Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Anketa

Anketa
Zveme Vás
18.11.2018 06:45

Těsnohlídkovo údolí

Bílovice nad Svitavou – Těsnohlídkovo údolí-pomník – Resslův pomník –Spálenisko rozc. – Bílovice nad Svitavou. Délka trasy 10 km. Odjezd v 6:49 hod. hl.n (8:15 RegioJet), návrat v 16:47 hod.; 17:02 hod. h. Vedoucí J.Benda.

typ akce: Turistické vycházky

24.11.2018 14:00

Kaple sv. Trojice

Vlastivědná vycházka do oblasti Přerovska a sv. Trojice včetně kaple, o jejímž zboření rozhodli nedávno zastupitelé města. Sraz zájemců z řad veřejnosti je před budovou hlavního nádraží u informační skříňky Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Výlety do historie

25.11.2018 07:40

Ranč v Bělečku

Blešno – Bělečko – Býšť. Délka trasy 17 km. Odjezd v 7:41 z hl.n., návrat v 15:15 hod. BUS; 18:16 hod. Os. Vedoucí Z.Heranová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.11.2018 17:00

Rady v nouzi

Během přednášky budou prezentovány např. povodňové mapy Pardubic a okolí, hovořit se bude také o nástrahách toku Labe či Chrudimky. Účastníci se dozví,  podle čeho rozeznat signály sirén nebo na co nezapomenout při balení evakuačního zavazadla. Součástí budou i novodobé hrozby jako je terorismus nebo příprava domácnosti na dlouhodobý výpadek elektrické energie. Na závěr bude promítnuta série fotografií z turistických vycházek KPP. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

02.12.2018 08:00

Muzea v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav – Muzeum Škoda auto – Hrad – Letecké muzeum Met. Vlacha. Délka trasy 8 km. Odjezd v 8:01 z hl.n., návrat v 16:47 hod. Vedoucí Z. Řehák. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Kalendárium

Výstavní propagační film

Předváděný tento týden v pardubických biografech, těší se pozornosti návštěvníků a všeobecně jest usuzováno, že film velmi vhodným způsobem propaguje nejen pardubické sporty samotné, ale i příští výstavu. Film je velmi dobrý, technicky i scénicky bezvadně provedený a bude nesporně jednou z nejpelších propagací výstavy.


Železniční pluk v boji s povodní

Katastrofální povodeň, která postihla náš kraj, ohrožovala zaplavené kraje tolik, že musilo býti povoláno na pomoc vojsko. Byl to zase náš železniční pluk, který hned po slavnosti státního svátku dal se do boje proti vodní záplavě. V prvé řadě na svém technickém svičišti po obou březích Chrudimky. Všechny cvičné stavby byly zajištěny tak, aby mohly vzdorovati sebe větší záplavě a dravosti proudu. V zápětí na to okresní úřad vyžádal si asistenční oddíly železničního pluku pro ohrožená místa v povodí Chrudimky a vojáci žel. Pluku dnem a nocí střídali se v této namáhavé a krajně nebezpečné práci. Typické nákladní auto železničního pluku – pravý to veterán mezi automobily – rozvážel dnem i nocí oddíly na vzdálenější místa. Protože největší nebezpečí hrozilo lávce u Vinice, byla u lávky zřízena stálá služba, která střežila úsek od lávky…


O výdlažbu Smetanova náměstí v Pardubicích

Bylo již hodně uvažováno o tom, jak má býti nyní při dostavování okresního domu upraveno Smetanovo náměstí před okresním domem, průmyslovým museem a děkanským kostelem. Rozhodnutí má se státi v tom smyslu, že by se druhá polovina tohoto náměstí vyasfaltovala. Tak by bylo toto krásné náměstí, které bude opravdovým salonkem Pardubic, rozděleno na polovinu parkovou před divadlem a druhou polovinu hladkou (asfaltovou) před okresním domem. Z kruhů obborných se nám sděluje, že toto rozřešení by nebylo správné. Náměstí tvoří velmi pěkný celek a jeho úprava má býti řešena jednotně. Jelikož je před divadlem parčík, měl by býti i před okresním domem. Náměstí by potom bylo harmonickým celkem, který by rozdělovala hladká hlavní tepna Wills. Třídy. Prostranství před okresním domem je palácovou částí (okr. dům, museum, Anglobanka, kostel) a palácová…


Dostavba pokračuje

Generálním dodavatelem stavební dostavby Dopravního podniku je Průmstav Pardubice. Jak jsme se informovali u stavbyvedoucího Bohumila Drábka, je od začátku roku plán plněn. Celkový roční úkol Průmstavu v hodnotě HSV představuje částku 2,100,000 korun. V současné době se pracuje na dokončování drobných objektů (oplocení, betonové patky pro trolejové vedení). Hala denního ošetření a opravna byly po dokončení stavební připravenosti předány k montáži technologické části Dopravostroj Bratislava.


Pro benzín (za 2 roky ) do Cihelny

Pánové Milan Svoboda a Rudolf Bouchner z Pardubic se stali nejúspšnějšími účastníky konkursu, který byl ve středu 7. Listopadu uzavřen na Městském národním výboru v Pardubicích. Z pěti přihlášených se ho účastnili tři a předmětem byla výstavba nové benzinové stanice v Pardubicích – Cihelně. Vítězná koncepce si vyžádá asi 7 mil. Kč a má zajistit nejen prodej pohonných hmot v celotýdenním nepřetržitém provozu, ale i prodej potřeb pro motoristy, občerstvení, autoservis pro běžné závady, ubytování, možnost garážování v podzemí, mycí linku s automatickým luxem a další služby jako je WC a sprchy. Před vlastním zahájením stavby musejí vítězové dopracovat územní řízení, získat stavební povolení. Mimochodem, projekt předpokládá dvouplášťové nádrže, jaké v Pardubicích ještě nemáme. Benzinová stanice s těmito službami by měla být dána do provozu…


Koalice v Pardubickém kraji se již rýsuje

Když se vedení ODS a čtyřkoalice Pardubického kraje dohodla na podmínkách spolupráce v krajském zastupitelstvu, shodli se představitelé obou subjektů hlavně na tom, že hejtmanem by měl být zvolen lídr čtyřkoalice Roman Línek (KDU-ČSL), jeho zástupcem lídr ODS Michal Rabas. "Línek by měl být pro všechny přijatelným hejtmanem, dokáže lidem říci to, co od něj očekávají. Jako inženýr stavař a zároveň věřící člověk v sobě spojuje exaktnost technika i velkorysost a morálku. I když tak nevypadá, dokáže čelit i podrazákům," řekl jeden z nově zvolených krajských zastupitelů za ODS, který si nepřál být jmenován a připustil, že nikdo v kraji nemá takové zkušenosti a znalosti ze státní správy a samosprávy jako právě designovaný hejtman Línek. Roman Línek byl v polistopadovém období náměstkem pardubického primátora, po vítězství ODS v pardubických…


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem