Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

VZPOMÍNKA NA VÁLKU

obrázek k článku Bohumír Prokop, inspektor finanční stráže v Pardubicích, dvojče Karla Prokopa, spolupracoval s odbojovou skupinou ?Úvod? pro vysílačku SPARTA, která pak byla odhalena (zaměřena) v Praze ? Jinonicích. Pracoval v odboji již od začátku pronásledování českých obyvatel v pohraničí, tzv. Sudetech. Pomáhal při útěku ohrožených lidí do vnitrozemí. Sbíral peníze pro sudetské uprchlíky a po začátku okupace i pro rodiny zatčených. V našem bytě byla ?přestupní stanice? pro prchající ze Sudet, později i pro lidi ohrožené zatčením (např. ing. Friedl z Prahy-krycí jméno Bílek), na další jména si bohužel již nevzpomínám. Mohli se najíst, umýt, přespat, vyprat si oblečení a pak pokračovat dál. Stalo se i to, že přišli v nočním prádle pod kabátem půjčeným nádražákem.

Nebo s miminkem zabaleným v polštáři, případně utekli před ordnery v pracovním. Později se peníze vozily do Prahy. Já, Jarmila a sestra Miluše a poručík Heger, který jezdil do Pardubic za svou matkou, jsme vozili peníze a zprávy, případně střelivo do Prahy ke strýci nebo na různé srazy. Tašky a kufříky byly předány na různých místech, nejčastěji v parku U milosrdných bratří nebo u Wilsonova nádraží. Jedním z nich byl i kpt. Morávek z tzv. Tří králů. Když k nám přijížděly osoby prchající před zatčením, které již pracovaly v ilegalitě, stavovaly se u kožešníka pana Čebelky v krámě, aby věděly, je-li u nás bezpečno. Tatínek pak pro ně sháněl falešné papíry (později pracoval na okrese) a práci, např. u firmy Vadas (P. Vadas nám po válce propůjčil rozsudek Lidového soudu k ofotografování. (Viz foto v příloze!) Tatínek se osobně stýkal s pí uč. Vojtěchovou, uč. Jaklem, ředitelem elektrárny Hubáčkem. Lidé, které znal pouze on, nebyli nikdy zatčeni.

Arnošt Košťál, majitel hotelu „Veselka“ a jeho číšník, ale jeho jméno se mi již nevybavuje. Pan Košťál nám dával (mně a sestře) zdarma obědy i bez potr. lístků po našem návratu z vězení, než se na jaře vrátila matka, protože jsme zůstaly úplně bez peněz. S p. Košťálem pracoval i kpt. Aubrecht, který nás varoval před hlídkami, když jsme vozily aprovizaci pro lidi, kteří u nás přebývali. Všichni vděčně vzpomínali na maminčiny buchty. Nejdříve jsme za potraviny platili, později jsem jezdila na venkov spravovat prádlo. Při těchto cestách jsem se často schovávala v příkopě, když jelo auto, protože to většinou bývali Němci. Pro zprávy se jezdilo na Chrudimsko, okolí Nasavrk, do Borové u Krucemburku.

Jde však hlavně o zaměření vysílačky. Ta se měla stěhovat již několikrát. O zaměřovacím voze jsme věděli, zpozorovali jsme ho s dr. Krajinou a jeho tajemnicí Kleinerovou při schůzkách v Prokopském nebo Šáreckém údolí, kde se otec, strýc Karel a nějaký pán, kterého jsme neznala, scházeli. My děti (já, sestra Miluše a bratranec Mirek) jsme hlídali na každém konci, zda se neobjeví někdo podezřelý. Přestěhování vysílací stanice bylo již několikrát odřeknuto, i z malicherných důvodů, např. úklid po malování. Protože přišly nečekané a velmi důležité zprávy, byla již zabalená vysílačka opět vybalena a jelo se dál. Jednu z důležitých zpráv se podařilo tetě strčit do úst a sníst. Tak se stalo, že taková banální věc jako úklid stála tolik životů. Tatínek byl Lidovým soudem v Berlíně odsouzen k trestu smrti a v Drážďánech stětím popraven. Matka se vrátila z vězení za půl roku, já se sestrou po měsíci (škola se sháněla pro nás na policii). Sestra zemřela v 25 letech v r. 1948 na poškozené srdce. Já s maminkou jsme různými zdravotními potížemi trpěly celý život.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem