Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad – Václavské nám. – Zámecký park – Strašidelná jeskyně – Kyšperk - Letohrad. Délka trasy 6 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 15:56 h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

26.05.2024 07:05

Nová rozhledna Hamštejn

Malá Skála - Besedické skály - Koberovy - rozhl. Hamštejn - rozhl. Kozákov - Semily. Délka trasy 16 km. Odjezd 7:05 h.  ČD, návrat 16:55 h. ČD. Ved: Z. Řehák. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

26.05.2024 07:50

Nivou Doubravy

Bílek – Sobiňov – Zahájský rybník – Hlína - Sobiňov. Délka trasy 7 km. Odjezd 7:53 h. ČD, návrat 14:00, 16:06 h ČD. Ved: A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

OHLÉDNUTÍ ZA BRONZOVÝM JANEM KAŠPAREM

obrázek k článku Bronzová socha Jana Kašpara byla instalována v centru Pardubic 28.prosince 2016 a slavnostně přivítána mezi námi 16.ledna 2017. Vztyčení této sochy na třídě Míru považuji svým způsobem za historickou událost. Tento dluh vůči průkopníkovi českého letectví jsme ale splatili až skoro 90 let po jeho smrti. Cesta k této soše byla komplikovaná. V květnu 2011 jsem u příležitosti 100. výročí nejslavnějšího Kašparova letu z Pardubic do Prahy navrhl na zasedání Zastupitelstva města Pardubic postavit důstojnou sochu prvního českého letce na místě jeho rodného domu, dnes již neexistujícího hotelu Veselka, na jehož dvoře Jan Kašpar také začínal s konstrukcí letadel. Záměr postavit sochu slavného letce byl provázen různými zvraty. Teprve 31.března 2016 jsem mohl předložit na zasedání zastupitelstva města definitivní návrh usnesení na vytvoření sochy akademickým sochařem Františkem Bálkem. Usnesení bylo velkou většinou hlasů přijato. Za pouhých devět měsíců pak bylo toto náročné dílo zhotoveno a instalováno na třídě Míru.

Jsem rád, že po více než pětiletém úsilí se nakonec podařilo záměr zrealizovat. Můj dík patří všem zastupitelům, kteří hlasovali pro návrh. Za intenzivní podporu záměru patří uznání zejména primátorovi města Martinu Charvátovi, který svůj zájem na realizaci potvrdil i vysokým osobním finančním darem. Dík patří i všem dalším dárcům v čele s praneteří Jana Kašpara paní Evou Perrovou a zástupcem Svazu letců České republiky a spoluzakladatelem Aviatické pouti panem Jaroslavem Jandou. Poděkování si určitě zaslouží Společnost Jana Kašpara se svými představiteli Jiřím Kotykem a Janem Doležalem za uspořádání akce „Dar na sochu ing. Jana Kašpara“, i klenotník pan Pavel Lejhanec za spolupráci. Dík také patří životopisci Jana Kašpara Pavlu Svitákovi, Milanu Hüblovi z Klubu přátel Pardubicka, pracovníkům magistrátu města, za které jmenuji alespoň Miroslava Čadu, dále norimberské slévárně i zhotovitelům osvětlení díla. Za vstřícnost si zaslouží poděkování Jaroslav Menšík, starosta prvního pardubického obvodu, ve kterém socha stojí. Hlavně ale musím poděkovat autorovi sochy Františku Bálkovi a jeho spolupracovníkům – manželce Dagmar jako organizátorce a architektu Lukáši Obršálovi, který stál i jako model při vzniku díla.

            Socha se lidem líbí, je pěkné, že jsou s bronzovým letcem v přímém kontaktu, mohou se ho dotýkat, nebo mu podat ruku. Návštěvníci města si možná v prohlubni uprostřed vrtule najdou magické místo, na které si sáhnou v naději, že se zase do Pardubic vrátí. Věřím, že moderní socha Jana Kašpara v mírně nadživotní velikosti, s velkou vrtulí a časovou osou, připomínající důležitá data ze života letce, bude zdobit třídu Míru desítky a možná i stovky let, bude místem setkávání lidí a i příštím generacím bude připomínat tuto významnou pardubickou osobnost.

kašpar


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem