Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Stálá výstava, dosud málo známá

obrázek k článku Před třemi lety, v souvislosti s úpravami pardubického židovského hřbitova, bylo zvažováno i využití prakticky nepoužívané obřadní síně. Po provedené rekonstrukci osvětlení a prvých pokusech zde instalovat několik panelů s židovskou tématikou padlo rozhodnutí. Pokusit se i v amatérských podmínkách v prostorách postupně instalovat stálou expozici s názvem „Z historie, života a utrpení Židů na Pardubicku".
Začátky nebyly lehké. Hledání a studium materiálů, kterých bylo ve Státním okresním archivu poskromnu, si vyžádalo spoustu času. K této ochotné pomoci se připojilo i Východočeské muzeum a zvláště jeho odborná pracovnice paní Halbrštátová. Mnoho času bylo nutno vynaložit na korespondenci, s dnes již ojedinělými pamětníky. Tak se podařilo získat zcela ojedinělé dokumentační materiály od pardubické rodačky paní L. Schánělové - rozené Pilné. Jiným získaným dokumentem byl zcela náhodně zachráněný deník židovské dívky Hany Adlerové z Vysokého Mýta líčící její časté pravidelné návštěvy v Pardubicích a vnitřní pocity. Zahynula a s ní stovky dalších.

Významnou a neocenitelnou pomoc v postupném rozšiřování původní malé výstavky poskytl Památník Terezín - muzeum Ghetta a jeho pracovnicí. Díky nim lze dnes již na sedmi panelech spatřit desítky dokumentů a fotografií z tohoto období utrpení stovek Židů z Pardubic a dalších míst okresu. Nemalou pomoc poskytlo a dále poskytuje Židovské muzeum v Praze. Tak se výstavka postupně měnila na stálou výstavní expozici. Dnes po ukončení plné rekonstrukce obřadní síně a dík podpoře Magistrátu města Pardubic mohlo dojít i k instalaci prvých čtyř výstavních vitrín s vnitřním osvětlením, k obohacení o další panely. Dnes v těchto vitrínách a na dalších 25 panelech umožňuje výstava návštěvníkům shlédnout mnoho desítek dokumentů a fotografií. Od základů judaizmu, fotografií parochetů - chrámových oponek z pardubické synagogy, ukázek z děl MUDr. V. Vohryzka (čelného představitele českých židů), či St. Schulhofa až po současnost. Na výstavě je samozřejmě i informační služba a prodej pohledů z židovského hřbitova a výstavky. Výstava je otevřena vždy v době otevírání hřbitova pro veřejnost a shlédlo ji již řada návštěvníků. Pro mnohé je však stále neznámá a návštěva je pak pro ně určitým překvapením. Přitom jistě tato amatérská práce nemůže být srovnatelná s jinými, profesionálními výstavami a jistě má některé chyby a nedostatky. Lze věřit, že postupem času se je podaří odstranit. Rozšiřování a zkvalitňování výstavy je však odvislé od další odborné spolupráce a pomoci i získání dalších materiálů od pamětníků i pozůstalých. Věřme, že stálá expozice na židovském hřbitově v Pardubicích přivítá další návštěvníky zejména z řad studentů a žáků škol z celého okresu. Budou vítáni správou hřbitova. Ta nevybírá žádné vstupné, je však vděčna za každý dar pro údržbu a úpravy hřbitova i výstavy.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem