Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Hříšní lidé města Pardubic - 26. část

obrázek k článku Rok 1933, pokračování
Políček, který způsobil smrt! Před chrudimským porotním soudem za předsednictví dr. Charváta stanul minulý týden (poč. října) 45letý hudebník Jaroslav Roedl z Pardubic, kterého žaloval státní zástupce dr. Ječný pro zločin zabití. Dne 26. 2. seděl Roedl v ranních hodinách v nádražní restauraci, kde k jeho stolu přistoupil B. Endr z Moravan. Roedl se ze žertu Endrovi představil a sejmu klobouk, který mu však Endr uchopil a držel. „Roedl vyťal za to Endrovi dva políčky. Pro tento vstup byli oba číšníkem z restaurace vykázáni. Venku však Roedl uhodil Endra ještě jednou, do levého spánku. Po ráně Endr ihned klesl a odpoledne téhož dne zemřel. Podle pitevního nálezu byla zjištěna u Endra mnohonásobná zlomenina levé spánkové kosti a spodiny lebeční. Dle úsudku soudních znalců zranění smrtelné. Zranění to bylo však způsobeno o roh zdi, na níž Endr při políčku padl. Roedl by osvobozen.“
Pro nebezpečné vyhrožování byl pardubickým četníkem v pardubické karanténě zadržen A. Špolák. „Vyhrožoval matce i dceři zabitím ševcovským knejpem!“

Odvážná krádež na ulici! V noci 14. 11. rozbil neznámý pachatel v Arnoštské ulici výkladní skříň známé pardubické železářské firmy Bratří Píšů a ukradl zde vyložené předměty. „Pachatel spáchal krádež ve chvíli, kdy tudy jelo nákladní auto, které činilo velký hluk, v němž zaniklo rozbíjení tabule.“
Vykolejená lokomotiva na pardubickém nádraží! Dne 20. 11. před 7 hod. ranní došlo na pardubickém nádraží k nehodě, když lokomotiva č. 354, která dováží do Pardubic tzv. školní vlak z Chrudimi, najížděla na točnu. „Neštěstí zaviněno bylo buď špatně postavenými kolejemi nebo nebyla zajištěna točna. Lokomotiva se zřítila z točného mostu a zůstala trčeti položena na levém boku. Stroj byl poškozen. Při nehodě utrpěl topič František Hora z Pardubic pohmožděniny na nohou.“
Rvačka v hostinci! V každém „pořádném“ hostinci dojde občas k nějaké té rvačce, píše jeden z klasiků. V tomto případě se v Pardubicích stal tím správným místem hostinec Na Pernštýně, kde v noci 28. 10. vyvolal František Vítek z Pardubic hádku s Bedřichem Boháčem z Prahy. Hádka přerostla bleskurychle ve rvačku, při niž Vítek Boháče udeřil sklenicí do hlavy a způsobil mu na hlavě krvácející tržnou ránu. Při rvačce bylo rozbito několik dalších sklenic a způsobena tak nájemci peněžní škoda. Zraněný Boháč byl odkázán k lékařskému ošetření.
Otrava drůbeže v pardubické karanténě. „V poslední době hynula nápadným způsobem drůbež v karanténě. Nyní se zjistilo, že je to následkem otravy, kterou prováděl neznámý pachatel. Případ je vyšetřován!“
Dne 25. 10. byl v nočních hodinách zadržen v parku poblíž Matičního jezera Josef Budínský, bez bytu a bez zaměstnání, který ořezával větve stříbrných okrasných smrčků, čímž způsobil značnou škodu. „Týž udal, že větve prodává zahradníkům, kteří je potřebují k vázání kytic a věnců. Budínský byl dodán do soudní vazby.“
Poroučeli, ale neměli čím zaplatit! Ladislav Bartoš z Prahy pozval svého bratra Josefa do vinárny hotelu „Imperiál“, kde si naporoučeli různá drahá vína v celkové částce téměř 800 Kč. „Když měli útratu zaplatiti, odepřeli tak učiniti s poukazem, že nemají peněz. Byli zajištěni a učiněno na ně oznámení.“ Zraněn cikány. Minulý týden (poč. listopadu, poznámky P.B.) byl cikány zraněn 78letý stařec Vendelín Martinec z pardubické Famílie. Stařec utrpěl ránu na hlavě a byl dopraven do nemocnice. Krátce před touto událostí si mohl pozorný čtenář všimnout ve Východ. Rep. malý článek o jistém Janu Kwiedovi z Polska, který se chystal přestěhovat do Pardubic. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby nebyl J. Kwieda považován za „krále“ všech cikánů. Vlastnil v Polsku továrnu na kotle a měl se do Pardubic přestěhovat i se svým „dvorem.“ „Pardubice, jako sídlo cikánského krále, staly by se světoznámými neboť by se sem obraceli cikáni z celého světa. Jestli se ovšem J. Kwieda skutečně rozhodl změnit sídlo svého „dvora“ se už čtenář dále nedočetl.
Hospodářská krize způsobila, že se na stránkách pardubického regionálního tisku objevovaly v mnohem větší míře články související s tématikou krádeží všeho možného, přímo notoricky se např. opakovaly krádeže uhlí nebo kol, ale tím nechci laskavého čtenáře, který se trpělivé „prohryzává“ hříchy pardubických občanů, nikterak již obtěžovat. Mezi „malé hříšníky“ patřily bohužel i děti. A to je jistě ten nejsmutnější obraz Pardubic v době světové hospodářské krize (1929-1933). Autor je za hříšníky nepovažuje! Přesto zde cituje aspoň jeden z článků, který doplňuje výmluvně barvitý kolorit nelehké doby. „Žebrající děti v pardubických ulicích jsou nyní velmi častým zjevem. Mnohokráte také prodávají lesní větvičky, jmelí a podobné věci…“
V Pardubicích byl zatčen František Zenker, bankovní úředník bez zaměstnání, mnohokráte již trestaný. Při zatčení předstíral, že má býti operován na zánět slepého střeva a proto byl dodán do nemocnice, kde však bylo zjištěno, že si vymýšlí. „Simuloval proto, aby se vyhnul donucovací pracovně, do které byl svého času přikázán. Byl dodán do vazby okres. soudu.“
Cyklisté bez světla! „V přítomné době za tmavých večerů je zvláště nebezpečnou jízda na kolech bez světla. V Pardubiccích bylo více cyklistů pro tuto závadu oznámeno!“ K tomuto článku lze přidat další z Vých. Rep. ze dne 15. 12. 1933, č. 51, s. 7. „Jízda na neosvětleném kole se v Pardubicích stíhá. Večer 8. 12. pozastaven byl cyklista z Hradiště, který se snažil uprchnouti a případ jeho se bude dokončovati u soudu!“
Krádež husy! „Pardubickému cukráři Krásnému z Masarykovy třídy byla ukradena vykrmená husa v ceně 100 Kč!“
Padělání poštovních známek v Pardubiccích! „V poslední době padělány byly v Pardubiccích filatelistické známky, které se zavádějí do obchodů. Nyní se věc vyšetřuje!“
Jak se zjišťovala krádež ryb! „Pardubickému rybáři J. Ryšavému ukradeny byly na Sádkách ryby. Jeden ze zlodějů na místě činu seděl, čímž zanechal ve vlhké půdě dolíček. Později byl zadržen a vzadu na kalhotách měl otisk hlíny. Musel se podrobiti zkoušce a bylo zjištěno, že otisk souhlasí s vytlačeným důlkem na místě krádeže.“ (Inu, metoda, hodná dalšího dílu populárního seriálu Dobrodružství kriminalistiky!, poznámky P.B.).
Krádež peřin! A. Milerové v Pardubičkách někdo odcizil ze zahradního altánku pět kusů peřin, které tam zanechala přes noc. Tím byla způsobena škoda 1 000 Kč.
„Vodění psů do veřejných místností v Pardubicích stává se nepěknou módou. Stejně tak i na korse. Psi jsou voděni na řemenech, nemnoze jedinec vede i několik psů, jimž se musí publikum vyhýbat. Soudíme, že vodění psů do veřejných místností není ani přípustné a nemělo by býti trpěno. Stejně tak není vhodné voditi psy na místech, kde je velká frekvence!“
Posádka v převráceném letadle visela hlavou dolů! „V Pardubicích došlo v posledních dnech při cvičném letu letadla Východočeského aeroklubu ke zvláštní nehodě. Při plné rychlosti zalétla matice uvolněného šroubu do nádrže a ucpala přívod benzínu. Na neštěstí nefungovala ani pomocná spádová nádrž a letadlo se počalo ztrátou rychlosti prudce propadávati. Pilot se snažil přistáti nedaleko pardubického letiště, ale zaryl se při rychlosti asi 60 km/hod. podvozkem do těžké oranice. Záď letadla vylétla setrvačností do výše, až se stroj překlopil a zůstal ležet úplně obráceně. Posádku, která zůstala viset hlavou dolů několik centimetrů od země, zachránila před smrtí rozdrcením horní plocha převrženého dvojplošníku. Pilot i cestující, který seděl poprvé v letadle, vyvázli bez zranění. Letoun byl poškozen!“
Nočních bludiček v Pardubicích zase přibývá! „V poslední době stahují se noční bludičky z okolních měst do Pardubic. Mají tu své lokály, zdržují se na nádraží a v přilehlých ulicích.“
Popálen na nádraží! Dne 27. 11. byl na pardubickém nádraží těžce popálen posunovač Josef Veselovský z Nemošic. „Přiblížil se k cisterně s benzinem s lampou, od níž se vzňaly plyny a nastala exploze. Těžce popálený zřízenec byl dopraven do pardubické nemocnice!“
Zcizily nože. U pardubického nožíře Zamazala dne 1. 1. odcizily V. Škorpilová z Pardubic a V. Jirousková ze Svítkova tři kapesní nože, „když dříve žádaly o almužnu! Budou se zodpovídati u soudu!“
Ohrožoval revolverem! „Dne 17. 12. před půlnocí vyvolal J. Novotný z Vysoké n. L. v Pardubicích na Masarykově třídě výtržnost a ohrožoval revolverem skupinu kolemjdoucích osob. Revolver mu byl zabaven četníkem a případ oznámen okres. soudu. J. Novotný bude stíhán nejen pro nebezpečné chování ale i pro nedovolené ozbrojení.
Žena zanechala dítě v čekárně! Na pardubickém nádraží v čekárně zanechala neznámá Slovenka asi pětiměsíční dítě a z Pardubic ujela. Dítě bylo dáno do porodnice pardubické nemocnice a po neznámé matce se pátrá! ( pokračování)
Použité prameny: SOkA Pardubice, Východočeský Republikán, roč. XV, 1933
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem