Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

15.05.2024 18:00

Stavební vývoj Pardubic

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

35 let práce Keramického klubu

obrázek k článku Počátku vzniku KK sahají do roku 1969, kdy v Telčické Základní škole řediteloval Arnošt Christ, učitel výtvarné výchovy (později i na pardubickém gymnáziu). Jako milovník keramiky zavedl na škole kroužky keramiky nejprve pro děti, později pro dospělé.

A právě v roce 1969 se sešlo několik nadšenců z Pardubic, Hradce  a okolí, která tvárná hlína oslovila. Nejmladším tehdy byl student Míla Chaloupka. Mezi prvními stálými členy byli: Milan Macháček, Slávka Matějková, Boženka Vlčovská, Marta Novotná, Jan Klapka. Postupem času se přidali další: Ota Bardoň, Eva Hollmannnová, Štěpánka Lorencová, Máša Hrubá, Růženka Placková, Zdena Kučerová, Hana Samková, Hela Adamovská.

 

Dojíždění zabralo spoustu času. Usilovali jsme o přestěhování pece do Pardubic. Pan Reinberg, vedoucí na PKO, naši snahu přivítal. Projednal umístění v klubu Polabiny I., jehož součástí jsme se na pár let stali. Počet členů se pohyboval kolem 25. Pro zvyšující se počet členů a nárůst požadavků na výrobky bylo v Polabinách málo místa. Po řadě jednání se podařilo získat sklepní prostor ZK ROH v Ohrazenicích.

 

Po smrti Arnošta Christa jsem převzala jeho práci. Povinností byla řada. Kroužky, prezentace, zajištění glazur atd. jsme museli zajišťovat sami. V Ohrazenicích bylo třeba postavit pec na vypalování, keramický kruh, točny, police pro materiál atd. Za pomoci ZK ROH Ohrazenice si šikovní členové spolu s keramikem E. Strnadem obětavě ve volném čase pracovali. Nejen na zavedení elektřiny, vody a pece, ale také na větrání a úklidu. Pan Černý vyráběl police na glazury, na sušení výrobků a hotové keramické předměty.

 

Hlína byla z různých zdrojů, které si členové zajišťovali, právě tak jako glazury – většinou za výrobky a také pomocí známostí po celé republice (Roudnice, Karlovy Vary, Tuněchody, Trenčín, Žilina, Znojmo).

 

Práce v klubu běžela na plno díky zapálenosti členů pro věc, jejich kreativitě a pracovnímu úsilí, které bylo ohodnocováno jen tu a tam oceněním a uznáním. Hřálo nás vědomí, že v příjemné společnosti uděláme někomu radost.

 

V Ohrazenicích byl Keramický klub od roku 1978. Chod Klubu měl svůj pevný řád. Každý měsíc členové s pevnou legitimací dávali do pokladny poplatek. Evidovali jsme každé pálení, teplotu pece, počet výrobků, množství nakoupených spirál (do pece), hlíny, glazur – hospodařilo se.

 

V předávacím protokole (1984) PKO Ohrazenice je cena dílny 8 791, 1 Kč.

 

Po roce 1989 byl Keramický klub rozvolněn. Mnozí členové si pořídili vlastní dílny a vlastní pece a stali se velmi úspěšnými a uznávanými keramiky. Mezi ně patří Míla Chaloupka (který svou dílnu budoval souběžně s Keramickým klubem), Saša Prokopová (která se věnuje práci s postiženou mládeží), Helena Adamovská a mnozí další, pro které se keramika stala životní náplní.

 

Když zpětně hodnotím, je to skvělá parta lidí, která se dala řízením osudu dohromady, která udělala pro město kus dobré práce a která se ještě stále schází ( i když ne v plném počtu) na výměnu zkušeností nebo jen na dobré lidské popovídání.

 


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem