Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
09.08.2020 08:00

Cesta husitských hejtmanů

Bahno – Chlístovice – Sion – Polanka – Malešov. Délka trasy 10 km. Odjezd v 8:00 h vlakem ČD z hl.n., návrat v 16:02 hod. vlakem ČD. Vedoucí J. Skotnica. pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

16.08.2020 09:00

Žulová stezka

Skuteč – Žulová stezka – Vrbatův Kostelec – Podskala – Chrast u Chrudimi. Délka trasy 12 km. Odjezd v 9:03 h vlakem ČD z hl.n., návrat v 15:01 hod. (16:07 h.; 17:03 h.) vlakem ČD. Vedoucí L. Kvapilová. pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

23.08.2020 06:00

NS Údolím Šembery a kosteleckými lesy

Český Brod – Tuchoraz – NS Údolím Šembery – Kostelec n. Č. lesy. Délka trasy 13,5 km. Odjezd v 6:00 h vlakem ČD z hl.n., návrat v 16:02 hod. BUS+ČD. Vedoucí O. Svobodová. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

30.08.2020 08:20

Pivovar Třebovský mlýn

Česká Třebová – pod Skuhrovem – Dlouhá Třebová. Délka trasy 12 km. Odjezd v 8:23 h vlakem ČD z hl.n., návrat v 14:55 hod. (15:17 hod.) ČD. Vedoucí P. Kožený. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

13.09.2020 07:50

Údolím Doubravky

Bílek - NS Údolí Doubravky - Chotěboř. Délka trasy 11 km. Odjezd v 7:53 vlakem ČD z hl.n., návrat 16:07 vlakem ČD. Vedoucí: J. Skotnica. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

ŽIJÍ MEZI NÁMI - Mgr. Jiří Štěpánek

obrázek k článku 2. února t..r. oslavil své 80. narozeniny náš vážený a milý redakční kolega Mgr. Jiří Štěpánek (nar. 1937 v Pardubicích). Maturoval roku 1955 na zdejším gymnáziu (tehdy JSŠ). Je absolventem Vysoké školy pedagogické v Praze, učitelská aprobace dějepis a zeměpis. Jako učitel působil poté od roku 1960 v Pardubicích na základních školách v ulici Gorkého a Štefánikova (tehdy SNP) a od roku 1970 na ZŠ v Pardubicích-Ohrazenici, kde v letech 1990 - 2000 byl také ředitelem.

K jeho zájmům patří dlouhodobě historie. Hlavně novodobé dějiny 20. století - především historie obou světových válek, ale také dějiny Sokola i sportu (jeho maminka byla dlouholetou sokolskou činovnicí). Jako člen Československé obce legionářské se i v důchodu spolupodílí na akci "Battlefield J. Potůčka" v Pardubicích-Trnové (branný závod základních a středních škol) a na pietních akcích tamtéž. Zde se také - ve spolupráci se VII. pardubickým obvodem - podílí na besedách se žáky škol o protinacistickém odboji a heydrichiádě na Pardubicku. Na uvedená témata publikuje i v našich Zprávách (vytváří zde též rubriku "Přečetli jsme ...) a ve Vlastivědných listech.

            Je spoluautorem publikací "SILVER A  a heydrichiáda na Pardubicku" (vyd. EV Pardubice 2012) a pamětních almanachů "150 let pardubického Sokola" (Ab-Zet Pardubicka, vyd. KPP 2013) a "120 let Sokolské župy Východočeské-Pippichovy" (vyd. uvedená župa 2016).

            Osobně jsem Jiřího poznal jako učitel dějepisu při odborných soutěžích mladých historiků pro ZŠ a zjistil jsem, že má podobné zájmy jako já. Četli jsme tenkrát stejnou literaturu faktu o druhé světové válce (např. práce M. Ivanova) a po roce 1989 jsme se sblížili i na společných poradách ředitelů ZŠ (které spoluorganizoval) a České školní inspekce, kde jsem tehdy pracoval. Přizval jsem rád Jiřího do redakční rady ZKPP, kde je stále aktivní posilou. Chci mu poděkovat i za velkou pomoc při vzniku mé knihy o H. a V. Krupkových, kde velmi obětavě přepsal můj text na počítači pro EV v Pardubicích. Také se pravidelně u něj scházíme - ještě s přítelem dr. R. Brožem a občas i s rychnovským kolegou L. Pařízkem - na t.zv. domácích sympoziích, kde při dobrém vínku rádi probíráme novinky z oboru historie, jež nás všechny zajímá. Jiří je tady vždy pozorným hostitelem. Znám dobře i jeho bratra (stále cvičícího Sokola) a syna Martina, u nějž jsme s manželkou ve Vysokém nad Jizerou strávili pěkné letní prázdniny. Martin podědil z otcovských genů také zájem o historii.

            Milý Jiří! Přeji Ti za sebe i redakční radu hlavně pevné zdraví do dalších let a děkuji Ti za Tvé trvalé přátelství.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem