Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

Jak stavitel Krupař "uháněl" pardubické radní

obrázek k článku K významným aktivním a oblíbeným tělesům, vytvářejícím hudební život v Pardubicích, patřilo po řadu let před a ještě pak i po druhé světové válce "Pardubické pěvecké okteto" (PPO). Jak již sám název napovídá, jednalo se o osmičlenný mužský pěvecký sbor, v němž každý člen, ač amatér, musel být perfektním zpěvákem, schopným zpívat i z listu. To z okteta činilo sbor, který dokázal nacvičit nové skladby velmi rychle a přitom kvalitně a který byl při pouhých osmi členech současně velmi mobilní, takže byl zván k vystoupením při nejrůznějších příležitostech.
Mezi základní parádní programová čísla okteta patřila řada skladeb dr. Josefa Bohuslava Foerstra (1859 -1951). Jeho skladby "okteťáci" zpívali rádi a nijak se tím netajili. A netajili se ani osobními sympatiemi k tomuto významnému českému hudebnímu skladateli a spisovateli, prezidentu tehdejší Akademie věd a umění.

Proto nijak nepřekvapilo, že to bylo právě Pardubické pěvecké okteto, které 6. prosince 1934 navrhlo pardubické městské radě jmenovat Dr.J.B. Foerstra u příležitosti jeho 75. narozenin (30.prosince) čestným občanem města Pardubic. Písemný návrh za PPO podepsali jeho předseda Josef Ledr, tehdejší okresní školní inspektor, a jednatel a výborný basista sboru, stavitel Jaroslav Krupař (pozdější zakládající člen Klubu přátel Pardubicka a jeho první předseda).
Deset dní po oktetu, 16. prosince 1934, dostala městská rada další návrh na udělení hned dvou čestných občanství, a to od místní odbočky Československé obce legionářské, která navrhovala za čestné občany města tehdejšího ministra zahraničních věcí Dr.Ed. Beneše (1884 -1948) a býv. ministerského předsedu, rodáka z nedaleké Dolní Rovně, Františka Udržala (1866 -1938).
Městští radní stáli před rébusem. Koho z těch tří jmenovat nejdřív? Nakonec řešení našli - jeden muzikant již čestným občanem přece byl (Josef Suk od r. 1924) a z dvojice Udržal - Beneš dali přednost krajanovi, býv. premiérovi a nastávajícímu senátorovi Františku Udržalovi (čestným občanem byl zvolen 31.1.1935). Takže Foerster a Beneš až příště. Jenže Dr.Ed.Beneš ještě v tomto roce v prosinci dosedl na prezidentský stolec 1/ a v kuloárech radnice se začalo mluvit o tom, že se připravuje čestné občanství pro nového prezidenta. Jaroslavu Krupařovi, který chodil trvale na radnici orodovat za kandidáta PPO, bylo jasné, že opět hrozí odsunutí Dr.Foerstra. Vyžádal si proto oficiální slyšení v kanceláři městského prezidia, kde 9.5. 1936 nechal zaprotokolovat: "Dostavil se do kanceláře městského prezidia v zastoupení Pardubického pěveckého okteta jeho jednatel pan stavitel Jaroslav Krupař a vznáší na váženou městskou radu důtklivou prosbu, aby zároveň se jmenováním čestného občanství pana prezidenta Dra. Beneše byl jmenován čestným občanem pardubický Mistr Dr. Foerster, prezident Akademie věd a umění. Za PPO Jaroslav Krupař".
Byl to marný pokus necelé tři týdny před jmenováním Dr. Beneše 21. Takže na Foerstra se opět nedostalo. Stavitel Krupař byl ale neúnavný. Dotlačil prezidiální kancelář k tomu, že se jeho kandidát dostal na pořad jednání radních opět 12. prosince 1936. Vrchní právní rada města JUC. Oktáv Krátký připsal na spis: "Městské radě k rozhodnutí s tím, že p. jednatel Krupař opět zde věc urgoval." Čas pro J.B.Foerstra však ani tentokrát ještě nedozrál. Dozrál až o dva měsíce později -14. prosince, kdy pod číslem usnesení 2346 "bylo v radě města jednomyslně usneseno s jmenováním Dr. Foerstra čestným občanem města Pardubic projeviti souhlas".
Rozhodování o udělení čestného občanství proběhlo ve schůzi obecního zastupitelstva města Pardubic dne 17. února 1937. Schůzi byli přítomni 34 zastupitelé, kteří všichni odevzdali hlasovací lístek se slovem "ano". Zastupitelstvo se tedy jednomyslně vyslovilo pro a Dr.Josef Bohuslav Foerster se stal toho dne čestným občanem našeho města 3/. Více jak dvouleté úsilí Jaroslava Krupaře bylo naplněno.
Radnice nechala zhotovit diplom, což nějaký Čas trvalo. Pak se s novým čestným občanem korespondovalo, kdy mu bude diplom slavnostně předán. Dlouho to nevycházelo pro Foerstrovo zaneprázdnění, pak byly prázdniny a dovolené a když už to ve druhé polovině vypadalo, že se předání diplomu uskuteční, přišel do Pardubic dopis od paní Olgy Foersterové z 25.10.1937, že "manžel pro hnisavý zánět žlučníku" prosí slovutnou městskou radu o odložení předání diplomu.
Došlo k němu těsně před vánocemi 1937, 22. prosince, v kanceláři Akademie věd a umění v budově Národního muzea na Václavském náměstí v Praze. Skvostnou adresu předali Mistru Dr. Josefu Bohuslavu Foersterovi náměstek starosty města Pardubic V. Dytrych a pověřený radní V. Procházka.
A stavitel Krupař, který přes dva roky neúnavně "uháněl" radnici? Ten stál v té době již několik měsíců v pozadí. . ..

Poznámky :
1) Byl zvolen jako druhý prezident ČSR dne 18. prosince 1935.
2) Čestné občanství města Pardubic udělilo Dr. Edvardu Benešovi obecní zastupitelstvo v den jeho 52. narozenin, 28. května 1936.
3) SOkA Pardubice, Fond Městský archiv Pardubice, Význační mužové a ženy, spis čís. M 10/3882/34.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem