Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
24.11.2019 07:40

Vojenský výcvikový prostor Milovice

Všejany – Milovice – Lysá nad Labem. Délka trasy 13 km. Odjezd v 7:41 hod. vlakem z hl.n., návrat 15:55 hod. (16:55 hod.) vlakem ČD. Vedoucí P. Kožený.Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. 

typ akce: Turistické vycházky

27.11.2019 18:00

Pardubice černobíle

Série několika krátkých původně celuloidových filmů, které byly digitalizovány zásluhou Klubu přátel Pardubicka nabídne unikátné záběry na Pardubice.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

V květnu se rozběhne festival "Buď hrdý na své město" naplno

obrázek k článku Klub přátel Pardubicka si v letošním roce připomíná půl století své existence. Po celý rok tak pořádá na tři desítky akcí pro veřejnost, kterými chce toto výročí oslavit. Například hned 1. května bude zahájeno druhé kolo ankety Dobroděj Pardubicka, ve které hledáme osobnost Pardubicka, které tomuto regionu nejvíce prospěla. V pondělí 4. května pak bude v prostorách Státního okresního archivu na Bělobranském náměstí zahájena výstava připomínající půl století existence Klubu přátel Pardubicka. Vystaveno zde bude také několik desítek historických fotografií starých Pardubic. Výstava potrvá do konce května. V sobotu 9. května ve 14 hodin je veřejnost zvána na procházku po pardubickém Slavínu - hrobech významných osobností Pardubic doplněnou odborným výkladem historika PhDr. Jiřího Kotyka.

O týden později – v sobotu 16. května - je od 14 hodin veřejnost zvána ke kostelu sv. Jiljí v Pardubičkách na akci nazvanou Vinice 2015, jejímž cílem je nejen připomínka 50. výročí založení Klubu přátel Pardubicka, ale také připomínka 720. výročí první dochované zmínky o Pardubicích. Součástí akce bude mimo jiné i výsadba „páru dubů“, z nichž jeden bude vysazen jako Strom Klubu přátel Pardubicka. Opomenout nelze ani přednášku, která připomene pardubické starosty a primátory od dob Pernštejnů až do 20. století, která se bude konat ve středu 6. května od 18 hodin v sále Jana Kašpara ve staré reálce, ve čtvrtek 21. května je pak veřejnost zvána na besedu s primátorem města Martinem Charvátem a jeho náměstky, která se bude konat také v sále Jana Kašpara. Na sobotu 23. května je pak připraven autobusový zájezd do Litomyšle a o týden později se bude konat vycházka nazvaná „Tajemné Pardubice“, jejíž účastníci budou mít možnost prohlédnout si podzemní prostory kostela Panny Marie na Komenského náměstí, protiatomový kryt pardubického zámku a zdymadlo na Labi. Ovšem tyto dvě akce jsou pouze pro předem přihlášené účastníky. V červnu pak budou lákadlem dozajisté výlet historickým trolejbusem po zajímavých místech Pardubic, exkurze na pardubické mezinárodní letiště, přednáška o květných událostech roku 1945 v Pardubicích nebo exkurze do pardubického pivovaru spojená s vyhlášením vítězů ankety Dobroděj Pardubicka. O všech výše uvedených akcích Vás budeme v průběhu května podrobně informovat


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem