Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

Poznámka k leteckému dávnověku Pardubického kraje

obrázek k článku Pardubice se významným způsobem zapsaly do počátků českého létání s letadly těžšími než vzduch v létech 1910–1914 a je potěšitelné, že si této své aviatické minulosti váží. S obnovou krajů je snad vhodné nahlédnout nejen do letecké minulosti Pardubic samotných a Pardubicka, ale celého Pardubického kraje. Najdeme další „letecky památná“ místa, která se zapsala už do počátků létání u nás před srpnem 1914, samozřejmě i taková, která měla velký význam v našem letectví po vzniku Československé republiky. Avšak období po roce 1918 přenechám jiným badatelům.
Pardubický kraj vznikl při územní reorganizaci Československa v roce 1949, při další územní reorganizaci v roce 1960 opět zanikl a byl obnoven až po více než 40 létech. Současný Pardubický kraj je oproti situaci z padesátých let XX. století poněkud posunut k východu, a tak ve své západní části přišel o dvě „letecky zajímavá místa“ – Čáslav a Žleby, na druhou stranu na východě přibyly „letecky zajímavé“ Svitavy. Přitom právě Žleby mají leteckou minulost sice nebohatou, ale zato velmi starou.
Přestože tedy Žleby již nejsou součástí Pardubického kraje, podívejme se na tamní leteckou událost, patrně v období do první světové války v místě jedinou, o to však zajímavější, neboť patří mezi nejstarší letecké události v Čechách vůbec. Kupodivu zprávu o ní nenajdeme v českých novinách, ale jen v tehdejších Wiener Zeitung.
Tento list v čísle 101 ze soboty 18. prosince 1790 popisoval návštěvu neapolského krále na zámku Žleby, patřícím knížeti Auerspergovi. Král v doprovodu knížete a dalších osob přijel na zámek 1. prosince toho roku a v následujících čtyřech dnech byl pro něj a celou společnost pořádán lov. Druhý den lovu, tedy 3. prosince, „večer po lovu byl v zámku vypuštěn balon. Měl na výšku 6 sáhů (asi 11,4 m) a na šířku průměr 4 sáhy (asi 7,6 m), a byl zcela osvětlen lucernami. Za zvuků trubek a bubnů byl puštěn do vzduchu. Letěl ve značné výši asi půl míle (tj. asi 5-6 km) a lucerny, jimiž byl ověšen, ještě hořely, když klesl k zemi.“ Z popisu je zřejmé, že šlo o dosti velký horkovzdušný balon bez posádky. Zda o tomto balonu existují nějaké jiné doklady, není mi známo, a považuji to za málo pravděpodobné. Na dosti dlouhou dobu to je pravděpodobně poslední „aeronautická“ událost, která se odehrála v bývalém či stávajícím Pardubickém kraji. Až v roce 1833 zaznamenáváme narození profesora pardubické reálky Josefa Kliky, který ve městě uskutečnil zřejmě první „leteckou přednášku“ (v roce 1872), v roce 1835 se v Pardubicích narodil jeden z významných teoretiků letectví závěru XIX. století Antonín Jarolímek.
Ač naše znalosti nejstarší letecké, povětšinou balonové historie jsou dosud neúplné, zdá se, že po uvedeném vzletu balonu ve Žlebech došlo k první podobné události na území současného Pardubického kraje až téměř o sto let později.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem