Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
17.04.2024 16:00

Pardubice včera, dnes a zítra

Srdečně Vás zveme akci pražské pobočky Klubu přátel Pardubicka, která se bude konat ve středu 17.dubna 2024 od 16:00 hodin klubovně Ve Smečkách 25 v Praze. Z Pardubic přijede člen Klubu přátel Pardubicka, průvodce města a znalec místopisu, zkušený a zajímavý vypravěč, pan Ing. Jiří Mareš, CSc. Připravil přednášku na téma Pardubice včera dnes a zítra.

typ akce: Pražská pobočka KPP

17.04.2024 18:00

Nálety na Pardubice

Přednáška k 80. výročí spojeneckých náletů na Pardubice v roce 1944. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenckého náměstí. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

21.04.2024 07:50

Alejí klenů kolem rybníků

 Krucemburk – Staré Ransko – Ždírec n. Doubravou. Délka 7 km. Odj. 7:53 ČD. Návrat 14:00, 16:06 ČD. Ved: Květa Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

21.04.2024 07:55

Meandry Struhy

Veselí - Lepějovice - Meandry Struhy - Bílý kopec - Kokešov – Opočínek. Délka trasy 8 km / 13 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 12:47 / 15:15 Bus MHD č.15. Ved: L. Kvapilová.  Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Členové Klubu přátel Pardubicka vyjádřili nesouhlas s revitalizací Tyršových sadů !

obrázek k článku Klub přátel Pardubicka uspořádal v sobotu 19. února zajímavou vycházku po prostoru Tyršových sadů. Na padesát účastníků této akce si přišlo vyslechnout kritické připomínky k zamýšlené revitalizaci parku, která by se měla začít realizovat v letošním roce. Jak se účastníci vycházky dozvěděli, zamýšlená revitalizace v původní podobě by však byla vlastně faktickou likvidací parku ve své podobě. Spolu s tím by mělo dojít k likvidaci mnoha velice cenných a unikátních dřevin.
Od této faktické devastace má být pozornost veřejnosti odvedena diskusemi o zachování či přesunutí pomníku rudoarmějců na okraji parku, ačkoliv ponecháním či přesunutím pomníku utrpí park daleko méně než vykácením více jak čtyř stovek stromů a stovek dalších keřů v parku.

Kácení se připravuje u dvou stovek dřevin, které mají ve výšce 1,3 metrů obvod koruny větší než 80 cm. K vykácení těchto dřevin musí být vydáno povolení. Dalších zhruba 200 stromů, které mají ve výšce 1,3 metrů menší obvod než 80 cm, může být vykáceno bez jakéhokoliv povolení. To samé platí pro nádherné keře, kterých je v parku také několik stovek. To vše má být nahrazeno pouze 120-ti dosázenými stromy. Z parku by tak měly zmizet všechny jehličnany, které zabezpečovaly zeleň i v podzimním a zimním období. Zmizet by měly také tisy, jejichž sbírka osmi taxonů je unikátní v celé Evropě. Vykácet se mají i unikátní platany i malé cypřiše, břízy i osiky.
Jak se účastníci sobotní přírodovědné vycházky dozvěděli, tak velké snížení počtu dřevin bude mít za následek změny vodního stavu v parku. Jak je totiž známo, Tyršovy sady trpí vysokou hladinou spodní vody. Tu odčerpávají právě stávající stromy, kterých je zde dostatek. Po takto razantním snížení počtu dřevin zákonitě dojde k většímu zavodnění parku. Současný plán revitalizace, která je faktickou devastací parku, pochází z návrhu ateliéru „Zahrada nad Metují“ ing. Jiránka a jeho kolektivu. Téměř všichni účastníci sobotní vycházky se podepsali pod petici, která protestuje proti zamýšlenému neuváženému kácení dřevin v Tyršových sadech.

O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem