Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Památné stromy na Pardubicku

obrázek k článku Staré stromy jsou svědky času, živé organismy, které přežívají z dob pro nás lidi dávno minulých. Pamatují přírodu, která vypadala jinak než dnes, kdy se kolem pohybovala jiná zvířata a složení vody i vzduchu bylo odlišné. Stromy se dožívají různého stáří. Krátkověké dřeviny, jako je bříza nebo topol, se dožívají kolem 100 let a poté postupně odumírají. Dlouhověké dřeviny, mezi něž patří duby, buky nebo lípy, se mohou za příznivých okolností dožít až několik set let a stát se tak významnými svědky naší minulosti. Staré mohutné stromy byly již od pradávna středem pozornosti a od pohanských dob byly uctívány a chráněny. Později sloužily jako orientační body na zemských stezkách a označovaly hranice pozemků a lesních částí. Od dvacátého století se ujala ochrana stromů zajišťovaná různými zákony. Tomu předcházelo vyhledávání a inventarizace těchto mohutných stromů různými dobrovolníky, většinou vesnickými učiteli. Poslední velká vyhledávací akce proběhla za 2. světové války a krátce po ní. Výsledkem byl rozsáhlý soupis starých stromů na území celých východních Čech, který byl podkladem pro ochranu mnoha starých stromů. Tyto stromy byly označeny kovovými tabulkami, které je ochraňovaly před svévolným ničením.
V sedmdesátých letech proběhla další vlna inventarizace a zákonné ochrany stromů, označovaných podle tehdy platného zákona jako chráněné přírodní výtvory - stromy (skupina stromů). Ochrana byla zajištěna vyhláškou tehdejších okresních národních výborů. Po schválení nového zákona o ochraně přírody a krajiny v roce 1992 vešla v platnost staronová kategorie ochrany - „památný strom". Jedná se o stromy mimořádné mohutnosti (závislé na druhu dřeviny) v dobrém zdravotním stavu, který zaručuje předpoklad existence stromu do budoucnosti.
V okrese Pardubice je v kategorii památných stromů chráněno zatím I 16 stromů, převážně dubů. Řada dalších stromů se k ochraně připravuje.
V následujících číslech Zpráv se budeme s jednotlivými památnými stromy Pardubicka postupně seznamovat.

1. Duby
Duby jsou hlavni součástí tzv. tvrdého luhu, tedy lužních porostů, které pokrývaly v minulosti zaplavovanou nivu Labe. Některé dnes chráněné duby jsou prastarými pozůstatky někdejších lužních lesů, jiné jsou hraničními stromy uměle vysazenými.
Dub letní na západním okraji obce Hrádek u polní cesty směrem k areálu Synthesie. Je součástí staré dubové aleje (která je rovněž navržena k ochraně) lemující cestu a je jejím největším stromem. Obvod kmene má 650 cm a jeho stáří se odhaduje na 600 let. Odhady věku dřevin jsou však problematické, neboť velmi záleží na konkrétních půdních a klimatických podmínkách u každého jednotlivce. Přesné určení stáří stromu je možné pouze podle letokruhů. Dub je pravidelně ošetřován a je v dobrém zdravotním stavu. Duby letní (2 kusy) na hrázi rybníka Lodrant u Trusnova. Pocházejí zřejmě z aleje, původně vysazené na hrázi rybníka, ostatní stromy však již uhynuly, nejvýše z nich zbyla torza nebo pařezy. Oba stromy jsou jen mírně proschlé, s obvodem 390 cm. .
Dub letní na okraji lesa u mostku při silnici z Přelouče do Klenovky.
Mohutný zdravý strom s obvodem kmene 485 cm. Strom byl v loňském roce odborně ošetřen a jeho perspektiva je dobrá.
Dub letní v areálu koupaliště v Přelouči. Mohutný strom s pravidelnou, nízko rozvětvenou korunou, která svědčí o tom, že strom vyrůstal od mládí jako solitéra. Obvod kmene je 350 cm. Strom je významnou krajinnou dominantou,
Z dalších původně chráněných pardubických dubů zůstala již jen mrtvá torza: Dub letní v lese vpravo od silnice Valy - Veselí (obvod 740 cm) Dub letní (2 ks) v Choltické oboře (obvod 855 cm a 675 cm), Dub letní zvaný „Antonín" v lese u zámečku ve Starých Civících
Všechny tyto duby pocházejí z původních lužních porostů Polabí a uhynuly v 80. letech částečně stářím, částečně oslabeny houbovými chorobami.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem