Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Baron Artur Kraus

obrázek k článku V srpnu letošního roku tomu bylo 157 let od narození barona Artura Krause (1854- 1930).
Pardubický občan, gentleman svým upraveným zevnějškem, ustrojením a vystupováním, ale také na tu dobu výstředními zálibami, proto přezdívaný „Bláznivý baron“ – dnešní terminologií snad tak trochu pardubický Jára Cimrman. Byl vyznavačem všeho nového, zvláště v oblasti technického pokroku. V Pardubicích vlastnil první velocipéd i motocykl. Z Norska si objednal lyže a trénoval na „svazích“ valů pardubického zámku a snad i na Kunětické hoře, začal hrát tenis podle příruček a pravidel, které si objednal z Anglie, byl vášnivým fotografem.

Pokusil se postavit kluzák – „ornitoptéru“ – poháněný lidskou silou a napodobující let ptáků, samozřejmě bezúspěšně. Později pomáhal v leteckých začátcích i ing. Janu Kašparovi.
Celoživotní vášní barona Krause byla astronomie. Svá první pozorování prováděl z hlásky pardubického zámku a od roku 1912 z observatoře, kterou si zřídil ve svém domě na dnešní tř. Míru, kde kdysi jeho otec založil poštu a kde je dnes umístěna pamětní deska.
Redakce dostala příspěvek od paní Zdenky Štěpánkové-Hylmarové (nar. 1915), v kterém vzpomíná na pana barona Krause a na jeho dům v Pardubicích i jeho další obyvatele. Rádi zveřejňujeme. „Baron Artur Kraus vlastnil dvoupatrový dům na dnešní třídě Míru, hned vedle Pasáže s názvem „Na Staré poště“. Bydlel ve 2. poschodí a o jeho domácnost se starala malá stará paní, které jsme se my děti velmi bály. Dalším členem jeho domácnosti byla slečna Gabrielová, též starší, vysoká a svobodná. Ta byla jeho asistentkou při pozorování vesmíru z observatoře, kterou si zde zřídil. Ta mu vše připravovala, vysunula z krytu přístroj a společně pozorovali. V 1. poschodí domu měl kancelář JUDr. Thein s jeho synem Pavlem, dále redaktor J. Jírek. Pozemek, který k domu patřil, sahal až k domu, kde byl ještě nedávno Školský úřad a končil velkou a neudržovanou zahradou, do které jsme my děti podnikaly výzkumné a tajné výpravy, ale aby nás neviděla stará hospodyně.
V přízemí domu do ulice byl obchod krejčího pana Horyny, obchod s bonbóny pana Meduny, dále obchod s výrobou prádla a také hodinářství a zlatnictví, včetně bytu rodiny mého tatínka Jindřicha Hylmara. Ve dvoře potom dílny hodinářská a krejčovská, výroba kartáčů pana Skalického a jeden čas i jedna třída pomocné školy. Po jejím zrušení potom opravna klobouků pana Diviše (jeho syn Slávek Diviš – přezdívaný „Satan“ – byl známým a úspěšným basketbalistou Rudé hvězdy Pardubice – pozn. redakce). V zadním traktu v přízemí byla vazárna knih pana Pospíšila, v poschodí bydlela rodina strážníka pana Dusbaby. Naproti byl byt a dílna obuvníka pana Vojtěcha a v přízemí tzv. „útulna“, ubytovna pro svobodné muže.
Vzpomínám, že jsem jako malá školačka měla vlasy stočené do dvou „culíků“ a když mne pan baron potkal, říkal mi: „Ty slovanské copy si nenechala ustřihnout!“ – on zásadně „onikal“. Takže toto je jen několik mých vzpomínek – vzpomínek malé obyvatelky domu „Na Staré poště“ Zdenky Štěpánkové roz. Hylmarové.“
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem