Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Tragédie ve vlnách Labe u Mělic

obrázek k článku Od pradávna platilo a platí, že když armády ve válce nemají vše, co potřebují, dochází k rekvizicím. Rekviziční komise zabavují obilí, mouku a maso, ale i ošacení a obuv, palivo pro polní kuchyně a pekárny, koně, povozy atd. Když Rakousku-Uhersku v první světové válce začalo téct do bot, když začalo kulhat zásobování vojska na frontách, objevily se na vesnicích rekviziční komise, jejichž úkolem bylo u sedláků hlavně obilí a mouku. Na jaře 1917 se jedna taková komise pohybovala na Přeloučsku. Budiž k jejímu dobru a chvále přičteno, že co v komorách a stodolách sedláků viděla, vidět nechtěla, nic nezrekvírovala, a tak žádný div, že po tragédii, která ji postihla, se v nejednom oku zaleskla slza... Sedmičlenná rekviziční komise, složená z pěti vojáků, rolníka Vincence Jeřábka z Rohovládovy Bělé a kantora Josefa Zelinky z Velin u Holic, zakončila v pozdním odpoledni 20. března 1917 svou práci v obci Mělice. Přespala v čp. 4 u Vojtíšků.
Za nepříjemně chladného následujícího rána, v první jarní den, pak vyrazila z Mělic k převozu na Labi. Chtěla do Opočínku na protějším břehu řeky. Labe, vzduté jarním táním, se valilo kalným proudem k Přelouči. Převozní pramice tu sice byla, ale převozník nikde – kdopak by se také při tak vysokém stavu pustil na vodu! Sedmnáctiletý syn z čp. 4, Jan Vojtíšek, který komisaře kousek doprovázel, se nabídl, že je převeze. Sedm mužů váhalo, ale jít na Opočínek pěšky, to by museli po proudu až do Přelouče a pak druhým břehem zpět. Rozhodli se, že to zkusí na pramici.

Osud však nechtěl, aby se komise na Opočínek dostala – uprostřed vířivých zpěněných vln rozvodněného Labe se s ní pramice převrhla. Osm mužů se začalo v ledové vodě zoufale rvát o holý život. Jen mladý Vojtíšek se dostal jakoby zázrakem na břeh. Ostatní bojovali s dravým živlem marně... Mrtvého rolníka Jeřábka vylovili až pátý den, těla pěti vojáků až v létě pod Přeloučí. Tělo nebohého učitele Zelinky nenalezli vůbec.
Dnes by tu k podobné tragédii nedošlo, dnes tu spojuje oba břehy z Mělic do Valů most. Na jeho mělické straně je deska, připomínající událost, která se tu odehrála toho 21. března 1917. Bohužel je více než z poloviny zasypaná hlínou a zarostlá křovím.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem