 07:40

Rozhledna Čáp-Jiráskovy Skály-skalní hrad Bischofstein

Janovice u Trutnova-zámek Skály-skalní hrad Bischofstein -Teplice n Metují. Odjezd 7:02 hod. vlak ČD z hl.n., návrat 18.04/18:27h.ČD. Délka trasy 13 km. Ved: Z. Řehák. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

01.10.2023 08:00

Syslí louka Radouč

Mladá Boleslav Radouč. Odjezd 8:00 hod. R ČD, návrat ČD Os, R v 16:02/16:45 h. Délka trasy 6 km. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy KPP

typ akce: Turistické vycházky

04.10.2023 16:00

Vyprávění o Františku Filipovském

Pražská pobočka našeho klubu zve všechny pražské členy na svou první poprázdninovou akci.

  Na říjnovou schůzi k nám  z Přelouče přijede pan magistr Pešta, který  pro nás připravil vyprávění o proslulém českém herci a přeloučském rodákovi, Františku Filipovském. Věřím, že Vás toto téma zaujme a na naše setkání přijdete osobně. 
Všichni jste srdečně zváni. 
   Naše schůze se bude  konat ve středu 4. října 2023 od 16:00 hodin v klubovně Ve Smečkách 25.

typ akce: Pražská pobočka KPP

04.10.2023 18:00

Pardubické městské řeky mlýny a mosty

Přednáška připomene dnes již neexistující toky, které do počátku 20. století dotvářely kolorit Pardubic. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náěmastí. Vstup zdarma. Veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

07.10.2023 07:30

Výlet do Orlických hor

-    Autobusem do Klášterce nad Orlicí

-    Pěšky přes Pašeráckou lávku k Zemské bráně

-    Autobusem do Bartošovic v Orlických horách (barokní kostel sv. Máří Magdalény, Chráněná dílna Kopeček, oběd v místní restauraci).

-    Autobusem do Neratova s návštěvou kostela sv. Jana Nepomuckého ve Vrchní Orlici, pivovaru, kde vaří pivo Prorok, poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie.

 

Cena pro členy KPP 300,- Kč, pro nečleny 500,- Kč. Zájemci se mohou hlásit v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v Klášterní ul. v Pardubicích v úřední hodiny v úterý a ve čtvrtek v čase 10-12 a 14-17 hodin, kde bude od každého účastníka vybírána výše uvedená částka. 

POUZE PRO PŘEDEM PŘIHLÁŠENÉ ÚČASTNÍKY

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

Jiří Kraus, mistr republiky (* 10.1.1945)

obrázek k článku Už od celostátní výstavy tělesné výchovy a sportu v roce 1931 jsou Pardubice spojovány s titulem "město sportu". Máme světoznámé hokejisty, byla období, kdy na výsluní popularity byla kopaná, košíková, cyklistika, kanoistika... Málo se hovoří o tom, že v našem městě jsou také šachisté, jimiž se můžeme pyšnit. V Polabinách, v Brožíkově ulici, žije mistr Československé republiky v šachu - družstev Jiří Kraus.

Zlatou medaili získal v roce 1967 za družstvo ÚDA (Ústřední dům armády) Praha. Mistrovství republiky se konalo  ve dnech 1. až 8. října v Sedlčanech. Vojáci zvítězili bez porážky - ze 7 zápasů dosahli 5 vítězství a dva zápasy hráli nerozhodně. Vítězný kolektiv ve složení Hort, Jansa, Nowak, Přibyl, Lechtýnský, Nováček, Průcha, Zajíc, Kraus a Prášilová narazil hned v prvním kole na mnohonásobného přeborníka republiky - družstvo Slavoje Vyšehrad. Po tvrdém boji skončil zápas vítězstvím ÚDA v poměru 7 : 3, a tím bylo o přeborníku rozhodnuto. Slavoj Vyšehrad už tuto ztrátu v turnaji nedohonil a nakonec skončil právě o tento bod za ÚDA jako druhý. Jiří Kraus dosahl na 9. šachovnici ze šesti utkání čtyři vítězství a dvě remízy a tím podstatně přispěl k výsledku družstva.

Vedle zlaté medaile má Jiří Kraus ve své sbírce i stříbrnou medaili z přeboru republiky v šachu družstev, z roku 1968. Mistrovský turnaj se konal na přelomu září a října v Harrachově. Mistrovský titul získalo družstvo Slávie Vysoké školy Praha. Družstvo ÚDA bylo v prvním kole oslabeno o neúčast dvou svých nejlepších hráčů - velmistrů Horta a Jansy - a se Slávií VŠ prohrálo. Nad všemi ostatními soupeři pak ÚDA s převahou zvítězil, a tak se jen čekalo na případné zakolísání vysokoškoláků. Málem se ho dočkali v předposledním utkání s agilními šachisty VOKD Ostrava-Poruba, ale vysokoškoláci nakonec šťastně zachránili nerozhodný výsledek, který jim stačil k prvnímu místu. Bronzovou medaili získalo družstvo Slavoje Vyšehrad.

A konečně získal Jiří Kraus ještě bronzovou medaili z mistrovství republiky šachistů juniorů do 18 let v roce 1962. Na přeboru, který se konal  na přelomu července a srpna 1962 v Červeném Kostelci se umístil třetí za Petrášem a Smejkalem. V komentáři (1) k tomuto turnaji se o něm psalo, že „ ... byl jedním z těch, který spotřeboval na své partie nejvíce času a své umístění si zaslouženě vydřel.“

Jiří Kraus ( *1945), šampión v šachu družstev

Šachy začal hrát Jiří od útlého dětství. Nejprve v oddíle KÚNZ, který měl hrací místnost v pardubické nemocnici. Brzy se projevil jeho šachový talent. Již ve 13 letech v roce 1958 se kvalifikoval do okresního přeboru mužů. Vyhrál krajský přebor jednotlivců a postoupil do polofinále přeboru republiky. V roce 1967, v době své vojenské presenční služby, se stal nejprve vítězem skupiny polofinále armádního přeboru a poté na republikovém přeboru armády získal bramborovou medaili - skončil „až“ čtvrtý. Armádním přeborníkem se stal Ervín Nowak, druhý byl Lechtýnský a třetí Nováček.

Jeho zaměstnání výpravčího spojené s turnusovými službami a přísným, téměř vojenským, režimem bylo neslučitelné s účastí na šachových turnajích, a proto mu nezbylo, než přesedlat na jiný druh sportu. Tím se stal sportovní bridž. I zde uplatnil své kombinační schopnosti, představivost, výbornou paměť a rychle začal sbírat nejrůznější ceny a tituly. Podobně jako v šachu, i v bridži se stal kandidátem mistra sportu. Vyhrál krajský přebor dvojic v roce 1974 a řadu velkých turnajů jako např. Ostravský Kahan, Pardubický tref v roce 1975 a v roce 1988 postoupil se svým partnerem, Bohumilem Ludvíkem, do celostátní první bridžové ligy.

Šachy a bridž jsou sporty, vyžadující přesné a logické myšlení, kavalírské chování a rychlou reakci. To vše mohl Jiří Kraus uplatnit i ve svém povolání výpravčího na hlavní železniční trase, po níž projíždí každých osm minut jeden vlak. Řízení tak náročného a složitého provozu právě takové vlastnosti vyžaduje. Jeho pohotová reakce pomohla jednou zachránit život dvouletého dítěte. Tehdy Jiří sloužil ve stanici Uhersko, když mu neočekávaně telefonoval výpravčí ze sousední stanice v Zámrsku, že u něj ve stanici nějaký nešťastník hlásí, že mu za jízdy na trať vypadlo z okna vlaku dvouleté dítě. Jiří reagoval okamžitě. Ihned nastavil červená světla pro rychlík, který právě vjížděl k němu do stanice. Překvapenému strojvůdci, který byl takto mimořádně zastaven v nepatrné staničce řekl: „Pane kolego, na trať před chvilkou vypadlo malé dítě, jeďte prosím opatrně“. Dopadlo to jako v pohádce: dítě sedělo uprostřed kolejí pádem naprosto nedotčené a spokojeně si hrálo s kaménky. Strojvedoucí rychlíku zastavil vlak pár metrů od něj, jedině díky tomu, že byl předem varován a že v úseku, do nějž zdálky neviděl, jel téměř krokem. Dítě naložili a v Zámrsku ho předali vyděšenému otci. Možná, že k té zázračné záchraně dítěte pomohla Jiřímu Krausovi i účast v bleskových šachových turnajích, z nichž celou řadu vyhrál, jako například vánoční šachový bleskový turnaj v Náchodě v roce 1967 a v roce 1970. Když se Jiřího Krause zeptáte, zda za svůj pohotový čin dostal nějakou odměnu, tak jen mávne rukou: „...ale vždyť to nic nebylo, to je přece samozřejmost.“

Svoje občanské postoje vyjadřoval po příchodu okupačních vojsk v roce 1968 až tak otevřeně, že si za to vysloužil škraloup a zápis do kádrových materiálů. Jako politicky nespolehlivý už neměl šanci sloužit ve svém rodném městě - Pardubice jsou totiž stanicí první třídy a zde mohli pracovat pouze zasloužilí  zaměstnanci. Většinu svého pracovního života proto musel denně do práce dojíždět mnoho kilometrů. Soudruzi byli se svými odpůrci snadno a rychle hotovi. Pokud byste čekali, že po sametové revoluci bude za své statečné postoje nějak oceněn a že mu bude vynahrazeno 20 let zaraženého postupu,  to byste se velmi mýlili. I nadále dojíždí dál každý den 20 kilometrů za prací, jako by žádná revoluce ani neproběhla. Nikoho z jeho nadřízených ani nenapadne, že by si snad zasloužil lepší pozici v místě bydliště, když ani nereptá a dál disciplinovaně dojíždí na vzdálené pracoviště. Patří mezi lidi, kteří pomáhají jiným, ale sami pro sebe si výhody vymoci neumějí.

V našem městě máme tedy mistra republiky v šachu družstev. Věřme, že jeho talent a skromnost  bude povzbuzením a příkladem pro líheň mladých šachistů, kteří se v našem městě scházejí v řadě šachových oddílů: Lokomotiva, Infinity, atd.

Mistr republiky z roku 1967 si nepotrpí na vychvalování toho, co dokázal a co umí. Vždyť je to přece všechno tak samozřejmé... V našem městě žije řada lidí, kteří něco umějí. Mezi ně se řadí i mistr republiky v šachu družstev. Poznáte jej snadno: má  modrou nádražáckou uniformu, červenou čepici a sněhově bílé vlasy.

 

Literatura:

1. Karel Burda, Jiří Podgorný: Přebory dorostu, Československý šach 9/1962, s.136

2. Karel Průcha: Voják u šachovnice, Československý šach 12/1967, s. 173

3. František Pithart: Mistrovství ČSSR družstev, Československý šach 11/1968, s. 149

4. Vladimír Prachař: Vánoční šachový bleskový turnaj, Náchod, 1973

5. Vlastimil Jansa, Josef Přibyl: Finále přeboru ČSLA v šachu 1967

6. Ervín Nowak: Finále přeboru ČSLA v šachu 1968

7. Josef Přibyl: Mistrovství ČSSR družstev 1968.

8. Časopis Československý šach č. 11/1967, s.144, č. 12/1967 s. 158


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem