Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Kam také chodil Mikoláš Aleš hrát karty

obrázek k článku V domově důchodců v Pardubicích U kostelíčka žije již delší dobu paní Marie Chmelíková z Husovy ulice. Třebaže začíná 86.rok svého života, přes těžkou oční chorobu má velmi dobrou paměť.
Vzpomínali jsme na naše mladá léta, která jsme společně prožili v Orlu. Ten tehdy začínal v budově tehdejšího děkanství. I když jsme tam chodili do 30.let, vzpomínky na různé události zůstaly.

Maminka pí Chmelíkové nejvíce vzpomínala na tehdejšího děkana P. Františka Sloupá 1/ Za něho byla přistavěna část budovy od nynějšího vchodu na západ. P. František Sloup zemřel 1.11.1900 po amputaci nohy /cukrovka/ na otravu krve. 2/ Je pochován poblíže kříže na starém hřbitově. V 50. letech byl jeho hrob s několika dalšími zrušen, třebaže byl proplacen a udržován.

Babička pí Chmelíkové Anastázie ve 2. a 3. roce svého věku osiřela. Byla vychována u rodičů P. Františka Sloupá. Později šla k P.F. Sloupoví za kuchařku na děkanství. Potom se vdala za Chmelíka, dozorce Zemské donucovací pracovny / nynější ženské věznice/. Zemřela 12.1. 1944. Maminka pí Chmelíkové často vyprávěla o babičce Anastázii a jejím životě na děkanství. Mezi jiným také o tom, že vždy ve čtvrtek odpoledne v 15 hodin se scházeli na děkanství Mikuláš Aleš, JUDr.Formánek, starosta města 3/, JUDr.Kučera a děkan P.F.SIoup, aby hráli karty / taroky/. Vydrželi zde do 23,45 hod., když před tím, než se rozešli, posílili se na cestu sklenkou svařeného červeného vína. To již automaticky připravila kuchařka. Ve 23,45 končili proto, protože to P. Sloupoví ukládala jeho kněžská povinnost. Místnost, kde hráči hráli, byla velká a říkalo se jí "sál". Byl tam velký, žlutý, kachlový krb /asi 2,5m vysoký/, do něhož se přikládalo z chodby. Topilo se dřevem. /Krb byl zrušen ve 30.letech./

Jak je vidět, byl Mikuláš Aleš s Pardubicemi spojen nejen prostřednictvím ing.arch. Boži Dvořáka, s nímž a dalšími chodili k "Bílému koníčkovi". Možná, že to bylo až po smrti P. Františka Sloupá. K "Bílému koníčkovi" se váže pověst o Alšově dubu "U kamenné vily". Snad tato přátelství byla příčinou, že máme v Pardubicích mnoho obrazů od Mikuláše Alše. On sám zhotovil předlohu a někdo druhý podle toho návrh realizoval do omítky, skla, mozaiky a pod.

Poznámky:
1/ P.František Sloup /nar.1846 v N.Brodě/ přišel do Pardubic jako sezemický farář 30.10.1895.
2/ Podle J. Sakaře /dějiny Pardubic n.L.,díl lll.část 1 - Život náboženský do r.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem