Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
25.08.2019 07:40

Rock hospoda V Prdeli

Kostomlaty n.Lab.– Nymburk– Poděbrady. Délka trasy 15 km. Odjezd v 7:41 hod. vlakem z hl.n., návrat v 16:02 vlakem. Vedoucí P. Kožený. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

14.09.2019 14:05

Pardubické báje a pověsti

Během komentované vycházky se účastníci dozvědí např, zač je v Pardubicích perník, jak to bylo s podzemní chodbou na Kunětickou horu nebo více o čertíkovi na balustrádě morového sloupu v Pardubicích. Sraz účastníků je před Zelenou bránou. Provází Helena Řehounková. 

typ akce: Výlety do historie

15.09.2019 06:20

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Teplice nad Bečvou – Hranická propast – Zbrašovské jeskyně – Hranice na Mor. Délka trasy 9 km. Odjezd v 6:23 hod. vlakem z hl.n., návrat v16:39 hod. vlakem ČD; 17:12 Rj (odjezd z Hranic na Moravě 15:19 h.- jízdenku zakoupit předem). Vedoucí Z. Heranová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

15.09.2019 14:00

Architektura Pardubic první poloviny 20. století

Během komentované vycházky účastníci navštíví např. Automatické mlýny, domy na Čechově nábřeží, zajímavé stavby na Olšinkách, na náměstí Republiky, třídě Míru nebo v okolí náměstí Legií. Sraz účastníků je na náměstí Legií.

typ akce: Výlety do historie

15.09.2019 17:00

Historie pardubických mlýnů aneb Od Valchy po Winternitze

Přžednáška konaná v Domě U Jonáše. Akce pořádaná ve spolupráci s Východočeskou galerií Pardubice v rámci Dnů evropského dědictví.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

Z činnosti pražské pobočky KPP

obrázek k článku Činnost naší pobočky v Praze se po letech na konci minulého roku obnovila. O ustavující schůzi v říjnu 2008 jsme už referovali. V letošním roce se naši členové v Praze sešli už 8. ledna. Příjemnou okolností této schůze byla přítomnost členů klubu přítel Přelouče. Tento klub rovněž působí v Praze a sešel se s našimi členy na společné schůzce. Došlo k dohodě o trvalé spolupráci a do budoucna se oba kluby budou v Praze scházet společně. Budou rovněž přispívat každý svým dílem do společného programu a společných akcí. Na lednovém setkání byla hlavním bodem programu přednáška o zaniklé pardubické čtvrti Karanténa. Přednášejícím byl Jan Řeháček, člen výboru našeho klubu. Výklad doprovodil promítáním obrázků z notebooku. Celá řada přítomných členů obou klubů sami zaniklou Karanténu znali a pamatovali a také přispěli v navazující besedě se svými poznámkami a vzpomínkami. Byla to pro ně exkurse do jejich mládí.
V dalším jednání pak byl schválen plán činnosti spojených klubů na rok 2009. Naši rodáci - pardubičtí a přeloučští - si na duben plánují zajímavou přednášku p.Ing. Jana Závodského, CSc o architektonických skvostech Přelouče. Členové obou klubů chtějí podle svých možností aktivně se zapojit do záchrany těchto památek. Na červen je plánována přednáška a beseda Pavla Svitáka o historii letectví na Pardubicku. Už nyní se pražská pobočka těší na říjnovou přednášku a setkání s p. Dr. Kotykem, který má vyprávět o historii vzniku republiky a událostech roku 1918 na Pardubicku

Na prosinec se připravuje předvánoční setkání -koncert přeloučského pěveckého sboru Förster, který proběhne v Národním domě na Vinohradech. Pobočka v Praze jedná se rovněž se slavným Pardubickým rodákem, druhým českým přemožitelem kanálu La Manche - Novákem - který projevil velkou ochotu podělit se o své zážitky a vzpomínky. Velice zajímavou přednášku o své mnohaleté práci v Japonsku chystá dále pardubický rodák Ivo Štolc. Je tolik témat o Pardubicích i o Přelouči, nad kterými se naši pražští kolegové rádi setkají a rádi si o nich popovídají ! Stejně jako pro nás, kteří bydlíme v Pardubicích jsou takové schůzky často návratem do vlastního dětství a do nejkrásnějších období života. Společné schůzky obou klubů v Praze tak velice šťastně vzájemně obohatilo svoji činnost. Tož popřejme našim rodákům a přátelům v Praze, ať se jim jejich aktivity daří a ať jsou pro ně milým osvěžením jejich života a pro Pardubice i pro Přelouč ať jsou rodáci v Praze důležitým, prospěšným a vítaným spojencem a příznivcem a podporovatelem na půdě našeho hlavního města.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem