Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

15.05.2024 18:00

Stavební vývoj Pardubic

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

PŘEDKOVÉ ing. JANA KAŠPARA

obrázek k článku V souvislosti s naším prvním letcem Ing. Janem Kašparem bývá zmiňován jeho otec, „sportovec, řadu let předseda pardubického cyklistického klubu", „jeden z prvních absolventů pardubické reálky", „student pražské techniky, kterou však nedokončil", „majitel hotelu Veselka a dalších realit". To je asi vše, co o něm dosavadní letecké i neletecké publikace uvádějí. Je to dosti málo. Stejně stručný je i údaj, že jeho stejnojmenný děd František Kašpar přišel na Veselku r. 1802.
Ucelená pozůstalost Františka Kašpara neexistuje, a tak pátrání po údajích o něm i o celém rodu Kašparů je poměrně obtížné a časově značně náročné. I tak lze přeci jen podat obraz poněkud bohatší, ač chybí četné údaje, z nichž některé jsou jistě uloženy ve východočeských i jiných archívech.

Začneme tedy tím, odkud se rod Kašparů do Pardubic dostal, neboť to není rod původně pardubický. Přišel sem totiž až zmíněného roku 1802, kdy sezemický hostinský František Kašpar, aviatikův praděd, zakoupil Veselku. Ze Sezemic do Pardubic není daleko, aviatikův děd Jan Křtitel Kašpar se však narodil téhož roku 1802 (3. června) ještě v Sezemicích. Prozatím není známo, kdy byli Kašparové přijati za pardubické měšťany.
Jan K. Kašpar se oženil 4. srpna 1834, zemřel 17. 2. 1874. Údaje o jeho případných sourozencích nejsou zatím k dispozici.
Poněkud bohatší údaje se podařilo získat k osobnosti aviatikova otce. František Kašpar (v zatím známém historickém úseku toho jména druhý) se narodil v Pardubicích dne 22. dubna 1848. Jak je všeobecně známo, měl sestru Marii, narozenou 8. října 1859, provdanou za inženýra Františka Čiháka. Měl však také dva bratry: Bedřicha, narozeného 4. března 1852, a Jindřicha, narozeného 2. července 1853. První z nich, Bedřich, opakoval I. ročník pardubické reálky, 20. února 1866 však ze školy odešel. Nejmladší Jindřich studoval dva roky reálku v Hradci Králové, ve školním roce 1868/1869 přešel do Pardubic. Údaje o středoškolském studiu Františka II. Kašpara jsou prozatím neúplné. Na pardubické reálce totiž studoval pouze čtyři roky, ač škola byla šestiletá. Poprvé ho tu nalézáme ve školním roce 1860/1861 ve druhém ročníku a není známo, kde studoval ročník první. V katalogu žáků je jako budoucí povolání uvedeno hospodářství. Ještě III. ročník absolvoval na zdejší, tehdy ještě nižší reálce (1861/1862). Ve studiu pak pokračoval na reálce v Kutné Hoře (1862/1863 až 1863/1864). Na pardubickou reálku, mezitím změněnou na vyšší, se vrátil v roce 1864/1865, znovu však do pátého ročníku, který již navštěvoval v Kutné Hoře. Nepatřil k vynikajícím studentům, občas měl neomluvenou absenci (záškoláctví?), v tomto pardubickém pátém ročníku dělal reparát z matematiky. V pololetí IV. ročníku (1865/1866) měl sníženou známku z mravů, pro „drzé chování a zanedbávání služeb Božích".
V souvislosti se studiem Františka II. Kašpara na pardubické reálce se ozřejmuje, proč si jeho sestra Marie vzala Františka Čiháka, pocházejícího z Vraclavi u Vysokého Mýta (jehož otec měl v té době řeznickou živnost v Janovicích u Vysokého Mýta): František Kašpar a František Čihák studovali společně V. a VI. ročník pardubické reálky. Zřejmě se v té době sblížili, čemuž napovídá i to, že oba v VI. ročníku jako budoucí povolání shodně uvedli „hornictví", Marii Kašparové bylo tehdy pouhých šest let, zdá se však pravděpodobné, že bývalí spolužáci se stýkali i dále.
O vysokoškolském studiu Františka II. Kašpara postrádáme, alespoň prozatím, hodnověrné zprávy, i o počátcích jeho vstupu do praktického života. Rozhodně však o něm můžeme říci více, než se dosud běžně uvádělo, ovšem poněkud více údajů o něm nacházíme až v první polovině 80. let, v době, kdy již spravoval rodinný majetek, n Je zapomenutým faktem, že František II. Kašpar byl po více let (s několika kratšími přestávkami) porotcem krajského soudu v Chrudimi. Již to samo hovoří o tom, že se nejednalo o osobnost bezvýznamnou. Poprvé ho jako porotce můžeme doložit pro první pololetí roku 1883, naposledy pro první pololetí 1903.
23. května 1883 (tehdy byly jeho synu Janovi tři dny) byl František Kašpar zvolen za náhradníka pardubického obecního výboru. Bylo to poprvé, kdy výrazněji vstupoval do života města.
V druhé polovině osmdesátých let se František Kašpar stal členem cyklistického klubu v Pardubicích. Závodů se však zřejmě jako aktivní závodník nezúčastňoval, přeci jen mu už bylo okolo 40 let. 30. března 1889 byl zvolen do výboru klubu, roku 1890 se stal jeho předsedou. Tím byl zřejmě do konce dubna 1892; na počátku května toho roku se předsedou klubu stal Artur baron Kraus a František Kašpar byl zvolen místopředsedou. Tuto funkci vykonával do roku 1893.
František II. Kašpar byl po jistou dobu činný i politicky. V květnu 1889 byl mezi svolavateli ustavující valné hromady organizace národní strany svobodomyslné (mladočeské) pro okres pardubický; valná hromada se konala 26. května. 28. července pak byl zvolen do volební komise strany. Ve volbách, konaných 7. září, byl ve II. sboru zvolen do obecního zastupitelstva, v I. sboru za náhradníka. V obecním zastupitelstvu pracoval v odboru pro polní hospodářství.
18. února 1893 byl František Kašpar zvolen za městského radního. V květnu 1896 je uváděn jako důvěrník mladočeské strany, a v temže měsíci byl znovu zvolen do obecního zastupitelstva. 10. června 1896 se stal III. radním pardubickým. Na starost dostal lesní hospodářství (byl předsedou odboru). Pracoval též v komisi osvětlovací. Mezi čelné představitele mladočeské strany patřil Fr. Kašpar ještě na podzim 1899. Po roce 1900 však jeho veřejná aktivita klesá a zřejmě se pak věnoval především správě rodinného majetku. Do 90. let také spadá období velké Kašparovy ekonomické aktivity. Hotel Veselka tehdy často pronajímal. Na počátku 90. let byl členem výboru pardubické Občanské záložny (potvrzen do výboru v květnu 1893), v prosinci 1893 zvolen do nově ustavené správní.rady pardubického akciového pivovaru. Do správní rady pivovaru znovu zvolen v únoru 1895 a potvrzen v prosinci 1895, v prosinci 1896, v listopadu 1897 a v prosinci 1899.
Též roku 1895 se stal podílníkem akciového cukrovaru v Pardubicích. V září 1896 se stal členem jeho správní rady. V dubnu 1896 vystoupil ze správního výboru občanské záložny. Znovu byl do něho navržen v dubnu 1900, nevíme však, byl-li zvolen.
Ač uvedené údaje jsou jen útržkovité, dokládají, že František II. Kašpar byl významnou osobností pardubického života nejen hospodářského, ale i sportovního a politického. V době, kdy začal Jan Kašpar létat, byl již otec František stárnoucím mužem -bylo mu 62 let, a to byl v té době poměrně vysoký věk. Je nepochybné, že přesto nalezl pro synovy aviatické snahy velké a mladistvé pochopení a k řadě leteckých akcí přispěl výraznou podporou finanční i morální. Jeho odchod na jaře 1913 poznamenal synovu leteckou kariéru vskutku nešťastně - znamenal definitivní konec aktivní letecké činnosti Ing. Jana Kašpara, který nedlouho před otcovou smrtí, ještě na přelomu února a března toho roku, chystal zástavbou nového, silnějšího motoru Argus 100 svůj jednoplošník pro účast v připravované letecké soutěži Pardubice -Praha. Rod Kašparů, ač „přistěhovalecký", sehrál zřejmě v moderní pardubické historii větší úlohu, než si běžně uvědomujeme. A to i přesto, že aviatikovou smrtí na počátku března 1927 z města po 125 letech opět mizí.

Prameny:
Katalogy /Seznamy žáků veřejné městské reálné školy v Pardubicích 1858 -1869 Pardubický tisk: Pernštýn, Pardubické noviny, Neodvislé listy. Pardubický ohlas, 1880 -1905 Roční zpráva městské veřejné vyšší reálné školy v Pardubicích, roku 1866 Výpisy z matrik rodiny Čiháků, asi 1940
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem