Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Pátý rok pražské pobočky

obrázek k článku V květnu oslavila naše pražská pobočka malé jubileum, když zaznamenala svoji třicátou akci od obnovení své činnosti v říjnu 2008. V současné době má pobočka 50 členů a každoročně se daří několik nových členů přijmout. Počet schůzek se ustálil na sedmi za rok – čtyři do prázdnin a tři na podzim. K tomu se podařilo zorganizovat autobusový výlet na přeloučské oslavy 750. výročí založení města a jednu exkurzi po Praze. Letos je rovněž v plánu výlet, tentokráte do Pardubic. Přednášky a besedy jsou voleny tak, aby se využívaly odborné vědomosti samotných členů pobočky. Některé z přednášek mají chatakter retra, to znamená, že se vracejí k tématům, které byly v pražském klubu aktuální před třemi desítkami let. Stejná jsou přitom nejenom samotná témata, ale i lektoři i samotní posluchači. Pobočka tak navazuje na úspěšnou práci svých přechůdců a potvrzuje kontinuitu s klubem, který v Praze fungoval již od roku 1966. Až do roku 1972 jej vedl Rudolf Wilda a po něm až do roku 1974 zasloužilý umělec Hanuš Thein. Po jeho náhlé a nečekané smrti se pražské pobočky ujala Dr. Marie Svobodová, která ji vedla plných 19 let a po ní krátce tuto funkci vykonával RNDr.Zbyněk Roček, DrSc. Pod vedením čtyř zmíněných předsedů zorganizovala pobočka za 28 let celkem 215 nejrůznějších akcí – besed, přednášek, výletů, exkurzí.
Tehdy se setkání v Ústředním kulturním domě železničářů (ÚKDŽ) zúčastňovalo běžně sto až stopadesát i dvěstě členů. Dnešní doba nepřeje zájmovým organizacím a spolkům. A tak pokládáme za úspěch, když na přednášku Dr. Kotyka přišlo třicet posluchačů. Dnešní následovníci jsou méně početní, ovšem aktivně se hlásí ke svému regionu a rádi se zapojují do pořádaných akcí. Více než polovina pražských členů již ze zdravotních důvodů se nemůže osobně zúčastnit pořádaných akcí, ale přesto rádi sledují zprávy z pobočky na internetu, odebírají časopis a povzbuzují činnost pobočky svým slovem a přispívají na činnost zaplacením členského příspěvku. Řada mladších členů chodí na akce pravidelně a mnozí z nich přispívají do našeho klubového časopisu ZPRÁVY, případně svými články na webových stránkách našeho Klubu. Řada z nich se věnuje studiu a zapojuje se do různých pátrání a do historického výzkumu. Regionální a vlastenecká práce je pravidelnou součástí činnosti pražské pobočky. Za cenný příspěvek pro vlastivědný výzkum pardubické historie je nutno považovat například rozsáhlou práci Ing. Jaroslava Kerharta, která je věnována známé pardubické podnikatelské rodině. Do podobné kategorie patří i přednáška paní Vlasty Vadasové. Mimořádně zajímavých výsledků v historickém výzkumu dosáhl Ing. Jan Závodský, CSc, který velice podrobně a zajímavě zpracoval téma achitektury Přelouče, vyzdvihl roli architekta Kříženeckého a ještě téma holokaustu a přinesl mimořádné objevy na základě studia hrobů obětí transportu smrti na přeloučském nádraží. Obě tato témata by si pro svoji atraktivitu a zajímavost zasluhovala písemného zpracování pro náš vlastivědný časopis. Věřme, že se to v brzké době podaří. Mezi naše pražské členy chodí často herecké osobnosti spjaté s naším regionem: Karel Urbánek, Jan Přeučil, Anna Ferencová a Dalimil Klapka. V jednání je dále holický rodák herec a režisér, Jan Kačer a známý herec Jirka Bartoška.. Pražská pobočka se zapojila aktivně do pátrání vedeného Dr. Kotykem a ve výsledku se podařilo úspěšně objevit a kontaktovat pardubické i pražské členy rodiny z.u. Hanuše Theina. Druhý výzkum – rodiny Jiljí Vratislava Jahna – nás přivedl bohužel do slepé uličky a nalezená rodina není v přímém vztahu k našemu slavnému pedagogovi J.V.Jahnovi. I když, ukázalo se, že jmenovec rodiny – Rudolf Jahn rovněž žil a pracoval nějaký čas v Pardubicích a zde se zapojil do protifašistického odboje a jeho dcera přislíbila zpracovat vzpomínky na tatínka v písemné podobě. Pobočka využívá ke své činnosti nový dataprojektor a regionální knihovnu, která má již 40 titulů. Nadále se knihovna rozšiřuje převážně díky darům svých členů. Je nutno zmínit a ocenit velký přínos ze spolupráce s Klubem rodáků a přátel Přelouče, a zejména s paní Stankou Klapkovou, panem Ing. Janem Závodským, CSc. a paní Jiřinou Hájíčkovou. Oba kluby mají identitu ke stejnému kraji a vzájemně si obohacují svoji činnost. Vzájemná spolupráce je přínosem pro oba dva kluby.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem