Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
09.10.2024 17:00

Návštěva krytu civilní obrany

Kryt se nachází na Dubině na adrese Errno Košťála 1012. Možná doprava MHD č. 8 do zastávky Dubina, penzion s příjezem v 16:46 hodin.

typ akce: Výlety do historie

12.10.2024 08:00

Údolím Chrudimky

Přírodovědná vycházka z Nasavrk údolím Krkanka, k Hradišskému vodopádu a rozhledně Boika pod vedením Jiřího Rejla. Odjezd bude autobusem v 8:05 hodin ze stanoviště 13 autobusového terminálu B v Pardubicích a následně s přestupem v Chrudimi do Nasavrk. Začátek vycházky v Nasavrkách je v 9 hodin u autobusové zastávky Nasavrky, náměstí.

typ akce: Přírodovědné vycházky

13.10.2024 08:25

Kryštofovy kameny

Rtyně v Podkrkonoší  – Kryštofovy kameny – Červený Kostelec. Délka trasy 13 km. Odjezd 8:29 hod. vlak ČD, návrat 17:18 hod. ČD. Ved. L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

13.10.2024 08:25

Podél Divoké Orlice

Litice n. Orlicí – Brná – Potštejn. Délka trasy 7,5 km. Odj. 8:29 ČD, návrat 15:28 h ČD. Ved. A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné turisty. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

16.10.2024 18:00

Příběh zvonů

Přednáška Lukáše Pešky o historii zvonů na kostelích nejen v Pardubicích. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského nám. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Větrný mlýn na Pardubicku

obrázek k článku V únoru r. 2005 schválila Sněmovna ČR zákon o obnovitelných zdrojích energií, což přináší nové možnosti využití např. vody, slunečního svitu, větru aj.

Více jak před dvěma sty lety využívali naši předkové i v pardubickém regionu tohoto zdroje. Zaniklým svědkem byl větrný mlýn v Hrachovištích v severní části Pardubicka (3 km severně od Rokytna). Byl postaven v r. 1790 na návrší 247 m n. m. jižně od jmenované obce F. Braunerem. Stál na jediném sloupu, na němž se otáčela celá stavba v nejpříznivějším směru proti větru. Kolem mlýna byly zatlučeny kůly a k nim se přivazoval rumpál a pomocí řetězu se přitahoval ke kozlíku. Nohy stavby byly podklínovány, aby mlýn stál pevně. Mlelo se v něm obilí na mouku na chléb, šrot a kroupy. Mlýn měl i svoji smutnou historii: v r. 1866 v něm přišel mlynář Kocián o život tím, že se mu zamotala šňůra od kožichu do stroje a po velmi těžkém zranění zemřel.

 

Na počátku 20. století byl mlýn ve špatném technickém stavu a vlivem dlouhodobého neudržování se jeho stav zhoršoval. Měl sešlou hřídel, ztrouchnivělé lopatky a těsně před vypuknutím I. světové války mlel naposledy v r. 1913. Na jeho opravu se nepodařilo majiteli ani Památkovému úřadu opatřit peníze. V témže roce byl rozebrán a jeho poslední zbytky zmizely 24. 1. 1914. Když konečně peníze se podařilo sehnat – mlýnu již nebylo! Jen 14 dní prý stačilo a mohla být tato technická památka v našem kraji zachována až do dnešních dnů.

 

Prameny: články z vlastivědných časopisů a novin Pardubicka

 


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem