Údolím Chrudimky
Přírodovědná vycházka z Nasavrk údolím Krkanka, k Hradišskému vodopádu a rozhledně Boika pod vedením Jiřího Rejla. Odjezd bude autobusem v 8:05 hodin ze stanoviště 13 autobusového terminálu B v Pardubicích a následně s přestupem v Chrudimi do Nasavrk. Začátek vycházky v Nasavrkách je v 9 hodin u autobusové zastávky Nasavrky, náměstí.
typ akce: Přírodovědné vycházky
Kryštofovy kameny
Rtyně v Podkrkonoší – Kryštofovy kameny – Červený Kostelec. Délka trasy 13 km. Odjezd 8:29 hod. vlak ČD, návrat 17:18 hod. ČD. Ved. L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Podél Divoké Orlice
Litice n. Orlicí – Brná – Potštejn. Délka trasy 7,5 km. Odj. 8:29 ČD, návrat 15:28 h ČD. Ved. A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné turisty. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Příběh zvonů
Přednáška Lukáše Pešky o historii zvonů na kostelích nejen v Pardubicích. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského nám. Vstup zdarma, veřejnost zvána.
typ akce: Hovory o Pardubicku
CHKO Železné hory
Trhová Kamenice – Modrý lom – Kamenný vrch – Upolínová louka – rybníky – Trhová Kamenice. Délka trasy 7,5 km. Odj. BUS v 8:05 h st. 13, návrat BUS + ČD v 15:01/16:05 hod. Ved: K. Janáčová. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné turisty. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Jiří Calaš
Psát o někom, o kom je tak málo informací, je obtížné. Narodil se 16.4.1911. Patřil do skupiny letců ve službách NKVD. Byl v první skupině ve složení Vycpálek („Tereza“), Polanský („Doktor“), Calaš („Diana“). Polanský a Calaš byli určeni pro Slovenský štát, úkol zpravodajský. Zbraně s sebou neměli, vysílačku snad ano (?). Šli přes Zakarpatskou Ukrajinu a Maďarsko. Tam byli zatčeni maďarskou policií a předáni gestapu do Drážďan. Po roce byl Calaš propuštěn pro nedostatek důkazů. Zatím se nabízí otázka: proč byl předán gestapu, a ne ÚŠB? 1/ 21.února 1941 se objevuje v Pardubicích. Setkává se s Lonkem a žádá ho o instrukce, co má dělat dál. Přes řídící orgán Rudolfa II. je mu nařízeno zůstat v klidu, s nikým nemluvit a nenavazovat styk. Schovával se u svého bratra dr. Aloise Calaše. Po zatčení všech byl 29.3.1941 zatčen i J. Calaš. Celé vyšetřování vedl Wilhelm Schultze. Jiří Calaš byl popraven 18.5.1943.Poznámka:
1/ ÚŠB – Ústredňa štátnej bezpečnosti.
Literatura: F. Kavan: Komando statečných, Magnet Praha 1970.
F.Dosoudil: Oběti bez násilí a 2. svět. války na okrese Pardubice (1938-45), VČM
Pardubice 2005.