Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
22.05.2021 14:00

Komentovaná vycházka Stezkou Viléma z Pernštejna

Sraz před Zelenou bránou. Koná se v rámci 500 let renesance ve Východních Čechách

typ akce: Výlety do historie

12.06.2021 14:00

Komentovaná vycházka Stezkou Viléma z Pernštejna

Sraz před Zelenou bránou. Koná se v rámci 500 let renesance ve Východních Čechách

typ akce: Výlety do historie

04.09.2021 14:00

Komentovaná vycházka Stezkou Viléma z Pernštejna

Sraz před Zelenou bránou. Koná se v rámci 500 let renesance ve Východních Čechách

typ akce: Výlety do historie

09.10.2021 14:00

Komentovaná vycházka po Zámeckých valech

Sraz na Příhrádku. Koná se v rámci 500 let renesance ve Východních Čechách

typ akce: Výlety do historie

13.10.2021 18:00

Pardubice za Pernštejnů

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Koná se v rámci 500 let renesance ve Východních Čechách

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Pamětní desky opět vycházejí

obrázek k článku Chceme vás upozornit, že právě v těchto dnech vychází dotisk a doplněné vydání v pořadí druhého sešitu edice AB - Zet Pardubicka s názvem "Pamětní desky a jiné pamětní nápisy v Pardubicích". Tato publikace vznikla na základě sbírky Miloslava Huňáčka, který sepsal všechny nápisy na pamětních deskách a pomnících Pardubicka. Publikace je rozdělena do dvou částí. V té prvé je veřejnost seznamována s nápisy na území Pardubic včetně připojených obcí, další část pak obsahuje nápisy z ostatních obcí Pardubicka. Hned na počátku seznamuje autor čtenáře s textem nápisu na bronzové desce umístěné na Zelené bráně, kde mimo jiné stojí: "Zelená brána byla postavena jako součást městského opevnění po roce 1507. Po požáru města r. 1538 ji obnovil Mistr Jiřík v pozdně gotické podobě. Předhradí s renesanční atikou je ozdobeno reliéfem Ješek z Pardubic před Milánem, vytvořeným podle návrhu M.Alše".
Dále jsou v publikaci uvedeny texty na všech deskách na Starém městě, ze kterých se dále dozvídáme, že kostel sv. Bartoloměje byl roku 1421 zničen a v letech 1507-1515 obnoven, že městská zvonice byla postavena v roce 1507 na hradební zdi nebo že Pardubice byly opevněny trojím pásem hradeb a hradebním příkopem, zasypaným roku 1912. Ve městě je zde takto popsáno na 25. pamětních desek, 16 desek významných osobností, popsáno je zde i deset pomníků včetně pomníku Bratranců Veverkových či pomníku obětem Zlaté přilby.

Mnozí například ani netuší, že u výjezdu z nádraží v Rosicích nad Labem je umístěn pomník obětem vraždy s nápisem: "V těchto místech rukou vraha zahynuli 29.VII.1963 Vladimír Drtina ve stáří 6 roků - Olín Křenek ve stáří 9 roků". V Pardubicích se dle publikace nachází také šest pomníků první světové války a 34 pomníků 2. světové války. Samostatnou kapitolu tvoří seznam a plánek významných osobností pohřbených na pardubických městských hřbitovech zvaný "Pardubický slavín". Zjistíte tak, kde je pohřben ing. Josef Perner, architekt Karel Řepa, ing. Jan Kašpar či Josef Prokop. V publikaci dále nalezneme přehled soch a křížů, či pamětních desek v připojených obcích. 

Publikaci zakoupíte v E-shopu: Pamětní desky a jiné pamětní nápisy


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem