Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
23.06.2019 07:40

Památná hora Říp

Roudnice nad Labem – hora Říp – Krabčice – Roudnice n.L. - Vražkov. Délka trasy 16 km (9,5 km). Odjezd v 7:41 hod. vlakem z hl.n., návrat v 18:21 h vlakem. Vedoucí Z. Řehák. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

30.06.2019 08:00

Ekocentrum Huslík a minipivovar Poděbrady

Velký Osek – ekocentrum Huslík – Poděbrady. Délka trasy 13 km. Odjezd v 8:01 hod. vlakem z hl.n., návrat v 16:02 h vlakem. Vedoucí P. Kožený. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka

typ akce: Turistické vycházky

14.09.2019 14:05

Pardubické báje a pověsti

Během komentované vycházky se účastníci dozvědí např, zač je v Pardubicích perník, jak to bylo s podzemní chodbou na Kunětickou horu nebo více o čertíkovi na balustrádě morového sloupu v Pardubicích. Sraz účastníků je před Zelenou bránou. Provází Helena Řehounková. 

typ akce: Výlety do historie

15.09.2019 14:00

Architektura Pardubic první poloviny 20. století

Během komentované vycházky účastníci navštíví např. Automatické mlýny, domy na Čechově nábřeží, zajímavé stavby na Olšinkách, na náměstí Republiky, třídě Míru nebo v okolí náměstí Legií. Sraz účastníků je na náměstí Legií.

typ akce: Výlety do historie

15.09.2019 17:00

Historie pardubických mlýnů aneb Od Valchy po Winternitze

Přžednáška konaná v Domě U Jonáše. Akce pořádaná ve spolupráci s Východočeskou galerií Pardubice v rámci Dnů evropského dědictví.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

DEVADESÁT LET PARDUBICKÉ JUNIORKY

obrázek k článku 2. POKRAČOVÁNÍ První poválečná juniorka se hraje již v srpnu roku 1945 s novými míči československé výroby. Zúčastní se celkem 150 tenistů a tenistek, z toho rekordních 28 pardubických. Hráčka domácího LTC Zdena Dalecká si porážku ve ? nále dámské dvouhry vynahradí výhrou ve smíšené čtyřhře, tentokrát s vítězným singlistou Janem Svobodou. Obnoven byl i Březinův pohár, dle tradice stále hraný redukovaně, do pořadu se stále nevrátila čtyřhra juniorek. O rok později dosáhne počet zúčastněných chlapců rekordních 160, celkem je odehráno 690 utkání. Zdena Dalecká, která hrála juniorku osm let po sobě a vyrovnala tím rekord Josefa Stehna z let 1925 ? 1933, získala další stříbro v mixu. Mezi účastníky najdeme i hokejisty Augusta Bubníka, Vladimíra Kobranova, Oldřicha Zábrodského, v Březinově poháru začíná Jiří Javorský. Soutěže řídí Antonín Šimáček s Josefem Prokešem. V roce 1948 je věková hranice obou kategorií snížena na 18 let. O rok později je zavedena i soutěž mladšího dorostu do 16 let, ve které se syn ředitele juniorky, Mirek Šimáček probojuje do semi? nále. De? nitivně z rozpisu juniorky vypadne odkaz prof. Březiny, smíšená soutěž pro středoškoláky.

V roce 1950 se poprvé uskuteční před juniorkou kvali? kace dorostenců v krajích. Mirek Šimáček prohraje až ve ? nále, výborná krasobruslařka a tenistka Věra Suchánková mezi čtyřmi posledními. Příklon k sovětské fyzkultuře nepřeje buržoaznímu sportu – tenisu a tak pořadatelé zachraňují juniorku nástupem s „Písní práce“, večírkem ČSM a brigádou hráčů na stavbě Parku kultury a oddechu. Paradoxně si hráči musí přinést potravinové lístky na stravování. Pardubice se dočkají v roce 1951 po letech titulu v hlavní kategorii starších dorostenek zásluhou Věry Suchánkové. V následujícím roce přidělí tenisový svaz juniorku Českým Budějovicím. Do soutěží je zařazena opět čtyřhra dorostenek. Organizace tam ale není dobře hodnocena a tak se v roce 1953 vrátí toto tradiční mistrovství pod pardubický zámek. Návrat je oslaven titulem Boženy „Bóci“ Urbancové ve čtyřhře mladších dorostenek a stříbrem dvojčat Petra a Bóci Urbanových v mixu. Stejný kov přidá Mirek Šimáček ve čtyřhře starších. Na Františkem Novákem výborně připravených kurtech září v roce 1954 sourozenci Urbancovi. Spolu vyhrají smíšenou čtyřhru, Petr pak i chlapeckou, Bóca je ve ? nále čtyřhry dívčí. Třikrát třetí je v mladší kategorii Jaroslav Brož. 

 V roce 1955 zvítězí pár Dynama Brož, Josef Lamr ve čtyřhře starších, druhý je smíšený pár Jeníková, Brož. O rok později si Jarda Brož vítězství vychutná znovu, tentokrát v mixu s Evou Jeníkovou nad bratislavským párem Joža Golonka, Eva Bednárová. V mladším dorostu vynikne dvěma výhrami Petr Štrobl. Poprvé se prosadí Dolfa Kacovský, který s Jindrou Weschkou vyhraje čtyřhru. Dvě třetí místa ve čtyřhrách uhraje Jana Šimáčková, juniorský přebor potká další reorganizace v roce 1957. Dále až do dnešních dnů se hraje jen v jedné věkové kategorii do 18 let. Třicet pět let po Jaroslavu Rackovi vyhraje nejvíce ceněný titul dorosteneckého přeborníka republiky v roce 1959 odchovanec tenisových dvorců pod pardubickým zámkem Adolf Kacovský. V soutěži přejde přes pozdějšího wimbledonského vítěze Jana Kodeše, i přes Jana Kukala, následně čs. reprezentanta v Davisově poháru. Přidá ještě druhé pořadí s Jindřichem Weschkou ve čtyřhře. Adolf Kacovský pak také reprezentuje Československo v Galeově poháru juniorů v roce 1961. 

 Následuje hubených deset let pro pardubické hráče. Novinkou juniorky 1961 jsou pondělní atletické prověrky v disciplínách odznaku zdatnosti. Stále se hraje s míči čs. Výroby Optimit ze závodu v Odrách. V říjnu 1963 umírá mlád na leukémii Mirek Šimáček, vícenásobný ? nalista juniorky ze začátku padesátých let. Juniorku 1964 vyhrává Jan Kodeš, ale také on musel absolvovat atletické testy, pro jejichž nesplnění byli dokonce čtyři hráči nepřipuštěni do turnaje. O rok později se od nich rozumně upouští.

Celý článek naleunete ve Zprávách KPP číslo 5-6/2014


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem