Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Vybrané kapitoly z kroniky Pardubického filmového klubu - 1. část

obrázek k článku 1 .část - Co předcházelo vzniku Klubu přátel filmového umění První prolog:
V průběhu roku 1950 vznikla v tehdejších Východočeských chemických závodech Rybitví krásná myšlenka na pořádání různých seminářů, které měly za cíl v uzavřených cyklech přibližovat význačné osobnosti a události v jednotlivých oblastech i hudby, výtvarného umění a filmu.

Začalo se s hudebními semináři. Byly navázány styky s profesorem Vovsem, hudebním kritikem a historikem JUDr.J.A.Fryčem, kteří seznámili účastníky s tvorbou Fibichovou a Smetanovou z nových, dosud málo známých hledisek. Profesorky Pardubické hudební školy provedly rozbor (v několika případech) symfonické básně Bedřicha Smetany "Má vlast". Ing.Jiří Mikš, který byl garantem hudebních seminářů, připravil rozbor děl Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka. Hudební semináře se konaly v kulturní místnosti VÚOS Rybitví, která byla vybavena pro produkci hudebních gramofonových nahrávek, i filmu. Jednou z dalších akcí v rámci hudebního semináře bylo i setkání s violoncellistou Františkem Smetanou, který po svém koncertě v Městském divadle odpovídal na dotazy členů Klubu přátel umění VCHZ Rybitví a vyprávěl o své cestě sólistického hráče. Setkání se uskutečnilo v Hudební škole. Následovala potom celá řada reprodukčních poslechových akcí, zájezdů na koncerty i vytváření vlastních komorních souborů (dueta, tria a kvarteta), sestavených z pracovníků VCHZ i VÚOS Rybitví.
Souběžně s těmito hudebními semináři probíhaly i případné výstavky prací amatérských výtvarníků, "žáků" akademického malíře F.V.Danihelky, a dán základ k vytvoření "Výtvarného kroužku".
Když natáčel v závodě kolektiv režiséra Goldbegra film z vědeckého prostředí, využili organizátoři "sekce filmové" Ing.Miloš Zahradník a Miroslav Hanuš jejich přítomnosti k uspořádání přednášek a besed, týkajících se nejen natáčeného filmu, ale i vůbec činnosti jednotlivých profesí při vzniku filmového snímku.
Toto specifické setkání s profesionálními pracovníky filmu navazovalo plnohodnotně na pořady filmové sekce VCHZ Rybitví, které zahrnovaly ukázky (16 mm) s díly našich i zahraničních režisérů v rámci cyklu "Abeceda světové kinematografie". Režisér Goldbergr během natáčení svého filmu na několika setkáních s filmovými nadšenci osvětlil nejen filmovou techniku používanou při natáčení, ale dotkl se i povinností jednotlivých filmových profesí. Jeho odborný výklad byl vhodným způsobem doplněn hudebním skladatelem Jiřím Šustem, který k filmu režiséra Goldbergra komponoval hudbu. Jiří Šust poukázal na hudbu jako na nedílnou součást zvukového filmu, která napomáhá vytvářet žádoucí nálady, dokreslovat různé situace a umocňovat prožitek z filmového díla. Připomněl hudební doprovody z dob počátku filmové tvorby, kdy při promítání hrály (éra němých filmů) i kolovraty, fonografy, orchestriony nebo gramofony, které později vystřídal ve skromnějších biografech klavír, ve velkých promítacích síních malé orchestry, doprovázející film oblíbenými skladbami své doby.
V pozdější činnosti Filmového klubu byl jeden klubový večer věnován němému filmu, u něhož bylo využito doprovodu pardubických hudebníků, kteří byli pamětníky a členy dřívějších biografových kapel.
Skladatel Jiří Šust opět na několika setkáních členů "filmové sekce" z Klubu přátel umění přiblížil převrat, způsobený objevem zvukového filmu, kdy se na plátně o překot mluvilo, zpívalo, hrálo i tančilo. Osvětlil vztah hudby k filmu, umělecké i technické stránky filmové hudby a činnost zvukových techniků, kteří film v laboratořích nahrávají zkomponovanou hudbou a oživují jej zpěvem i-zvukem.
Hudba se tedy stala spojujícím můstkem mezi hudebními semináři a filmovými besedami. Na závěr pracovního natáčení filmového štábu režiséra Goldbergra ve VCHZ Rybitví byl promítnut film "Vítězná křídla", ke kterému hudební skladatel Jiří Šust zkomponoval hudbu. Dobrých zkušeností a poznatků "Klubu přátel umění" z VCHZ Rybitví bylo nadále využíváno prostřednictvím zakladatelů filmové sekce Ing.Miloše Zahradníka a Miroslava Hanuše jako lektorů v tehdejší Čs. společnosti pro šíření politických a vědeckých znalostí. Jmenovaní jako lektoři uspořádali řadu besed a přednášek včetně filmových ukázek pro zájemce z řad škol, institucí, učilišť aj.

Druhý prolog:
Léta ubíhala a přišel rok 1959. V tomto roce se měli možnost občané našeho města seznámit s náborovými letáčky, které obsahovaly následující výzvy: "Zajímá Vás zrod a vývoj filmu? Chcete znát dějiny filmů celého světa? Toužíte vidět filmy, které na Vás kdysi zapůsobily a dnes už jsou v archivu?
Jestliže ano, zúčastněte se FILMOVÉHO MATINÉ, které uvede v cyklech retrospektivní filmy. Filmové matiné pořádá Čs. společnost pro šíření politických a vědeckých znalostí a Čs.filmotéka, každou neděli v kině Jas v Pardubicích. (Při realizaci Filmového matiné spolupracovali Ing.Zahradník a M.Hanuš).
Začátky představení jsou stanoveny od 9,30 hodin dopoledne. Zahajovací představení je stanoveno na 19.dubna 1959."

Celý článek naleznete ve Zprávách KPP rok 1995, číslo 1-2.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem