Posázaví - Stvořidla
Vilémovice - Stvořidla - Světlá n Sázavou. Délka trasy 14 km. Odjezd 8:01 h.ČD, návrat 18:06 h.ČD. Ved. L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Krásné duby na sever i na jih od Heřmaňáku
Klešice – Nová Doubrava – zámecký park. Délka trasy 5-6 km. Odjezd v 9:25 Bus z autob. nádr., návrat ve 14:31 (16:09) BUS. Vede M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy KPP.
typ akce: Turistické vycházky
Helfštýn
Lipník n Bečvou - hrad Helftýn - Lipník n Bečvou. Délka trasy 12 km, Odjezd 6:18 h. ČD, návrat 17:44 h. ČD. Ved. L. Kvapilová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Z Kočičího hrádku Vilemíninou stezkou
Slatiňany – hřebčín – podle Chrudimky - Bonet. Délka trasy 6 km. Odjezd BUS v 8:05 h, návrat ČD v 15:33 h. Vede M. Timarová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy KPP.
typ akce: Turistické vycházky
Přírodní park Orlice
Délka trasy 18 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 17:00 / 20:00 h. Bus + ČD. Ved. Z. Řehák. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Kategorie Leden 2022
Průvodce Městskou památkovou rezervací

Klub přátel Pardubicka vydává v těchto dnech další publikaci z edice AB-Zet Pardubicka. Tentokrát se jedná o Průvodce Městskou památkovou rezervací. Je přepracovaným a doplněným vydáním původní publikace „Staré město – Město – Město v ohradě“, která byla vydána před 20-ti lety a byla již vyprodána. Publikace je sestavena na základě článků, které psal redaktor Zpráv KPP Dr. Pavel Thein. Podrobně je zde popsána Kostelní ulice či Pernštýnské náměstí, je zde popsán vznik Zelené brány, publikace se věnuje také kostelu Zvěstování Panny Marie, Bartolomějské uličce či tzv. masným krámům a přilehlému Wernerovu nábřeží. Nechybí ani stať věnovaná Bílé bráně a věži, která stávala v místě dnešní ulice sv. Anežky České. Publikaci „Pardubice: Průvodce po Městské památkové rezervací“ vycházející v edici AB-Zet Pardubicka je možné zakoupit za 150…
Pernštejnové a Opatovický kanál

V pořadí 329. pokračování cyklu Hovory o Pardubicku pořádaných Klubem přátel Pardubicka nabídne přednášku připomínající působení šlechtického rodu Pernštejnů na Pardubicku. Povídání bude doplněno projekci filmového dokumentu Opatovickém kanálu připomínající o historii jedné z nejatraktivnějších technických památek Pardubického kraje. Akce se koná ve středu 26. ledna od 18 hodin v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup je zdarma. Z hygienických důvodů je kapacita sálu omezena. Vstup pouze se zakrytými dýchacími cestami a s dokladem o uplynutí minimálně 2 týdnů od dokončení očkování COVID-19 nebo s osvědčením o prodělání onemocnění COVID-19 v posledních 6 měsících. Účastníci jsou povinni po celou dobu účasti na přednášce mít ústa i nos zakrytá respirátorem kategorie KN95, FFP2 nebo FFP3.
K 70. výročí trolejbusů v Pardubicích

V těchto dnech si připomínáme 70. výročí trolejbusové dopravy v Pardubicích. Rádi by jsme však připomněli, že před 10. lety vydal Klub přátel Pardubicka publikaci ing. Ladislava Podivína "60 LET PARDUBICKÝCH TROLEJBUSŮ 1952 - 2012 VE VZPOMÍNKÁCH PAMĚTNÍKŮ". Publikace popisující historii trolejbusové dopravy ve městě je stále k zakoupení v kanceláři Klubu přátel Pardubicka nebo na eshopu Klubu přátel Pardubicka. http://www.kppardubicka.cz/cs/product/detail/17-ab-zet-pardubicka/37-60-let-pardubickych-trolejbusu-1952-2012-ve-vzpominkach-pametniku/
Události dvojkových let na Pardubicku

V pořadí 328. pokračování cyklu Hovory o Pardubicku pořádaných Klubem přátel Pardubicka seznámí účastníky přednášky s událostmi, které mají nějakou souvislost s Pardubicemi a odehrály se v letopočtech končících dvojkou. Například letos je tomu 70 let, co se po Pardubicích vozíme trolejbusy, je to již také 50 let, co již nestojí hotel Veselka.
Nové vydání publikace o Pernštýnském náměstí

Klub přátel Pardubicka vydává v těchto dnech druhé upravené a doplněné vydání publikace „Pardubice – Pernštýnské náměstí“, která je průvodcem po domech, architektuře a vývoji hlavního pardubického náměstí a jeho významných budov. Publikace popisuje, jakým způsobem žilo v minulosti náměstí např. v době trhů, kdy dle tržního řádu z roku 1837 bylo přesně stanoveno rozmístění jednotlivých stánků. Kolem morového sloupu se například prodávalo krupařské zboží, domácí chléb, zelenina či ovoce, směrem k Pernštýnské ulici pak prodávali řemeslníci dřevěné nádoby, košíky, koření či semena.