Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

KOUZELNÝ DŮM

obrázek k článku Nachází se nedaleko Pardubic, v Ostřešanech a byl součástí komplexu cihelny, jejíž majitel byl otcem malířky Evy Filoménové. Ta vyzdobila rodný dům sgrafity ve stylu antiky. Velmi dobře tam také zpodobnila i svého milovaného manžela Emanuela Kuksu, dirigenta Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů. Oba byli velcí umělci, pro svůj původ a přesvědčení pronásledovaní komunistickým režimem. Půvabný dům, jehož obytná část prý bývala v minulosti kaplí, skrývá i hodně plastik, soch, fresek, obrazů a grafik, převážně surrealistických.

Eva byla ve svém umění mimořádně pilná a kdo ji znal a viděl její drobnou postavu, těžko věřil, co všechno údajně bez předloh, stihla za svůj život udělat. Dnes se její díla vystavují v několika galeriích a její rodný dům mnoho lidí obdivuje.

Evin manžel, kterému říkala Emánek, byl nejen režisérem a dirigentem, ale též výborným skladatelem. Jeho skladby jsou vesměs velmi náročná díla. On neváhal vytvořit orchestrální skladbu s několika lidovými nástroji, které spolu velmi těžce ladily. Třeba dudy, cimbál nebo niněra. Ale „komu se nelení, tomu se zelení“ a Emánkovy skladby jsou dodnes jistě ojedinělé. Málokomu bylo dopřáno se s těmito výjimečnými lidmi spřátelit, byli vždy příliš zaměstnaní. Ale mně to osud dopřál, a tak na ně často vzpomínám. Jejich domácnost byla ryze umělecká, stěny vyzdobené freskami, veřeje plastikami, zahrada sochami. Tak i v jejich soukromí bylo na co koukat. Oba byli poměrně silní kuřáci, Eman říkal, že jeho klavír je největším popelníkem na světě. Ale to byl jen vtip. Eva měla ráda víno, které si převážně sama vyráběla z vypěstovaného rybízu. Za totality měli oba „hluboko do kapsy“.

Když měl pan dirigent osmdesátiny (bylo to v roce 2003) oslavil je v Dolních Kounicích, kde měl být původně uveden koncert jeho děl v prostorách gotického kostela, který dodnes nemá střechu. Mohlo to být velmi působivé, jenže pršelo, a tak byl uveden v místním kulturním domě. V prostorách kláštera Rosa coeli měla paní Eva výstavu obrazů. Na tento zážitek nelze nikdy zapomenout.

Pan Kuksa zemřel ve věku 80 let (brzy po této oslavě) 18. září 2003. Paní Eva ho přežila o 11 roků. Zemřela 17. září 2014 ve věku 81 let.

Kdo jste je znal, vzpomeňte na ně se mnou, zaslouží si to!

 


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem