Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
31.03.2024 09:00

Přes střechu Evropy

Pustá Kamenice - Žižkov - Borová u Poličky. Délka trasy 10 km. Odjezd 9:02 ČD. Návrat 16:56 ČD. Ved: P. Kožený. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.03.2024 09:30

Velikonoce v Polabí

Valy – Mělice – Lohenice - Přelouč. Délka trasy 5,5 km. Odjezd 9:30 ČD (LETNÍ ČAS). Návrat 12:37 – 14:37 ČD Os, 13:05 – 14:05 R. Ved: M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

03.04.2024 18:00

Archeologický průzkum v Pardubičkách

Přednáška Mgr. Tomáše Čurdy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

06.04.2024 14:00

Komentovaná prohlídka Automatických mlýnů

Pročleny Klubu přátel Pardubicka. Sraz před areálem Automatických mlýnů. Vstupné 200 Kč / 140 Kč zlevněné. Přihlásit k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v úterý nebo ve čtvrtek 10-12 a 14-17 hodin.

typ akce: Výlety do historie

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Zprávy 9-10 / 2012

Projev dr. J. Kotyka na poctě J. Kašparovi 25.5.2012 v budově staré reálky

obrázek k článku

Dámy a pánové, vážení hosté, jsem velmi rád, že Vás jako předseda Společnosti J. Kašpara v Pardubicích mohu uvítat na slavnostním odhalení pamětní desky ing. Janu Kašparovi, prvnímu českému aviatikovi, rodáku z Pardubic. Deska nám bude stále připomínat, že byl v letech 1893-1901 studentem pardubické reálky, v jejíž zachráněné budově se nyní nacházíme. Jak prokázal kolega Pavel Sviták ve své precizní kašparovské monografii, toto období studií Jeníka Kašpara teprve profilovalo jeho osobnost k technickým zájmům. K dokončení studií bylo zapotřebí i přímluv Jeníkova otce p.hoteliéra F.Kašpara z Veselky u profesorského sboru. Tento detail z mládi budoucího prvního českého aviatika nám však přibližuje jeho osobnost sympaticky lidským způsobem. Potvrzuje se tak známý psychologický poznatek, doložený i životními osudy jiných…


Ing. Jan Kašpar a technické muzeum

obrázek k článku

Od června 1910 prakticky až do konce onoho roku byl Ing. Jan Kašpar jediným českým letcem na domácí půdě, schopným pořádat veřejné produkce a propagovat tak v českých zemích nový technický obor. Na podzim toho roku sice začal v Pardubicích zkoušet létání také Vincenc Barthell, ale jeho celkový „nálet“ se počítal jen na minuty. Ani Eugen Čihák toho od konce září zatím mnoho nenalétal. V Plzni provedl ke konci roku 1910 Jan Čermák několik vcelku úspěšných letů, ale i jeho letový čas se pohyboval jen v úrovni několika minut. A ani František Šimůnek z Nuslí zatím významnější výkony nepodával. Situace na jaře roku 1911 nebyla příliš odlišná. Eugen Čihák se snažil, ale zatím měl za bratrancem Kašparem stále zpoždění. Barthel mnoho nenalétal. Jan Čermák odešel do Vídně s doma už nelétal. A František Šimůnek stavěl nové letadlo, aby…


Na lince je Tokio po 30 letech

obrázek k článku

Je tomu právě 30 let, kdy byl v našem vlastivědném časopise číslo 3-4/ 1982 publikován článek „Na lince je Tokio“ od známého pardubického novináře Vlastimila Weinera. Je to reportáž o přednášce a besedě našeho člena, Mgr. Ivo Štolce. Členům pražské pobočky Klubu přátel Pardubicka vyprávěl o tom co dělá Japonsko Japonskem a co zajímavého o této zemi poznal během tří let, tří měsíců a tří dnů, kdy v této zemi před více než 40 lety pobýval jako zpravodaj Československé tiskové kanceláře (ČTK) a Československého rozhlasu.. Čas oponou trhnul, ale nic se nezměnilo na zajímavosti příběhů z dalekého Japonska. Nic se nezměnilo na atraktivnosti životních příběhů a zkušeností dlouholetého Pardubáka Ivo Štolce. Znovu byla v Praze naplněna klubovna posluchači jako tehdy před 30 lety a znovu s velkým zájmem, potěšením i úctou si naši…


Vzpomínka na paní L. Horáčkovou

obrázek k článku

Ti, kteří ji znali trochu blíž, o ní nikdy nemluvili ve spojení se jménem jejího manžela. Pro ně byla vždy jen „Líza“, i když ji tak přímo neoslovovali a označení Líza bylo spíš vyjádření snad přátelskosti či nevysloveného obdivu. Patřila mezi pardubické osoby – svým vzhledem, charakteristickou postavou i přátelským postojem. Někteří lidé k ní měli negativní postoj, dovedla být odměřená, ale vždy korektní. Hodně pardubických dětí a studentů učila angličtinu, učila způsobem nekantorským. Chtěla konverzaci, učila mluvit. Když některý, ovšem platící žák, nemohl na stanovenou hodinu přijít nebo když ona sama nemohla hodinu dodržet, vždy tuto hodinu nahradila, korektně a poctivě. Byla „svéráz“, přísně dbala o svou postavu a vzhled. Chodila pravidelně cvičit, jezdila výborně na lyžích, jezdila na koni, hrála tenis atd. Důsledně…


Životní osudy fotbalisty Kreuze

obrázek k článku

V Pardubicích už žije jen málo pamětníků slavných let pardubického fotbalu v letech 1937 – 1945. SK Pardubice se v roce 1937 v kvalifikaci probojoval do státní ligy. Byla to tenkrát velká sláva, ale vedení mužstva, předsedovi ing. Josefu Venclovi a nově angažovanému trenérovi Otokarovi Škvainovi – Mazalovi bylo jasné, že mužstvo pro nejvyšší soutěž musí posílit. Mimo jiné padla volba i na pětadvacetiletého, vysokého a urostlého záložníka Arnošta Kreuze z DFC Praha. Protože osudy tohoto syna německých rodičů jsou více než zajímavé, pokusil jsem se je vysledovat. Ernst Kreuz se narodil německým rodičům dne 9. 5. 1912 ve Veselí, části obce Neštěmice u Ústí nad Labem. Jeho fotbalové začátky spadají však do německého klubu DSK Brüx – Most. Už ve svých sedmnácti letech se objevuje v sestavě Teplitzer FK v sezóně 1929 – 1930, kdy…


Hříšní lidé města Pardubic - 26. část

obrázek k článku

Rok 1933, pokračování Políček, který způsobil smrt! Před chrudimským porotním soudem za předsednictví dr. Charváta stanul minulý týden (poč. října) 45letý hudebník Jaroslav Roedl z Pardubic, kterého žaloval státní zástupce dr. Ječný pro zločin zabití. Dne 26. 2. seděl Roedl v ranních hodinách v nádražní restauraci, kde k jeho stolu přistoupil B. Endr z Moravan. Roedl se ze žertu Endrovi představil a sejmu klobouk, který mu však Endr uchopil a držel. „Roedl vyťal za to Endrovi dva políčky. Pro tento vstup byli oba číšníkem z restaurace vykázáni. Venku však Roedl uhodil Endra ještě jednou, do levého spánku. Po ráně Endr ihned klesl a odpoledne téhož dne zemřel. Podle pitevního nálezu byla zjištěna u Endra mnohonásobná zlomenina levé spánkové kosti a spodiny lebeční. Dle úsudku soudních znalců zranění smrtelné. Zranění to bylo…


Sletové střípky

obrázek k článku

Nasavrcký slet Sokolové z celé župy přilétli 12. 5. 2012 do malebného městečka Nasavrky, aby předvedli sletové skladby, které připravovali na župní slet v Pardubicích. Nepříznivé počasí přivítalo cvičence již při příjezdu do prostoru cvičebního areálu. Dopolední zkoušky proběhly v pláštěnkách a v teplých bundách. Malí cvičenci často neviděli přes kapuce na značky, hrdinně se brodili v kalužích, ale na elánu jim to neubralo. Po nácviku na ně čekalo příjemné prostředí nově zrekonstruované sokolovny, teplý čaj a různé dobroty. Celá nasavrcká sokolská obec věnovala přípravě sletu velké úsilí i v oblasti nasycení všech účastníků. Již od rána voněly v celém areálu opékané klobásy a pečící se prasátko. Odpoledne začínal hlavní program. Konečně při průvodu se počasí umoudřilo a cvičenci mohli odložit pláštěnky. Tak mohly vyniknout…


Příroda Pardubicka - Končí jaro, začíná léto…

obrázek k článku

V době, kdy píši tento svůj příspěvek, jsou ty krásné dny a podvečery končícího jara a počínajícího léta. Nechce se mi ani domů, připadá mi totiž, že je škoda každé chvilky, kterou nestrávíme venku. Právě končí doba květu růží stolístek. Navečer provoní dvorek. Ráno utrhnu několik posledních květů a přidám do čaje. Je to starý babiččin zvyk. Provoní čaj a blahodárně působí na duši. Pod okny už rozkvétá a voní levandule. Neklamný symbol léta. Doba stvořená pro různé výlety. Ono se sice říká, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského sedla. Já bych za svou osobu řekl, že mi stačí sedlo na kole. Tedy bicyklu. Právě naše rovinaté Pardubicko je k těmto výletům jak stvořené. Najde se tu i spousta cyklostezek a je fajn, že se plánují další. Kdo se nebojí sjet na cestu takříkajíc polní, dostane se brzy do volné přírody. Stačí se z…


ŽIli mezi námi - ing. Stanuslav Brebera, CSc.

obrázek k článku

Dne 12. května 2012 zemřel ve věku 86 let vynikající chemik v oboru teorie a technologie výbušnin a vynálze známé trhaviny SEMTEX. Ing. Stanislav Brebera, CSc., se narodil 10. srpna 1925 v Přelouči. Maturoval za války na gymnaziu v Pardubicích. Po válce se rozhodl pro studium na Vysoké škole chemicko- technologické v Praze. Po ukončení studia pracoval ve vojenském technickém výzkumném ústavu v Praze. Tehdy velitelství ženijního vojska zadalo požadavek na vývoj plastické trhaviny pro ženijní demoliční účely a pro potřeby výsadkového vojska. Prací na tomto problému byl pověřen mladý ing. Stanislav Brebera. Tehdy začala jeho kariéra vynikajícího odborníka v oboru plastických trhavin.


Pardubické kulatiny - září - říjen 2012

obrázek k článku

Před 20 lety: 1. 7. 1992 – Byl zahájen provoz pardubické Free zoně ve Starých Čívicích. Před 100 lety: 1. 9. 1912 – Na dnešní třídě 17. listopadu byla otevřena v pořadí třetí pardubická lékárna. Před 80 lety: 2. 9. 1932 – Došlo k pojmenování ulice vedoucí od hotelu Zlatá štika na Židov jako Husova, park pod zámkem dostal pojmenování Tyršovy sady. Před 170 lety: 4. 9. 1842 – byla zahájena stavba železniční trati Praha – Olomouc. Před 120 lety: 4. 9. 1892 – Byla otevřena druhá pardubická lékárna na dnešní třídě Míru, která funguje bez přestávky dodnes. Před 170 lety: 5. 9. 1842 – byla dána do provozu na dnešní tř. 17. listopadu první pardubická telefonní ústředna. Před 150 lety: 7. 9. 1862 – Pardubice navštívili František Palacký a František Ladislav Rieger.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem