Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

POHNUTÝ OSUD BRONZOVÉ KRÁSKY OČIMA ZASTUPITELE

obrázek k článku Ve svém článku informoval ing. Pavel Kraus, CSc. čtenáře Zpráv o návštěvě u sochaře Milana Bendy. Hovořili spolu o jeho otci akademickém sochaři Břetislavu Bendovi a o soše, kterou věnoval Pardubicím. Jako zastupitel města Pardubic a účastník jednání o návrhu představitelů města darovat sochu potápěčům si dovoluji navázat na uvedený článek a přiblížit Vám proces schvalování tohoto záměru. Bronzová socha, kterou město eviduje pod názvem ?Vítězství?, byla ve skutečnosti autorem Břetislavem Bendou pojmenována ?Vítězství kultury? (1). K zestručnění názvu došlo v průběhu doby pravděpodobně z praktických důvodů ve snaze zjednodušit evidenci. Dílo představuje nahou mladou ženu v nadživotní velikosti, která drží v pravé ruce ratolest a v levé ženské torzo a má plášť přehozený přes paži. (Fotografii sochy připojuji.) Dílo významného českého sochaře 20.století Břetislava Bendy (zemřel roku 1983), vytvořené v roce 1956, které umělec daroval našemu městu v roce 1968, bylo původně umístěno na dnešním náměstí Čs. Legií a později přemístěno k budově plaveckého bazénu Na Olšinkách. Před rekonstrukcí tohoto objektu v roce 2010 byla socha uskladněna na dvoře průmyslového areálu v ulici Jana Palacha a po otevření aquacentra se již zpátky nevrátila. Dnes město považuje sochu za neupotřebitelný majetek a ohodnotili ji na necelých 64 tisíc korun. Podle mých informací zhruba na částku, kterou by za ni vyplatila výkupna kovového šrotu. Rozhodně nikdo nebral ohled na uměleckou hodnotu díla. Pokud vím, socha ?Vítězství kultury? je jediné dílo Břetislava Bendy, které vlastní město Pardubice. Práce tohoto sochaře jsou zastoupeny v České republice i v zahraničních galeriích. Například nedaleké Poděbrady mají několik soch od tohoto autora a už z jejich rozmístění ve venkovním prostoru je zřejmé, jak velmi si jich váží.

Rada města Pardubic navrhla na své schůzi v březnu 2014 bezplatně darovat sochu potápěčskému klubu H2GO Pardubice a doporučila zastupitelstvu tento dar schválit. Klub se s představiteli města dohodl na potopení sochy pod hladinu vody lomu Leštinka na Chrudimsku, aby tam sloužila potápěčům jako podvodní atrakce. Magistrát informoval zastupitele, že požádal syna Břetislava Bendy Milana jako vlastníka autorských práv               o souhlas s darováním sochy potápěčskému klubu, a ten se vyjádřil kladně. Nikde se ale nehovořilo o tom, zda panu Bendovi bylo sděleno, že socha má být potopena. Podle mne si mohl myslet, že socha má být umístěna například na nádvoří potápěčského klubu.

            Když jsem jako zastupitel města Pardubic v rámci podkladů v březnu návrh rady a její doporučení sochu potopit obdržel, bylo mně smutno z toho, že něco takového nám bez zaváhání úředníci, rada města a předkladatel doporučují ke schválení. Nechtělo se mi věřit, že majitel autorských práv s potopením sochy souhlasí. Rozhodl jsem se, že návrh na potopení sochy na jednání zastupitelstva nepodpořím. Někteří ze zastupitelů vyjádřili však spokojenost s potopením sochy. Nikdo z hlasujících kolegů se ke mně nepřipojil, takže potopení sochy bylo schváleno.

            Teprve občané přiměli představitele a radu města, aby svůj názor změnili. Také Klub přátel Pardubicka se postavil proti nedůstojnému využití sochy. Na základě tlaku veřejnosti rada města na květnové schůzi navrhla, aby zastupitelé naopak zrušili usnesení o potopení sochy. V rozpravě před hlasováním zastupitelstva jsem vystoupil a sdělil, že potopení sochy považuji za nevhodné využití tohoto významného díla a připomněl jsem, že až veřejnost si vynutila, aby vedení města přehodnotilo svůj záměr. Stále jsem měl pochybnosti o tom, že držitel autorských práv na sochu pan Milan Benda byl městem informován o záměru sochu potopit. Nový majitel díla by neměl použít sochu způsobem, který by mohl snížit jeho hodnotu. Uvedl jsem, že já ani tentokrát potopení sochy nepodpořím. Cením si omluvy náměstka primátorky za to, že svým jménem navrhl v březnu potopení sochy. Někteří zastupitelé i v květnu obhajovali ponoření sochy pod hladinu vody s tím, že v tom vidí jiný vhodný způsob využití sochy. Zdálo se ale, že se přeci jen podaří schválit zrušení březnového souhlasu s potopením sochy.

            Jaký byl výsledek hlasování? Hlasoval jsem pro zrušení usnesení o utopení sochy, ale nepodařilo se získat dostatečnou podporu tohoto návrhu. Účast při hlasování nebyla příliš vysoká, někteří kolegové hlasovali proti, a tak návrh nezískal nadpoloviční většinu hlasů, to je alespoň 20 od celkového počtu 39 zastupitelů Tímto novým usnesením tedy bylo fakticky potvrzeno, že socha se má použít jako podvodní atrakce. Jako zastupitele mne mrzí, že výsledek hlasování byl interpretován tak, jako by rada města považovala potopení sochy za nevhodné, ale pouze vinou zastupitelstva se má socha potopit. Neuvádělo se již, že prvotně s nápadem na potopení sochy přišla právě rada a vedení města doporučilo zastupitelům tento návrh schválit.

            Při mých rozhovorech s oběma syny autora sochy jsem se přesvědčil, že o potopení sochy opravdu nebyl pan Milan Bendy informován a starší syn Břetislav, který je rovněž vlastníkem autorských práv, nebyl magistrátem osloven vůbec. Oba bratři byli rozčarování  z toho, jaký osud pro sochu představitelé města chystali.

            Přes dvojnásobné schválení potopení sochy pevně věřím, že nakonec zvítězí zdravý rozum a nedojde k tomuto nedůstojnému naložení se sochou, ale že bude umístěna ve veřejném prostoru, jak si toto dílo zaslouží. Zároveň se tím naplní i příznačný název sochy tím, že v tomto případě zvítězí kultura. Určitě by se našlo v Pardubicích mnoho míst, která by socha „Vítězství kultury“ mohla ozdobit. Naskýtá se otázka, jaké vysvědčení za úmysl věnovat umělecky hodnotnou bronzovou Bendovu sochu, a to navíc zdarma, k ponoření na dno zatopeného lomu vystaví městu veřejnost.

Použitá literatura:

1. Břetislav Benda: Bronz a kámen, Melantrich, Praha 1972


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem