Od parku Na Špici proti proudu Chrudimky
Komentovaná vycházka. Sraz účastníků u lávky přes Chrudimku u parku Na Špici
typ akce: Výlety do historie
Z Adamova do Blanska
Adamov – Alexandrova rozhledna – Nový a Starý hrad – Čertův hrádek – Blansko. Délka trasy 16 km. Odjezd 7:06 hod. vlak ČD, návrat 18:55 hod. ČD. Ved. L. Černíková. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
Nad Údolím Doubravy
Bílek – hrad Sokolov – údolí Doubravy – Točitý vír – vodopád v Kamenném potoku – Chotěboř. Délka trasy 9 km. Odjezd 7:54 hod. vlak ČD, návrat 16:05 hod. ČD. Ved. A. Milatová. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
Podél Chrudimky do Chrudimi
Slatiňany, podle Chrudimky, Chrudim. Délka trasy 6km. Odjezd ČD 7.54h. Návrat ČD 14.05/14.35h. Vede J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
NAŠE JARNÍ PROCHÁZKA

velké průmyslové město, máme tu poměrně dost zeleně. Některá místa, například zbytky slepých ramen, křovisek a lesíků, poskytují vhodný biotop pro drobné pěvce jako je pěnkava, drozd, rehek, sojka, čížek, sýkory a pěnice, ale dá se zde vidět i budníček, brhlík, lejsek, datel. Samotné město spolu s lidmi také obývá dost druhů ptáků. Na sídlištích jich najdeme asi 17 druhů a v parcích až 25. Mnozí, původně lesní, se do města dokonce odstěhovali natrvalo jako třeba kosi. U Chrudimky při troše štěstí uvidíme ledňáčky a za májových nocí uslyšíme zpívat slavíky. Krásní dravci jako jestřábi, motáci pochopi a třeba poštolky tady také mají trvalý pobyt a rovněž různí vodní ptáci. Celkem jich v našem nejbližším okolí s námi žije asi 160 druhů. Z předešlého by se mohlo zdát, že je vlastně vše v pořádku a proč tedy mluvit o ochraně ptáků? Přestože se mnohé druhy dokázaly přizpůsobit soužití s člověkem, jsou i takové, které jsou na pokraji vyhynutí, jako dříve zcela běžné křepelky, koroptve a jiné, které doslova hubí současný způsob hospodaření na polích. Mnohým druhům ptáků ubývají hnízdní stanoviště, hodně jich umírá po nárazu na ohromná okna budov a různé skleněné výplně. To je jen malý výčet nebezpečí způsobovaných lidmi a nelze zapomenout ani na prudce jedovaté návnady líčené na dravce. Mnoho tažných ptáků zahyne při svém letu do zimovišť, protože v některých zemích se ještě dodnes na ně pořádají lovy.
K ochraně přírody je třeba vést i děti. Proto koalice nevládních organizací pořádá každoročně na Pernštýnském náměstí oslavy dne Země. Představují se tam všichni, co to s přírodou a ochranou životního prostředí myslí dobře. Děti se tu pomocí zábavných soutěží učí chápat
přírodu jako nezbytnou součást života. Náš klub se již poněkolikáté také této akce zúčastnil.
Závěrem bych rád podotkl, že svátky jako je Den Země a Den ptactva nelze chápat jako pravý svátek, který si v ten den užiju a příští oslava zase za rok. Je nutné, aby co nejvíc lidí pochopilo, že žijeme v ekosystému, kde vše má svůj význam, ať je to strom, pták, rostlina a mnohé další organismy. Pouze naše správné každodenní konání má význam. My lidé jsme se pasovali do funkce „Pánů tvorstva“. Tak buďme pány moudrými, abychom ten náš titul nemuseli psát v uvozovkách!
Děkuji RNDr. Vladimíru Lemberkovi za vědomosti, které jsem se snažil při programu předávat dále a vedení České společnosti ornitologické za drobné dárky pro děti.