Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
06.10.2024 07:50

NS Chrastecká 2. část

Vrbatův Kostelec  – Kostelecká hůra – Skutíčko – Kamenný val – Kozí hrádek – Skuteč . Délka trasy 10 km. Odjezd 7:54 hod. vlak ČD, návrat 15:01/16:05 hod. ČD. Ved. A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

06.10.2024 08:25

Čertův důl

Slatina nad Zdobnicí – Čertův důl – Rybná nad Zdobnicí. Délka trasy 5/7,5 km. Odj: 8:29 vlak ČD, návrat ČD v 15:28 h. Vede: A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné turisty. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

09.10.2024 17:00

Návštěva krytu civilní obrany

Kryt se nachází na Dubině na adrese Errno Košťála 1012. Možná doprava MHD č. 8 do zastávky Dubina, penzion s příjezem v 16:46 hodin.

typ akce: Výlety do historie

12.10.2024 08:00

Údolím Chrudimky

Přírodovědná vycházka z Nasavrk údolím Krkanka, k Hradišskému vodopádu a rozhledně Boika pod vedením Jiřího Rejla. Odjezd bude autobusem v 8:05 hodin ze stanoviště 13 autobusového terminálu B v Pardubicích a následně s přestupem v Chrudimi do Nasavrk. Začátek vycházky v Nasavrkách je v 9 hodin u autobusové zastávky Nasavrky, náměstí.

typ akce: Přírodovědné vycházky

13.10.2024 08:25

Kryštofovy kameny

Rtyně v Podkrkonoší  – Kryštofovy kameny – Červený Kostelec. Délka trasy 13 km. Odjezd 8:29 hod. vlak ČD, návrat 17:18 hod. ČD. Ved. L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Aktuálně z KPP

Součástí sobotní exkurze do dopravního podniku bude i návštěva trolejbusové měnírny

obrázek k článku

V sobotu 12. září pořádá Klub přátel Pardubicka exkurzi do pardubického dopravního podniku. Součástí bude nejen prohlídka zázemí podniku doplněná odborným výkladem, ale také návštěva jedné z trolejbusových měníren v centru města. Sraz zájemců o prohlídku a následný odjezd autobusem bude za zastávky MHD Třída Míru (u záchodků) ve 14 hodin. Široká veřejnost je zvána. Koná se v rámci festivalu "Buď hrdý na své město" u příležitosti 50-ti let Klubu přátel Pardubicka.


Vyhrajte pernštejnský poklad!

obrázek k článku

Klub přátel Pardubicka připravil v rámci oslav 50. výročí svého založení vědomostní soutěž o znalosti Pardubicka, jejíž vítěz obdrží truhlu s pokladem. Cílem soutěže je nalézt odpovědi na deset vědomostních otázek, které se týkají zejména historie Pardubic. Soutěžní kupony jsou až do konce října k dispozici v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v přízemí Evropského spolkového domu nebo v denním tisku. Zúčastnit se soutěže je možné také prostřednictvím webového formuláře, který se nachází na stránkách Klubu přátel Pardubicka na adrese www.kppardubicka.cz, kde jsou k dispozici také pravidla soutěže. Nalézt správné odpovědi soutěžícím pomůže pardubická encyklopedie Parpedie www.parpedie.cz.


PŘIJĎTE SI PŘIPOMENOUT VÝROČÍ SRPNOVÉ OKUPACE Z ROKU 1968

obrázek k článku

V příštím týdnu si připomeneme 47. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. U příležitosti této události pořádá RC Ponorka ve spolupráci s Klubem přátel Pardubicka vzpomínku na tuto smutnou událost našich dějin. V pátek 21. srpna od 18 hodin bude v zahrádce RC Ponorka hovořit historik PhDr. Jiří Kotyk o příčinách a důsledcích roku 1968, následně pak disidentka Jarmila Stibicová pohovoří o roku 1968 a důsledcích normalizace v bývalém Československu. Oba dva výše uvedení přednášející jsou členy Klubu přátel Pardubicka. Od 21:30 pak bude v prostorách rockového klubu pokračovat vzpomínka na okupaci vystoupením kapel Pod Černý vrch a Jimi Hendryx Forever. Všichni jste srdečně zváni.


Magistrátní

obrázek k článku

Již od února roku 2014 funguje Parpedie - Pardubická encyklopedie Klubu přátel Pardubicka. Není bez zajímavosti, že město Pardubice již několik let tvoří podobnou encyklopedii. Klub přátel Pardubicka si vyžádal na magistrátu informace o konkurenčním projektu pardubické radnice, se kterými byli členové výboru Klubu seznámeni. Je překvapivé, že ačkoliv magistrátní encyklopedie již přišla městskou pokladnu na více než 300 tisíc korun, dokončení její realizace se asi nikdy nedočkáme.


Pardubické městské řeky opět v prodeji

obrázek k článku

Velmi žádaná publikace Klubu přátel Pardubicka "Pardubické městské řeky, mlýny a mosty" je po dotisku opět v prodeji. Zakoupit publikaci je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka v Klášterní ulici v Pardubicích nebo v eshopu Klubu přátel Pardubicka.


KLUB PŘÁTEL PARDUBICKA USPOŘÁDAL EXKURZI DO PIVOVARU

obrázek k článku

Ve čtvrtek se konala exkurze do pardubického pivovaru spojená s ochutnávkou piva. Účastníci akce byli překvapeni zejména tím, že všechny tanky ve varně byly prázdné. Věděli jste, že se pivo v pardubickém pivovaru vaří jen jednou za dva týdny? Není také bez zajímavosti, že se pro přípravu piva používá výhradně granulovaný chmel žatecký. Důvodem je, že použití granulovaného chmele zajišťuje stálou kvalitu po celý rok. Exkurzi pak Exkurze byla zakončena ve Staročeském salonku pivovaru, kde Klub přátel Pardubicka připravil pro své členy v rámci oslav 50. výročí svého vzniku, ale také jako poděkování roznašečům Zpráv KPP za jejich obětavou práci pohoštění v podobě pardubického piva a kotle pivovarského guláše.


Vilém z Pernštejna se stal Dobrodějem Pardubicka

obrázek k článku

Ve čtvrtek 11. června byly ve Staročeském salonku pardubického pivovaru vyhlášeny výsledky ankety Dobroděj Pardubicka, kterou pořádal v rámci 50. výročí svého založení Klub přátel Pardubicka a ve které mohla veřejnost uplynulé 3 měsíce tipovat osobnost, která se nejvíce zapsala do historie Pardubic. Ankety se zúčastnilo na 240 účastníků, kteří ve dvou kolech tipovali celkem 31 nejrůznějších osobností. Nejvíce hlasů od veřejnosti obdržel Vilém z Pernštejna, který se tak ziskem 63 hlasů stal s velkým náskokem Dobrodějem Pardubicka. Tento šlechtický velmož totiž na počátku 16. století udělal z Pardubic sídlo celého prosperujícího panství. Za Viléma z Pernštejna byla vybudována rozsáhlá rybniční soustava, pardubičtí měšťané dostali privilegia podobné těm, která měli obyvatelé královských měst.


Přednáška připomene květnové události roku 1945 v Pardubicích

obrázek k článku

V pořadí 243. Hovory o Pardubicku nabídnou přednášku o konci druhé světové války v Pardubicích. Přednášku si můžete přijít poslechnout ve středu 3. června od 18 hodin do sálu Jana Kašpara v přízemí staré reálky na Komenského náměstí. Vstup zdarma, široká veřejnost je zvána. Koná se v rámci festivalu ?Buď hrdý na své město? u příležitosti 50-ti let Klubu přátel Pardubicka.


Výstava v archivu prodloužena

obrázek k článku

Pro velký zájem se prodlužuje výstava připomínající nejen půl století trvající historii Klubu přátel Pardubicka. Návštěvníci zde naleznou zajímavé historické dokumenty, ale také několik desítek historických fotografií Pardubic z míst, která dnes již vypadají zcela jinak. Výstava se koná v suterénních prostorách Státního okresního archivu na Bělobranském náměstí a navštívit ji zdarma můžete až do pátku 19. června a to vždy v pondělí nebo ve středu mezi 9 a 18 hodinou, v pátek pak mezi 9 a 15 hodinou.


Pardubický Zámeček a jeho osudy

obrázek k článku

Řekne-li se v Pardubicích Zámeček, naprostá většina lidí si vybaví nacistické popraviště na východním okraji města, kde skončilo své životy 194 českých vlastenců. Málokdo však zná původ či vysvětlení idylického pojmenování pozdějšího nacistického popraviště. Publikace PhDr. Jiřího Kotyka ukazuje zajímavé osudy této městské historické památky od jejího postavení až do současnosti. Publikace se věnuje rodu Larischů, tedy rodu, který si nechal toto sídlo postavit jako lovecký zámeček v roce 1885. Zámeček pak roku 1897 kupuje rod Henckelů. I této epizodě se autor publikace věnuje. Opomenuta není ani epocha, v první polovině 30. let 20. století, kdy Zámeček vlastnil Leopold Fugger. Roku 1937 koupilo Zámeček město Pardubice. Vedení města sem umístilo jezdecké jednotky Školy důstojníků v záloze, které setrvávali až do začátku 2. světové…


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem