Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
03.07.2022 07:50

Ležáky

Vrbatův Kostelec -NS Stopy ležácké tragédie - Louka - Habroneč - Ležáky. Délka trasy 10 km. Odjezd v 7:53 hod. vlakem ČD  Návrat 15:01 hod. Bus +vlak ČD. Vedoucí L. Kvapilová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

10.07.2022 08:05

Český Šternberk

Ledečko - Český Šternberk - Rataje n Sázavou. Délka trasy 13 km. Odjezd v 8:09 hod. vlakem ČD  Návrat v 17:55 hod. ČD. Vedoucí L. Černíková. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

17.07.2022 07:30

Krajem krásných líp

Horní Bradlo - Lipka - Spálava - Libice n D. - Lhotka - Mariánské údolí - Chtěboř. Délka trasy 15 km. Odjezd v 7:30 hod. z Bus nádraží  Návrat 18:00 hod. Vedoucí Z. Řehák. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

24.07.2022 07:50

Hrad Rychmburk

Předhradí -Rychmburk -Skuteč. Délka trasy 10 km. Odjezd v 7:53 hod. vlakem ČD  Návrat 15:01 / 17:03 hod . ČD. Vedoucí P. Kožený. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

31.07.2022 07:45

NS Mydlovarský luh – Ostrá - Botanikus

Kostomlaty n. L. - zř. hradu Mydlovar - Jezero Ostrá - Ostrá Botanikus. Délka trasy 10 km. Odjezd v 7:45 hod. vlak ČD  Návrat 15:55 / 16:55 hod. ČD. Vedoucí J. Skotnica. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Zprávy KPP

PARDUBICKÉMU StOp diVAdlu BYL VYMĚŘEN JEDINÝ ROK

obrázek k článku

Narodila jsem se hercům Růženě Opravilové a Přemyslu Bečkovi v roce 1957, kdy byli v angažmá u Státního zájezdového divadla (dříve Vesnické divadlo). Ne, ta jména nejsou všeobecně známá, moji rodiče se neproslavili ani ve filmu, ani v televizi, byli jen oblastními herci, prostými dělníky divadelních prken. Ale i ti mají své tvůrčí sny a kýžené role, svou touhu po úspěchu a profesním naplnění. V tomto ohledu snad nejintenzívnější rok své umělecké kariéry zažili moji rodiče právě v Pardubicích. Byl to ale rok krátký, vždyť divadelní sezóna trvá jen deset měsíců.


NEBERTE NÁM RODÁKA aneb FRANTIŠEK HLADĚNA SE NENARODIL V PRAZE

obrázek k článku

V uplynulých týdnech proběhla řada akcí k připomenutí 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a následného období kruté nacistické pomsty za tento čin, tzv. heydrichiády. Za ta dlouhá léta bylo o tomto tématu zjištěno, napsáno a řečeno mnohé. Zejména v posledních desetiletích se historikům a badatelům daří na jedné straně objevovat dosud neznámá fakta a na druhé straně odstraňovat z celého příběhu různé omyly, mýty či nepřesnosti, které na něm postupem času ulpěly a které mnohdy silně zakořenily v obecném povědomí.


ZÁHADA DVOU KULEK

obrázek k článku

Když jsem narazil na vyhodnocení rentgenového snímku A. Bartoše, velitele paraskupiny SILVER A, zaujala mě zmínka o dvou kulkách v hlavě Bartoše. Dvě kulky? Jak to mohl udělat? Při běhu střílel na pronásledující gestapáky. Na místo, kde spáchal sebevraždu, je to z Pernerovy ulice dost daleko. Takže zbraň musela být horká. Tedy pokud ji přiložil ke spánku, musel střelit jen jednou. Jak se tedy dostala druhá kulka do hlavy? Vysvětlení se mi dostalo nedávno, kdy se mi do ruky dostala kniha Vojtěcha Šustka „Atentát na Reinharda Heydricha“, díl třetí – dokument V/75 „Dopadení Alfréda Bartoše“ (str. 624-635). Na str. 634 je výpověď Václava Gohmuse, která je velmi zajímavá. „Datum této události si přesně nepamatuji, bylo to asi v červenci jednou v neděli odpoledne (spíše večer po 19,00) šel jsem s mojí manželkou do biografu po Smilově ulici, v…


JOSEF KŘÍŽ, OBĚŤ PARDUBICKÉHO GESTAPA

obrázek k článku

Josef Kříž se narodil 21.6.1917 v Rájci nad Svitavou (od roku 1960 Rájec – Jestřebí). Zanedlouho poté se rodina přestěhovala do nového rodinného domu na Fügnerově ulici čp. 280. Jeho otcem byl Josef Kříž st. (1875-1934), vyučený krejčí, který se však řadu let živil jako listonoš u poštovního úřadu v Rájci. Několik let prožil také ve Vídni, kde bydlel m.j. v 17. okrese Hernals na Rosensteingasse č. 53 a kde se živil jako krejčovský pomocník. Ve Vídni se také 2.2.1901 oženil – jeho manželkou a matkou Josefa Kříže ml. byla Marianna rozená Malařová (1876-1956), rodačka ze Sudoměřic (u Strážnice), pracující v té době ve Vídni jako kuchařka. Později – už v Rájci – byla v domácnosti a starala se o rodinu. Kromě Josefa měli manželé Křížovi ještě starší dceru Viktorii (1902-?), která se provdala roku 1930 za mlynářského dělníka Emanuela Zouhara …


K DALŠÍM OBĚTEM ZÁMEČKU

obrázek k článku

Václav Holý, nar. 4.9.1886, obchodník s textiliemi, ruský legionář z 3. čety pluku Jana Žižky z Trocnova, bývalý sokolský závodník, člen a činovník jednoty hradecké a z Pražského předměsttí, kde byl hospodářem, pracovníkem stavebního družstva a sociálního odboru, praporečníkem. Přímá a otevřená povaha. V době heydrichiády to byla nebezpečná vlastnost. Udán, zatčen 2.6.1942 a 5.6. na Zámečku v Pardubicích popraven spolu se sty jiných Čechů a Češek. Jeho obchod vykraden, ale památka nepošpiněna. Zanechal ženu, 3 syny a dceru.


Z HISTORIE VELKÉ PARDUBICKÉ - 6. část

obrázek k článku

Základní náplní pro pardubické závodiště byly vždy dostihy crosscountry steeplechase a dostihy přes proutěné překážky. Velká pardubická vznikla díky tomu, že část naší šlechty se nechala inspirovat britským dostihem Grand National, jehož první ročník se běžel v Aintree (předměstí Liverpoolu) v roce 1837. Rok předtím se konal v Chlumci první český parforsní hon a 37 let poté se běžela první Velká pardubická. Oba dostihy byly původně skutečnými crosscountry steeplechase. Tak jako začala historie Grand National dříve, tak se také dříve tento dostih změnil a z původní formy dostihu přírodou byl přenesen na okruh. Tím přestal být původní crosscountry, ale ponechal si své překážky, takže je z poloviny klasickou steeplechase s prvky převzatými z crosscountry. Podobnou cestou se ubíral například i dostih Groote Steeplechase de Western…


LEGENDY MOTOCYKLOVÉHO SPORTU - ALEŠ DRYML starší

obrázek k článku

Aleš Dryml starší (* 10. června 1953 v Kolíně) je bývalý československý závodník, reprezentant na ploché dráze, jezdec týmu AMK Zlatá přilba Pardubice a zakladatel pardubické firmy Auto Dryml. Jeho synové jsou rovněž bývalí plochodrážní závodníci Aleš a Lukáš Drymlovi. Na mistrovství Československa jednotlivců startoval Aleš Dryml starší v letech 1974-1985, přičemž v letech 1982 a 1984 získal mistrovský titul. Na MČR družstev získal mistrovský titul v letech 1984 a 1985. Na mistrovství Československa na dlouhé ploché dráze obsadil titul národního šampiona v roce 1982. V letech 1978-1988 pravidelně startoval v kvalifikačních závodech mistrovství světa jednotlivců, do finále mistrovství světa se probojoval v letech 1980 (12. místo) a 1981 (14. místo). Na MS družstev startoval v letech 1977-1985, když nejlépe skončil dvakrát na 3. místě …


OBNOVENÍ ZLATÉ PŘILBY

obrázek k článku

Je to nejstarší plochodrážní závod na světě (www.zlataprilba.cz). První ročník se jel v roce 1929 díky iniciativě Františka Hladěny. Do začátku války se konalo celkem 9 ročníků tohoto závodu. Místem konání bylo dostihové závodiště. Teprve od roku 1964 se jezdí na plochodrážním stadionu ve Svítkově.


HONĚNÍ JELENA VE SVÍTKOVĚ

obrázek k článku

Díky laskavosti Mgr. Bromové, rozené Kramářové ze Svítkova se mně dostala do ruky rodinná památka, a sice „Rozvrh“ úhrady škod způsobených honěním jelena v roce 1880. V té době byl její prapradědeček pan František Kramář starostou obce (zvolen byl 22.4.1880 jako čtyřiatřicetiletý, aby pak po 18 úspěšných letech v úřadu rezignoval na úřad starosty dne 6.11.1898, při čemž obecní zastupitelstvo uznalo jeho blahodárnou činnost ve prospěch obce a vzdalo za tuto činnost povinné díky) a k jeho čerstvým povinnostem patřilo i rozdělení částky, kterou obec obdržela za škody způsobené honěním jelena.


PROCHÁZKA PO PARDUBICKÝCH KLIKÁCH, ZÁMCÍCH A KLEPADLECH - 3. část

obrázek k článku

Jen trochu cestování… Núbie je historická oblast mezi dnešním Egyptem a Severním Súdánem. Při svých toulkách po světě (září 1990) jsem navštívil i tuto oblast. Na „výletu“ od proslulého chrámu Ramese II. jsem vyrazil kolem Násirova jezera směr nejbližší vesnice. Fascinovaly mě nejen starověké památky ale i život zdejších obyvatel. V malé chudé vesničce, která připomínala Mitrahinu poblíž Káhiry, jsem našel zajímavé stavby. Teprve při bližším zkoumání jsem poznal, že se jedná o sýpky. Pamatuji si na velmi zvláštní závory. Byly velmi primitivní na dřevěných ručně opracovaných kůlech, jejichž účelem bylo zřejmě místní sýpky zdobit. Později jsem se dočetl, že se zdejší dveřní zámky na závorách dávaly nevěstě jako svatební dary. Průnik závory zámkem symbolizoval sexuální akt. Tehdy jsem nefotil, protože jsem políčky filmu šetřil…


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem