Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
22.05.2021 14:00

Komentovaná vycházka Stezkou Viléma z Pernštejna

Sraz před Zelenou bránou. Koná se v rámci 500 let renesance ve Východních Čechách

typ akce: Výlety do historie

12.06.2021 14:00

Komentovaná vycházka Stezkou Viléma z Pernštejna

Sraz před Zelenou bránou. Koná se v rámci 500 let renesance ve Východních Čechách

typ akce: Výlety do historie

04.09.2021 14:00

Komentovaná vycházka Stezkou Viléma z Pernštejna

Sraz před Zelenou bránou. Koná se v rámci 500 let renesance ve Východních Čechách

typ akce: Výlety do historie

09.10.2021 14:00

Komentovaná vycházka po Zámeckých valech

Sraz na Příhrádku. Koná se v rámci 500 let renesance ve Východních Čechách

typ akce: Výlety do historie

13.10.2021 18:00

Pardubice za Pernštejnů

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Koná se v rámci 500 let renesance ve Východních Čechách

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Zprávy KPP

VZPOMÍNKA NA VÁLKU

obrázek k článku

Bohumír Prokop, inspektor finanční stráže v Pardubicích, dvojče Karla Prokopa, spolupracoval s odbojovou skupinou ?Úvod? pro vysílačku SPARTA, která pak byla odhalena (zaměřena) v Praze ? Jinonicích. Pracoval v odboji již od začátku pronásledování českých obyvatel v pohraničí, tzv. Sudetech. Pomáhal při útěku ohrožených lidí do vnitrozemí. Sbíral peníze pro sudetské uprchlíky a po začátku okupace i pro rodiny zatčených. V našem bytě byla ?přestupní stanice? pro prchající ze Sudet, později i pro lidi ohrožené zatčením (např. ing. Friedl z Prahy-krycí jméno Bílek), na další jména si bohužel již nevzpomínám. Mohli se najíst, umýt, přespat, vyprat si oblečení a pak pokračovat dál. Stalo se i to, že přišli v nočním prádle pod kabátem půjčeným nádražákem.


SKLADATELÉ NAŠEHO KRAJE

obrázek k článku

Hned v úvodu je třeba určit, jak je termín ?náš kraj? v tomto článku chápán. Nejde tu o volnou, přesněji neohraničenou krajinu, nýbrž o zřetelně vymezenou administrativní jednotku, jak ji stanovuje zákon o vytyčení územně správních celků. Jde tedy o Pardubický kraj v celé jeho šíři, tj. od Chvaletic po Jeseníky. A nebyli bychom v Čechách, abychom se i v tomto našem kraji nemohli pochlubit dlouhou řadou znamenitých muzikantů ? skladatelů, kteří se tu narodili a svými díly přispěli k výborné úrovni české hudební kultury. Připomeňme si ve stručnosti některá taková jména.


KAREL MOOR 1873 - 1945

obrázek k článku

Z bohatého životopisu (I. část) Osudem trpce pronásledovaný mnohostranný český hudebník Karel Moor pocházel z Lázní Bělohradu, kde spatřil světlo světa dne 26. prosince 1873. Po absolvovaných studiích (gymnázium Hradec Králové, Chrudim, Hostinné) další vzdělání mu poskytla především pražská varhanická škola, ale ve zpěvu a ve hře na varhany se zdokonalil ještě ve Vídni i v Terstu. Potom byl nějaký čas učitelem zpěvu na reálce v Pardubicích (1897 ? 1898), odešel do Prahy a vstoupil do redakce Času jako hudební referent.


O vzniku Slavíkových ostrovů pod Přeloučí

obrázek k článku

Pozornému čtenáři regionálního tisku jistě neuniklo, že jednání o dokončení labské vodní cesty do Přístavu Pardubice je stále ještě v nedohlednu. Jablkem sváru jsou právě zmíněné ?Slavíkovy ostrovy? pod Přeloučí. Názory zástupců t. zv. tripartity, t. j. Ředitelství vodních cest ČR, Ministerstva životního prostředí a především ekologických aktivistů ? občanského sdružení Svoboda zvířat z Hradce Králové, jsou diametrálně odlišné.


TŘI REKLAMNÍ BETLÉMY Z PARDUBICKA A JEŠTĚ DVA PODOBNÉ

obrázek k článku

Jistě si každý z nás dovede představit betlém jako takový, hlavně v období vánočních svátků. Z této popularity vznikly poprvé v období první republiky betlémy reklamní, kdy četní podnikatelé mezi nejširšími lidovými vrstvami si objednávali hlavně u výtvarníků betlémy, jejichž postavy propagovaly v podobě darů Ježíškovi výrobky firem.


Padesátiny Mgr. Františka JURAČKY

obrázek k článku

Mgr. František Juračka je svébytná osobnost s nepředstavitelnou škálou zájmů a širokým spektrem výtvarných technik. Je obdivuhodné, co v předvečer svých padesátin stačí obsáhnout. Člověk skutečně neví, kde je centrum jeho umělecké činnosti.Malířka a sochařka Eva Filemonová

obrázek k článku

Malířské a sochařské dílo Evy Filemonové pramení z vlastních namnoze trpných životních zkušeností, z hlubokých kontemplací a upřímného vztahu k přírodě i všem živým bytostem. Neustálé propojení mezi mnohovrstvými vnitřními zážitky a pocity z nejrůznějších dob s vnějšími podněty dalo vzniknout dílu vyznačujícímu se opravdovostí lidské a umělecké výpovědi.


MIKULÁŠ ALEŠ A PARDUBICE

obrázek k článku

In: Vlastivědný sborník Pardubický kraj č. III / 1958, s. 57 ? 58 Všeobecně nejznámější Alšovou prací pro Pardubice je návrh na výzdobu Zelené brány, kolorovaný akvarel speciálně pro Pardubice objednaný, ?Ješek z Pardubic před Milánem?.O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem