Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

ODEŠLY LEGENDÁRNÍ OSOBNOSTI VČD V PARDUBICÍCH

obrázek k článku Odešel Petr Skála Po dlouhé nemoci zemřel 2. dubna 2004 velký herec Petr Skála, který téměř padesát let patřil k oporám souboru pardubického divadla.

Narodil se 17. srpna 1925, vystudoval reálné gymnázium, za války působil v Severočeském a Orlickém divadle, po osvobození vystřídal několik angažmá v Poděbradech, Kutné Hoře, Karlových Varech a Praze. Do Východočeského divadla nastoupil v roce 1955 a zůstal mu věrný až do konce života. Z bezpočtu rolí ztvárněných na prknech pardubického divadla připomeňme alespoň Krále Leara, Willyho Lomana ve Smrti obchodního cestujícího, Jaga v Othellovi, Richarda III., Tomáše Becketa, Loftera, Karla IV. v Noci na Karlštejně, Plukovníka Pickeringa v Pygmalionu nebo Ivara Bodde v Nápadnících trůnu. Jeho poslední rolí měl být Kardinál Wolsey v nedávno uvedeném dramatu Člověk pro každé počasí, tuto roli již Petr Skála vzhledem ke svému zdravotnímu stavu odmítl. Svou lásku k divadlu a divákům vyjádřil slovy: „Mým patrně nesplnitelným snem je ve sto letech vylézt na jeviště, říci divákům dobrý večer a pak se jít opít. Jsem abstinent, stačila by mi půldecka“.

Zemřel populární herec Jiří Císler

Ve věku 76 let 17. 4. 2004 zemřel herec, režisér, hudebník a dramatik, mistr sarkasmu a legendární bavič Jiří Císler. Informovala o tom jeho manželka Magdalena. Císler byl známý především prostřednictvím filmu a televize i díky působení v divadle Semafor, Ateliér a Činoherní klub.

Režíroval první a nejpopulárnější verzi Kytice v Semaforu s Josefem Dvořákem v hlavní roli. Svou životní roli našel v televizním seriálu Inženýrská odysea. Spolupráci s Luďkem Nekudou v jeho pořadu Sešlost, v němž podle názoru mnohých oba excelovali, ukončila kolegova tragická smrt v roce 1988.

Císler v roce 1990 založil v Praze zřejmě první českou soukromou divadelní scénu po pádu komunismu. Nazval ji Hravé divadlo, ale po roce musel projekt ukončit. Později zanechal i hraní. Tisk v posledních letech spekuloval, že ho postihla Alzheimerova choroba. „Zemřel v důsledku této nemoci“, potvrdila tyto informace Císlerova manželka, podle níž byl v péči domácí hospicové služby.

„Prožil jsem hodně a nadělil si několik životů. Na rozdíl od jiných, kteří žijí jen jeden život, a není to k životu ani k smrti“, prohlásil prý herec v době, kdy se jeho počínající choroba ještě naplno nerozvinula. Kolegové ho považovali za skvělého člověka i dobrého kamaráda. Kvůli své otevřenosti však měl vždy i dost nepřátel.

Narodil se 4. února 1928 v Českých Budějovicích a vystudoval obchodní akademii. V Jihočeském divadle začínal jako houslista a na housle hrával ještě dlouho poté, co ho režisér Miroslav Macháček nejen „vytáhl“ z orchestřiště na jevišti, ale naučil ho také hrát a režírovat. Císler působil v operetě i opeře, až nakonec zakotvil v činohře.

Začátkem 60. let byl v Praze v Divadle na Fidlovačce, pak prošel divadly v Pardubicích, Mladé Boleslavi a Ústí nad Labem. Do Prahy se vrátil začátkem 70. let. Zahrál si v desítkách filmů a televizních inscenací.

 


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem