Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
10.11.2020 18:00

Pardubice černobíle

Projekce unikátních černobílých filmů zachycujících Pardubice na filmovém pásu. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

25.11.2020 18:00

Cestopisné putování po Švýcarsku

Cestopisné promítání Jaroslava Nováka. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

09.12.2020 18:00

Regulace řeky Labe na Pardubicku v první polovině dvacátého století

Přednáška T. Jandy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Baťa postaví v Pardubicích veliký palác

obrázek k článku
Baťa koupil dům na Wilsonově třídě naproti Roln. Družstvu, kde je dnes řada živnostenských nájemníků (Mach, Kopřiva, Brumlík atd.). Dům koupil od nynějšího majitele řezníka Krba za 1.300.000 Kč. Baťa tu přistoupí k vybudování velikého železobetonového paláce o 6 poschodích. Ke stavbě bude přikročeno v nejbližší době, neboť palác bude do výstavy hotov. Baťa tu umísí prodejny obuvi, správkárny, dále tu bude prodávat jiné své výrobky, jako kola, automobily, obleky apod. Bude to znamenat pro Pardubice veliké oživení Wilsonovy třídy, ale také současně značnou změnu v podnikání, neboť tento Baťův ohromný podnik velmi zasáhne do zdejších živností. Při stavbě paláce dojde též k odstranění knihkupeckého kiosku Liebichova, který by tu překážel. Majitelům firmy Liebichovy dostane se velkého odstupného a knihkupectví bude umístěno jinde. Není dosud rozhodnuto, kde. Rovněž živnostníkům, kteří bydlí v dosavadním domě, dostane se odstupného, ježto se budou musedi přesídliti. Již se pracuje na plánech pro tento moderní obchodní palác.

O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem