Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

VZPOMÍNKA NA FIRMU BRATŘI PIKLOVÉ

obrázek k článku Mnozí Pardubáci si jistě pamatují na firmu ?Bratři Piklové? - pohřební ústav v Pardubicích, Wilsonova tř. (dnes tř. Míru). Před stodeseti lety dne 16. října 1889 narodil se p. Karel Pikl v Zámecké ulici čís. 14 jako syn truhláře se třemi bratry: Adolfem, Josefem a Františkem. Vystudoval průmyslovou strojní školu v Chrudimi. V roce 1922 se oženil s Marií Hybskou, dcerou obchodníka Jos. Hybského (textilní zboží).

Manželům se narodil v r. 1925 syn Karel, a v r. 1928 dcera Blanka. Manželka dostala věnem od rodičů jednopatrový dům na Wilsonově třídě. Zde K. Pikl vybudoval vlastní živnost - pohřební ústav. K tomu účelu zařídil truhlářskou dílnu, stáje pro koně, garáže, pohřební vozy a kočáry a sklad pro rekvizity.

Po první světové válce se vrátil bratr František, kterého vzal do pohřebního ústavu jako spolumajitele. František vedl účetnictví a Karel řídil provoz. Mnoho volného času nezbývalo vzhledem k tomu, že smuteční obřady a pěší doprovod z kostela na hřbitov se konaly též v sobotu a v neděli. Přesto měl Karel zálibu ve filatelii, umění, rád cestoval a choval zpěvné ptactvo.

V době působení pohřebního ústavu byla firma pověřena vypravením pohřbu několika významných osobností, na př. divizního generála Jar. Červinky (leden 1933), kap. Rud. Poplera, vítěze dvou VP (zemřel v říjnu 1932). Tehdejší noviny napsaly: „Pohřeb, jaký Pardubice neviděly!“ Dále závodníků Zlaté přilby: Jar. Němečka, Dušánka, Schneceweise aj.

Za německé okupace byl K. Pikl spoluorganisátorem společného katafalku při tryzně na Pernštýnském náměstí na počest obětí náletu v r. 1944.

V roce 1936 nechal postavit na místo starého domu na Wilsonově třídě nový 5 patrový palác.

Projekt vypracoval Stanislav Kratochvíl, stavěl p. Hořeňovský. Hrubá stavba byla postavena za 3 měsíce (byla dokončena v r. 1937.)

Dvouleté období míru vystřídala německá okupace. Toto období těžce K. Pikl nesl. Musely se odevzdat koně a auta pro účely Wehrmachtu.

Po okupaci v r. 1945 se vše rozvíjelo v nadějné atmosféře, až přišel rok 1948/49, kdy začalo znárodňování živností, podniků a továren.

K. Pikl nechtěl dobrovolně podnik předat, proto vzápětí povolaní pracovníci provedli domovní prohlídku, kde podle nich bylo nalezeno větší množství mýdla, cukru, mouky a látky. To byl důvod k zapečetění bytu a odvozu cenných předmětů do depositáře v muzeu. K. Pikl odvezen k podpisu protokolu, ale domů se nevrátil. Byl zavřen v cele předběžného zadržení a vyslýchán. Tam se nervově zhroutil, takže byl odvezen do ústavu v Havlíčkově Brodě. Na podnik byla uvalena národní správa.

Mezitím byla manželka s dětmi vystěhována z bytu původně na samotu do starého baráku do Kohoutova u Dvora Králové. Našli se v té době stateční lidé, kteří nabídli přístřeší v Chotči nedaleko Pardubic.

Pan K. Pikl byl z ústavu v H. Brodě na návrh tamního primáře po 1/2 roce propuštěn na reverz domů, vzhledem k tomu, že byl apatický a s nikým nekomunikoval.

Po částečném zlepšení zdravotního stavu zemřel 4. 11. 1967 právě v den svého svátku.

 


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem