Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

JUDr.Emil Hácha

obrázek k článku V roce končícím na osmičku je nezbytné si připomenout události, které jsou spojeny s osudovým rokem 1938.
V pořadí třetí československý prezident (tehdy už se „nosilo“ česko-slovenský) byl zvolen už v pochmurném pomnichovském období dne 30. listopadu 1938. Byl v oné době osobností nepolitickou a nezkompromitovanou. Popravdě řečeno vzal na sebe nevděčnou úlohu, navíc v době povšechného marasmu i neutěšeného politického vývoje v okleštěné a zdecimované republice. Navíc permanentní tlak hitlerovského Německa nevěstil do budoucna nic dobrého.
Zakrátko se to projevilo v plné míře.

Dr. Emil Hácha se narodil v roce 1872 v Trhových Svinech. Byl vynikajícím právníkem, navíc expertem na anglosaské právo. Byl nejenom soudcem mezinárodního soudu v Haagu, ale v letech 1925–1938 zastával i významné místo prezidenta Nejvyššího správního soudu. Tento sídlil na pražském Malostranském náměstí v budově, kde je nyní Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy. V noci na 15. března 1939 musel pod hrubým nátlakem a nehoráznými výhružkami podepsat v Berlíně souhlas s německou okupací.
Záruky mocností z Mnichova, které se domnívaly, že již naplnily Hitlerovy požadavky, nebyly dodrženy a zůstali jsme osamoceni. Svět spěl nenávratně k válce. Zpočátku Hácha udržoval spojení s exilem a je známo, že nejednou se bral za nacisty zatčené Čechy. Naprosto se neangažoval v antisemitských programech (oproti slovenskému J. Tisovi). Je rovněž známo, že intervenoval za české vysokoškoláky vězněné v koncentračních táborech a dosáhl jejich propouštění. Podporoval i rodiny vězněných. Po nástupu zástupce protektora R. Heydricha vnitřně rezignoval a stal se pasivním nástrojem okupační správy. Vážně nemocný a zdeptaný člověk už nemohl vzdorovat.
Od roku 1943 byl vážně nemocen a většinou nezasahoval a ani nemohl do politického dění. V květnu 1945 byl zatčen, posléze vězněn a záhy zemřel. Byl naším jediným prezidentem, jehož portrét se neobjevil na poštovní známce.
Zajímavý je pohled na Háchův rod. Už od roku 1710 byli jeho předkové sládky na Moravě. Podobně i jeho děd Dominik Klaus byl kupodivu sládkem nedaleko Pardubic, a to v Medlešicích. Odtud se rodina později přestěhovala do Vlašimi, a to už s ním šla i jeho dcera Marie. Ve Vlašimi se snad seznámila s berním úředníkem Háchou, ale každopádně v tomto městě měli svatbu. Žili zde¨ i její rodiče, příbuzenstvo i sourozenci. Především tetička Anna Hockeová postavila v roce 1848 na náměstí dům č. 65, vlastnila i jiné nemovitosti. Další osud Dominika Klause byl ten, že spolu se svojí dcerou Marií přesídlil do Trhových Svinů. Zde také zemřel. V tomto městě se narodil Emil a jeho bratr Theodor.
Když E. Háchovi bylo 12 let, otec zemřel. Jako student absolvoval gymnázium v Českých Budějovicích. Podle pamětí ředitele gymnázia Jana Bardy byl Hácha pilným a svědomitým studentem. Pak odešel na studia práv do Prahy, ale to se tam přestěhovala i jeho matka – vdova. Mladý Hácha měl rád poezii, literaturu i umění. Sám byl autorem řady básní, které vyšly i tiskem.
Náhled na našeho třetího prezidenta se léty měnil, podobně i jeho hodnocení. Každopádně to byla výrazná osobnost našich novodobých dějin a není na škodu se o Háchovi zmínit. Navíc, když jeho dědeček pracoval a žil v nedalekých Medlešicích.

Poznámky:
Anna Roškotová: Pod Blaníkem (Vlašim), ročník XIX., číslo 2/1939 – 40.
Přetištěno tamtéž ročník XI (XXXIII.), číslo 4.
Děkuji ing. Miroslavu Novotnému z Pardubic za laskavé poskytnutí pramenů
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem