Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Z mé kroniky - 6. část

obrázek k článku Nikdy nezapomenu na den 22. července 1944, kdy došlo k prvnímu náletu na Pardubice. Předmětem útoku byla východní část města, Vilová čtvrť. Většina obyvatel při tomto náletu zůstala ve svých domcích, protože nikoho nenapadlo, že čtvrť, která sestává výhradně z domků, vilek a zahrádek, může být předmětem leteckého útoku.

Vyhlíželo to, jakoby peklo ukazovalo svoji moc. Třebaže byla noc, obloha byla prozářena světlomety jako ve dne. Světla hledala nepřátelská letadla, do toho svištěly padající pumy a pak již jen po dunivé ráně se chvěla zem. Těžko se dá znázornit, jak je člověku, když smrt přichází shora a nikdo neví, na které místo se má ukrýti, aby ho tam nenašla.

Je tomu již více než padesát let, ale dosud vzpomínám na některé události z této hrozné noci.

V Sakařově ulici žila rodina Richterova. Muž, žena a synek Pavel. Za táhlého žalostného hlasu sirén uvažovali manželé, kde se ukrýt. Žena tvrdila, že je nejbezpečnější sklep, ale muž rozhodl pro malý výklenek pod schody, který byl jen pro tři osoby.

Ozvala se strašná rána, při které se zachvěl celý dům. Na to prohlásil otec: „To byla jistě Telegrafie“. Další hrozná rána pro ně znamenala Semtín. Jaké bylo jejich překvapení, když po náletu zjistili, že dvě bomby dopadly na jejich vilku. Jedna z jižní strany a druhá ze severní. Je hodno úžasu, že dvě bomby dopadly na domek a jediné místo byl ten výklenek, kde se schovali a kde zůstali bez nejmenšího zranění, ten byl nedotčen.

Nedaleko bydlela paní Josífková. Ta měla vyjednáno s manželi Pánkovými, že při každém náletu se může ukrýt v jejich sklepě. Proto když sirény houkaly blížící se nálet, spěchala k sousedům do sklepa. Během cesty zjistila, že si nevzala s sebou lékárničku. Vrátila se a když se znovu vydala k Pánkům, bylo již nebe prosvětlené a ze všech stran svištěly padající bomby. Přiběhla k Pánkům, ale místo domu viděla před sebou černou jámu. Lékárnička jí zachránila život.

Tehdy ještě byl u pracovny malý domeček zahradníka Holuba, ve kterém bydlela jeho dcera Klaudie. Ta se ukryla v chodbičce domečku tak, že si lehla na zem a na sebe překlopila necky. Po tom domku zůstala jen jáma...

Dobře prožil tento nálet můj otec, kterému tehdy bylo 70 let. Tvrdil, že by tento nálet mu mohl porušit nervy a proto se soustředil na jeden rébus, který nemohl měsíc uhodnout. Když byl konec, tak sděloval spokojeně, že ten rébus uhodl. Obdivovala jsem toto soustředění.

A je mi až k neuvěření, že tyto vzpomínky jsou již staré přes půl století...

 


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem