Bledule v Králově zahradě a k pramenům Svitavy
Semanín - Králová zahrada - Psí kuchyně - Památník včelích matek. Délka trasy 16 / 7 km, odjezd 8:18 h.vlak ČD z hl.n., návrat 17:00 h. vlak ČD. Ved. Z. Řehák. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.
typ akce: Turistické vycházky
Devatero kvítí v zámeckém parku
Kostelec nad Orlicí - Častolovice. Délka trasy 6 km. Odjezd vlakem ČD z hl.n. v 8:35 h, návrat vlakem ČD v 15:27 h. Vede M. Timarová. Jedná se o turistickou vycházku tzv. tými B - tedy určenou pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Meandry struhy
Veselí u Přelouče – Lepějovice – Klenovka - Přelouč. Délka trasy 6,5 km. Odjezd vlakem ČD z hl.n. v 9:23 h, návrat vlakem ČD v 14:40 h. Vede M. Timarová. Neděle velikonoční. Jedná se o turistickou vycházku tzv. tými B - tedy určenou pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Filmy o přírodě Pardubicka
Projekce filmů zachycujících přírodu Železných hor, Natura 2000 Pardubického kraje a prezentace záchranné stanice Lipec. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského nám. v Pardubicích. Vstup zdarma, veřejnost zvána.
typ akce: Hovory o Pardubicku
Vysoké Mýto a okolí
Přírodní okruh kolem města - Rybník Velký a Malý Chobot - vrch Vinice - Bučkův kopec. Délka trasy 12/10 km, odjezd 8:07 h. vlak ČD z hl.n., návrat 15:00 / 16:00 h. vlak ČD. Ved. L. Kvapilová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.
typ akce: Turistické vycházky
Zelená brána

Jak se čtenář dozvídá hned z úvodu publikace, Zelená brána je vysoká 59 metrů, na ochoz brány, z něhož je krásný rozhled na celé město, se vystoupí po 154 schodech. V roce 1507 dal Vilém z Pernštejna obehnat město hradbami a hradebním příkopem. V místech, kde se do města vjíždělo pak včlenil do hradební zdi nové předbraní.
Publikace informuje také dnes o méně známé skutečnosti, kterou byla malba erbů. Ty byly namalovány přímo na fasádu Zelené brány v roce 1662 místním zedníkem Václavem Raysykem. O které erby šlo, naleznete právě v publikaci, o níž je řeč.
Kromě podrobného popisu brány a věže, je zde zmíněna její historie, která velmi úzce souvisela s historií celého města, kdy stejně tak jako celé město i Zelená brána byla v roce 1838 poškozena požárem. Významným byl i rok 1903, kdy bylo předbraní osazeno reliéfem Mikoláše Alše s erbovní pověstí Pánů z Pardubic.
Zajímavá je také zpráva o opravě Zelené brány, která proběhla v roce 1980, kdy značnou pozornost vyvolala konstrukce lešení, které obepínalo celou střechu věže. Kromě jiného došlo tehdy k výměně celé měděné krytiny věže. Je zde popsán postup jak, zajistit, aby střecha Zelené brány byla v následujících letech opravdu zelená.
Publikaci zakoupíte v E-shopu: Zelená brána