Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Vybrané kapitoly z kroniky filmového klubu - 3. část

obrázek k článku Do dramaturgického plánu prvé i druhé sezóny byly zařazeny t.zv. KINOLEKTORÁTY. Byly to střihové tematické programy, doprovázené v předem stanovené režii výkladem lektora. 15.června 1964, tedy na úplný závěr prvé sezóny, jako zvláštní forma byl uveden prvý kinolektorát, uváděný Dr.Miroslavem Svobodou pod názvem "Žádný strach před filmovými strašidly". Byl sestaven z následujících filmových snímků: Tajemství panoptika, Potopa, Fantom Londýna, King-Kong, Poslední dnové Pompejí, Vampír, Frankenstein a Upír Nosferatu. Byla to ukázka vzniku a vývoje hororů.
S dalšími komponovanými kinolektoráty byli členové KPFU seznámeni v průběhu druhé klubové sezóny (1964-1965). "Hasnoucí hvézdv Hollywoodu"

Na plátně se ukázali ve svých vrcholných rolích např. Max Linder, Mary Pickfordová, Douglas Fairbanks, Rodolpho Valentino, Greta Garbo, John Gilbert, Marlene Dietrichová, Gary Cooper, Clark Gable, Jean Harlowová, Marilyn Monroeová a j. Lektorem tohoto druhého kinolektorátu byl Dr.Stanislav Zvoníček, který v pozdějších letech činnosti KPFU patřil mezi nejlepší spolupracovníky nejen Ing.Miloše Zahradníka, ale i pardubického filmového klubu. Střihový film byl uveden 7.listopadu 1964 a byly v něm uvedeny ukázky z filmů: Americká svatba. Malý lord, Robin Hood, Ben Hur, Bílý šejk, Rose Marie, Přes hory a doly, Královna Kristina, Tarzan a jeho družka (Johny Weissmúller), Maroko, Děvče z malého města (Jeanette Gaynorová a Robert Taylor), Cleopatra (s Claudette Colbertovou), Někdo to má rád horké (Jack Lemmon a Tony Curtis), Nebezpečná rusovláska (Jean Harlowová). "Jonáš Tingltangl a filmový musical"

K vidění a slyšení (při lektorském komentování Jiřího Patočky v tomto třetím komponovaném pásmu) byli např.Glen Miller, Louis Armstrong, George Gershwin, Gene Kelly, Rita Hayworthová, Alice Fey aj. Promítán byl 21. listopadu 1964. V lednu roku 1965 bylo pokračováno (9.1.) dalším kinolektorátem, který opět uvedl pracovník Filmového ústavu z Prahy Jiří Patočka pod názvem " Filmová revue a jazz"

(na filmovém plátně se střídali Rita Hayworthová, Sonja Henie, Grácie Allenova, M.ReynoIdsová, Duke Ellington, Woody Herman, Harry James, Bing Crosby, ve snímcích Král jazzu, Zasněžená romance, Rhapsody in Blue aj.) "Filmová anatomie zločinu“ to byl název V.kinolektorátu, který uváděl dr.lvo Pondělíček v kině Svět v 17,30 a ve 20 hodin dne 30.ledna 1965. Závěrečným komponovaným kinolektorátem bylo pásmo o fantomech a neviditelných postavách, spiritismu a jiných záhadách filmového plátna, které slovem a zasvěceným výkladem trikových prvků uváděl dr.Miroslav Svoboda. Svému kinolektorátu dal název "Nevéřte na filmové duchv". Velmi zajímavým kinolektorátem byl program sestavený z ukázek slavných westernů pod názvem "Můi kůň, puška a iá". ve kterém dominoval jeden z nejslavnějších představitelů cowboyů - Tom Mix. Kinolektoráty byly uváděny nejen pro členy KPFU, ale i pro širokou veřejnost jako náborové pořady. Lektoři jednotlivých kinolektorátu byli vždy i vlastními autory komponovaných ukázek archivních snímků.

Byly velkým obohacením a ve zkratkovém sestřihu dokázaly přiblížit vynikající výkony slavných herců a hereček, které už pro mnohé členy klubu či ostatních návštěvníků byli zcela neznámé.

Starý biograf v Pardubicích

V druhé polovině 6. sezóny (13.ledna 1969) byl pro členy Filmového klubu připraven "Večer plný překvapení" v klubovém kině Svět. V pondělí uvedeného dne bylo vytvořeno v sále kina Svět ovzduší bývalých starých biografů. Při slabém osvětlení v sále, jak tomu prakticky bývalo v biografu před takovými 35 nebo 40 lety, již před promítáním rozlehla se prostorem kina originál biografová hudba. Nebyla to reprodukovaná hudba, ale hudba, která měla "skutečně" biografové orchestrální obsazení. Po reklamách byly promítnuty tři němé snímky (Andaluský pes, Muzika, Mechanický balet) vybrané za tím účelem z Čs.filmotéky, které tak jako před zahájením filmů u reklamních snímků byly doprovázeny pravým starým biografovým orchestrem: u klavíru seděl ředitel Lidové školy umění Jaroslav Lautner, prvé housle hrál koncertní mistr VČD Ota Norden, druhé housle Václav Klapka, na violoncello hrál Karel Pacák a na bicí nástroje pak Vladimír Boubelík. Mezi jednotlivými díly němých filmů byly krátké přestávky (jak tomu bývalo u provozu starých biografů), aby muzikanti připravili vhodné partesy pro následující film. Hudba vždy odpovídala "charakteru" obsahu děje, zrovna tak jako i oblečení "biografového orchestru", které mělo charakter tehdejší doby. Nejen u členů orchestru (byli to hráči orchestru VČD), ale i lektorský úvod (dramaturg ing.lvo Těubel) byl přednesen v dobovém kostýmu. Před členy klubu předstoupil s cylindrem, motýlkem a hůlčič kou, jak tomu bylo zvykem za dávných dob u ředitelů či pana Ponrepa-šlambora, majitelů "Divadel živých fotografií", "Elektrického divadla" či "The Royal Bioskopu", průkopníků našeho filmu.

Filmový večer, začleněný do dobového koloritu, a to nejen charakterem doprovodné hudby a kostýmů, ale i vhodnou dramaturgií krátkých filmů, se setkal s velkým ohlasem členů.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem